Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dokonując wielkiego przełomu, sztuczna inteligencja przekształca fale mózgowe w mowę, pomagając sparaliżowanej kobiecie znów mówić

Dokonując wielkiego przełomu, sztuczna inteligencja przekształca fale mózgowe w mowę, pomagając sparaliżowanej kobiecie znów mówić

Kiedy generatywna sztuczna inteligencja (gen AI) po raz pierwszy stała się głównym nurtem, wiele branż zastanawiało się, w jaki sposób ta rewolucyjna technologia może stworzyć nowe przełomy i pomóc ludzkości. Niedawno widzieliśmy jeden z najbardziej przejmujących przykładów tego. Z niedawno opublikowanego badania wynika, że ​​kobiecie, która przeszła udar i została sparaliżowana, sztuczna inteligencja pomogła przywrócić jej życie na pozór normalności. Kobieta straciła zdolność mówienia, ale naukowcom udało się podłączyć do jej głowy czujniki i przewody, które odczytywały jej fale mózgowe i przekształcały je w mowę, aby umożliwić jej ponowne mówienie.

Sztuczna inteligencja przekształca fale mózgowe w mowę

the Zostań Opublikowano je w czasopiśmie Nature i zwrócono uwagę na zastosowanie interfejsów mózg-komputer (BCI), aby umożliwić pacjentowi ponowne mówienie. BCI to system, w którym mózg jest podłączony do urządzenia wyposażonego w ekran, a sygnały z mózgu są digitalizowane i wyświetlane na ekranie w formacie audio i wideo po przejściu skomplikowanych algorytmów konwersji.

Główny badacz, dr Edward Chang, kierownik neurochirurgii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, wszczepił pacjentce zestaw 253 implantów w kształcie szpilki, w tym samym miejscu, w którym znajduje się ośrodek mowy. Następnie implanty wychwyciły sygnały elektryczne, które zostały wyemitowane, gdy kobieta próbowała mówić i odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań zadanych przez badacza. Maszyna rejestrowała każdy ruch szczęki, języka i warg.

Przeczytaj także: Szukasz smartfona? Aby sprawdzić wyszukiwarkę telefonu komórkowego

Dane te zostały następnie wprowadzone do narzędzia AI, które przez kilka tygodni analizowało dane. Jak wynika z badania, po okresie szkolenia sztuczna inteligencja nabrała biegłości w rozpoznawaniu ponad 1000 słów na podstawie unikalnych wzorców sygnałów mózgowych. Teraz, gdy urządzenie było gotowe, system umożliwił kobiecie po prostu naśladowanie mowy, a sztuczna inteligencja wyświetlała na ekranie to, co chciała powiedzieć. Zespół badawczy stworzył dla niej także syntetyzowany głos oparty na sztucznej inteligencji, który został przeszkolony na podstawie nagrań jej głosu sprzed udaru.

READ  Pierwsza dostawa szczepionki COVID-19 Pfizer zabezpieczona w ramach umowy z Wielką Brytanią w Australii

„Bardzo ekscytujące jest to, że badaczom udało się uzyskać bardzo dobre informacje na temat tych różnych funkcji komunikacyjnych już z powierzchni mózgu” – powiedział dr Parag Patel, neurochirurg, który recenzował badanie. Powiedzieć New York Times.

zakres technologii

Brain Communication Interfaces (BCI) istnieją od lat 70. XX wieku i wiemy, jak wychwytywać sygnały mózgowe, które pokazują unikalne wzorce w najsubtelniejszych działaniach. Jednak nigdy nie mieliśmy niezawodnego sposobu na odtworzenie tych sygnałów lub przeanalizowanie ich w czasie rzeczywistym, aby przekształcić je w urządzenie wpływające.

Badanie to podkreśla, że ​​dzięki zastosowaniu generatywnej sztucznej inteligencji możliwe jest nie tylko zrozumienie i analizowanie fal mózgowych w czasie rzeczywistym, ale także ich odtworzenie poprzez dodanie kolejnego systemu umożliwiającego obserwowanie cudów medycyny.

Pytanie brzmi, jak daleko możemy zajść dzięki tej technologii? Czy mogłoby to zadziałać również w przypadku osób urodzonych bez umiejętności mówienia lub zbudować system, w którym sygnały słuchowe i wizualne mogą być wysyłane z powrotem do mózgu, nawet jeśli dana osoba nie ma zdolności widzenia ani słyszenia? Czy mógłby odczytać fale mózgowe osób w śpiączce i pomóc lekarzom zrozumieć, co dzieje się w ich głowach? Pytań jest mnóstwo, ale ta technologia zdecydowanie pokazała, że ​​w przyszłości, wraz z dalszym postępem w sztucznej inteligencji, wszystko może być możliwe.