Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dni Filmu Polskiego CinePolska w Kiszyniowie

Dni Filmu Polskiego CinePolska w Kiszyniowie

W dniach 20-25 listopada w Kiszyniowie odbędą się Dni Filmu Polskiego CinePolska. W tym okresie widzowie będą mogli obejrzeć sześć filmów wyprodukowanych w ciągu ostatnich dwóch lat, które zostały nagrodzone na ważnych festiwalach i zyskały uznanie publiczności. Wszyscy stawiają na wolność – podaje IPN.

Jak wynika z oświadczenia Instytutu Polskiego w Bukareszcie, wydarzenie to odbywa się z okazji dwudziestej piątej rocznicy upadku komunizmu. Hasłem środkowoeuropejskiej imprezy jest „Filmy o wolności”.

Festiwal otwiera słynny czarno-biały film „Ida”, który zdobył ponad 40 nagród. Film opowiada o młodej żydowskiej zakonnicy i jej konfrontacji z przeszłością rodziny, kiedy poznaje ciotkę – komunistyczną prokurator.

„Chcieć żyć” przeniesie widzów w świat młodego mężczyzny z porażeniem mózgowym i nauczy otaczających go ludzi, jak wygląda prawdziwie wolne życie. „Baby Blues” to pełna humoru opowieść o nastoletniej matce, która uczy się, czym jest odpowiedzialność, ale zachowuje radość życia. Dobry nastrój gwarantuje „Bilet na Księżyc”, opowieść o dorastaniu w Polsce lat 60. XX wieku. Ostatni film o wolności – „W imię” – przedstawia historię katolickiego księdza, który zakochuje się w młodym mężczyźnie będącym pod jego opieką.

Dni Filmu Polskiego organizowane są przez Instytut Polski w Bukareszcie i Stowarzyszenie Filmowców Polskich, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Filmy będą wyświetlane w Teatrze Filmowym Odeon w Kiszyniowie od godziny 19:00. Są one przetłumaczone na język rumuński, a dwa z nich są także na język rosyjski.

Bilet na przedstawienia kosztuje 25 lei.

READ  Scenarzysta „Dallas Buyers Club” reżyseruje polską adaptację „Ostatniego łowcy czarownic”