Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dlaczego niedźwiedzie wodne NASA i kałamarnica eksplodują w kosmosie?

Kiedy SpaceX wykona swoją 22. misję zaopatrzeniową na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w czwartek, zabierze ze sobą dwa bardzo szczególne typy gości: niedźwiedzie wodne i kałamarnica bobtail.

będąc zwierzętami wprowadzony do wszechświata W imię nauki naukowcy NASA próbują dowiedzieć się więcej o tym, jak warunki lotów kosmicznych wpływają na organizmy biologiczne, a tym samym na przyszłych astronautów.

Niedźwiedzie wodne: w zasadzie niezniszczalne

Niesporczaki to mikroskopijne organizmy znane jako „niedźwiedzie wodne” ze względu na swój kształt i fakt, że zwykle żyją w wodzie. (Nazywano je również „mszałymi świniami”).

czy misie wodne? przetrwać W warunkach, które byłyby śmiertelne dla większości innych zwierząt, takich jak narażenie na ekstremalne temperatury, ciśnienie i promieniowanie. Fakt, że są one zasadniczo niezniszczalne, według NASA, czyni z nich idealne obiekty do eksperymentów dotyczących wpływu lotów kosmicznych na przeżycie biologiczne.

Naukowcy chcą zobaczyć, jak podróżowanie przez Układ Słoneczny wpływa na niedźwiedzie wodne, ponieważ może im to pomóc zrozumieć, co dzieje się z astronautami, gdy wylatują w kosmos. Agencja może wykorzystać te informacje do opracowania „środków zaradczych”, które ułatwią podróżującym ludziom przyszłe loty.

„Podróże kosmiczne mogą być naprawdę trudnym środowiskiem dla organizmów, w tym ludzi, które ewoluowały wraz z warunkami na Ziemi” – powiedział główny badacz Thomas Boothby.

„Jedną z rzeczy, które naprawdę chcemy robić, jest zrozumienie, w jaki sposób niesporczaki przeżywają i rozmnażają się w tych środowiskach oraz czy możemy dowiedzieć się czegokolwiek o sztuczkach, których używają i adaptują, aby chronić astronautów”.

Delikatny mikrob ogoniastej kałamarnicy

Tysiące drobnoustrojów żyją w ludzkim ciele i pracują nad naszym zdrowiem.

Ale naukowcy nie mają jasnego obrazu tego, jak to się dzieje mikrograwitacja — co pozwala na rodzaj unoszącej się nieważkości, której doświadczają astronauci podczas podróży w kosmos — wpływa na te mikroby.

READ  Ćwiczenia poprawiają powrót do zdrowia kobiet po operacji raka piersi

Jest to temat programu badawczego NASA o nazwie Understanding Microgravity on Microbe-Animal Interactions (UMAMI).

„Zwierzęta, w tym ludzie, zależą od naszych drobnoustrojów, aby utrzymać zdrowy układ trawienny i odpornościowy” – mówi Jamie Foster, główny badacz w UMAMI. „Nie rozumiemy w pełni, jak lot kosmiczny zmienia te korzystne interakcje”.

Tu właśnie pojawia się ogoniasta kałamarnica.

Naukowcy zbadają, czy mikrograwitacja ma wpływ na związek między nowo wyklutymi kałamarnicami Czaszka Euprymnyi ich symbiotyczne bakterie, Rybołówstwo Vibrio.

Celem jest wykorzystanie tego, czego się nauczyli o związku między kałamarnicami a mikrobami, aby lepiej przygotować astronautów do długich misji kosmicznych i zachować ich zdrowie, gdy tam są.

NASA powiedziała, że ​​eksperyment może również doprowadzić do nowego zrozumienia sposobów interakcji zwierząt i pożytecznych drobnoustrojów i może mieć zastosowanie do poprawy zdrowia na Ziemi.

Prawa autorskie 2021 NPR. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź https://www.npr.org.