Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dlaczego prezes CBA Matt Komen uważa, że ​​do schłodzenia gospodarki potrzebne będą niższe podwyżki stóp procentowych?

„Okoliczności wyraźnie się zmieniły w stosunku do tego, czego oczekiwaliśmy w lutym”, powiedział w swoim felietonie w czwartek rano po przekazaniu go bankowi. Aktualizacja handlowa za trzeci kwartał (Więcej o tym później).

Ale szybkość, z jaką zmieniają się oczekiwania konsumentów, daje Komenowi również pewność, że obawy jego kierowcy Ubera dotyczące ośmiu podwyżek cen mogą się nie potwierdzić.

Według CBA wzrost o cztery punkty procentowe o jedną czwartą punktu procentowego – a więc 100 punktów bazowych zamiast 200, jak wielu ekonomistów oczekuje, że „naprawdę wykonują swoją pracę, aby ostudzić popyt w gospodarce krajowej”.

„Naszym zdaniem nie będziemy potrzebować tak dużego nacisku” – mówi Komen.

Na ten pogląd wpływa kilka czynników.

Jednym z nich jest inflacja, która według Komena jest wskaźnikiem opóźnionym i powinna zacząć spadać w drugiej połowie roku. Inną rzeczą jest to, że wysoki poziom zadłużenia gospodarstw domowych w Australii może również oznaczać, że stopy procentowe będą rosły szybciej i mocniej niż oczekuje rynek. Ponadto wpływ fal bodźców fiskalnych obserwowanych w latach pandemii zaczyna słabnąć.

Komen twierdzi jednak, że kolejnym kluczowym czynnikiem jest struktura australijskiego rynku kredytów hipotecznych, na którym pożyczki zmienne są bardziej widoczne niż inne rynki; Oznacza to, że większość kredytobiorców niemal natychmiast odczuwa wpływ wyższych stóp procentowych.

Czas pokaże, czy Komen i jego zespół ekonomiczny mają rację co do cyklu stóp RBA, czy też zwycięży konsensus ekonomistów.

Comyn uważa jednak, że konsumenci są dobrze przygotowani do radzenia sobie z podwyżkami o 100 punktów bazowych, a klienci korporacyjni również pozostają w dobrej kondycji; Komen mówi, że firmy są powszechnie zaniepokojone zdrowiem konsumentów, brakiem siły roboczej i rosnącymi kosztami nakładów, ale nadal widzą dobry popyt i są znacznie mniej wrażliwe na podwyżki cen ze strony gospodarstw domowych.

READ  Co oglądamy: miasto Bolsonaro, noworoczny prezent od Putina, rozwój Wietnamu i trochę starcia Xi-Putin.

szalejąca konkurencja

Wskazuje również, że wyższe stopy procentowe przynoszą ulgę długo cierpiącym oszczędzającym. Kiedy Komen odwiedził oddział CBA Pacific Fair na Gold Coast w ostatnią sobotę rano, pracownicy powiedzieli, że „krzyczeli z przyjemnością”, mając nadzieję, że powiedzą o tym klientom korzystającym z lokat terminowych. Ich stawki w końcu zmierzały na północ.

Podczas gdy wyższe stawki utrudniają życie klientom CBA, Pomagają poprawić marże bankowektóra spadła dalej w kwartale marcowym ze względu na utrzymującą się presję rosnących kosztów finansowania oraz tendencję do niskomarżowych kredytów o stałej wartości obserwowaną w ciągu ostatnich kilku lat, oraz szalejąca konkurencja.

„Oczywiście zaczyna się to zmieniać, gdy wchodzimy w cykl podwyżek stóp, w którym z pewnością jesteśmy, i spodziewamy się, że zapewni to dalszy wiatr marży odsetkowej netto w pierwszej połowie naszego roku podatkowego 2023”, mówi Komen.

Należy jednak wziąć pod uwagę kilka zmiennych, z których największą jest konkurencja.

I chociaż liczby z marca nie mówią zbyt wiele o tym, co ma nadejść, biorąc pod uwagę, jak szybko zmienia się otoczenie zewnętrzne, zawierają pewne wskazówki dotyczące tego, jak Comyn zbliża się do następnego etapu z perspektywy konkurencji.

Na kluczowym poziomie wynik kwartalny w marcu był w zasadzie płaski. Zysk gotówkowy w wysokości 2,4 miliarda dolarów ustabilizował się w średniej z dwóch pierwszych kwartałów roku podatkowego firmy. Dochód był zasadniczo stały – spadł o 1 procent do 12,2 miliarda dolarów, ale wzrósł o 1 procent, jeśli uwzględni się liczbę dni w kwartale. Wydatki były – zgadliście – w zasadzie również płaskie, spadając o 2 procent na poziomie tytułowym lub o 1 procent po wyłączeniu kosztów leczenia (które nadal spadały).

Podobnie jak w ciągu ostatnich kilku lat, CBA musiało ciężko pracować, aby zachować odporność, a nawet dodać pracowników na pełen etat w ciągu kwartału, aby mogło „dostarczyć dodatkowe wolumeny i wdrożyć je zgodnie z priorytetami strategicznymi”.

READ  Najnowsza umowa Elona Muska na Twitterze

Ale chociaż wzrost wolumenu był przyzwoity — na przykład kredyty mieszkaniowe wzrosły o 8,5 procent (w zgodzie z szerszym systemem bankowym), podczas gdy kredyty komercyjne wzrosły o oszałamiające 12,6 procent (lub 1,5-krotność szerszego systemu) — Komen był gotowy do delikatnego wzrostu. Odbił się od pedału, ponieważ równoważył wzrost z rentownością.

Konkurencja na rynku kredytów hipotecznych pozostaje zacięta, ANZ i Westpac próbują odzyskać utraconą ziemię, a mniejsi gracze walczą o zaangażowanie. Ale Komen mówi, że CBA widzi pożyczki pisane za mniej niż koszt kapitału i po prostu nie chcą tam iść. „Jest to oczywiście biznes, którego z radością nie tworzymy i nie dostosowujemy” – mówi.

Podobnie CBA pozostało w tyle po ostrej konkurencji na rynku cen stałych. Jako pierwszy podniósł oprocentowanie kredytów na stałe pod koniec ubiegłego roku, a od października do lutego wzrosły one sześciokrotnie. Wpłynęło to również nieco na wielkość pożyczki, ale Komen z przyjemnością oferuje również tutaj trochę gruntu.

Komen uważa, że ​​poziom konkurencji na rynku może osłabnąć w nadchodzących miesiącach, co nie może dziwić, biorąc pod uwagę, że niektórzy gracze wydają się odpisywać lub być bliscy utraty kredytów hipotecznych.

Powinno to rozwiać obawy niektórych analityków bankowych, że wzrost marż wynikający z wyższych stóp procentowych zostanie cofnięty.