Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Niesamowity rzut oka na powierzchnię Marsa, która wygląda zupełnie jak Twój pomarszczony mózg: ScienceAlert

Niesamowity rzut oka na powierzchnię Marsa, która wygląda zupełnie jak Twój pomarszczony mózg: ScienceAlert

Mars to cudowny świat pełen tajemnic. Jesteśmy już blisko rozwiązania niektórych z nich, ale inne wciąż są zaskakujące.

Weźmy na przykład dziwne zjawisko topografii w mózgu. Zbudowana z misternie rzeźbionych wybrzuszeń i zagłębień przypomina pomarszczoną powierzchnię ludzkiego mózgu.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego krajobraz ukształtował się w ten sposób.

Topografię mózgu można znaleźć na średnich szerokościach geograficznych Marsa, gdzie północne równiny spotykają się z południowymi wyżynami. Występuje w kraterach i dolinach oraz w formacjach zwanych tzw Fartuchy do lobotomii; Elementy bogate w lód, które tworzą się u podstawy wysokich struktur, takich jak krawędzie kraterów i płaskowyże.

Topografia mózgu na Marsie. (NASA/JPL-Caltech/Arizona)

Ponieważ topografia mózgu występuje w obecności lodu, naukowcy uważają, że jego powstawanie może mieć coś wspólnego z lodem Sposób, w jaki zachowuje się zamarznięta woda.

Jedną z możliwości jest to, że kopce mają około 4 do 5 metrów (13 do 16 stóp) wysokości i występują wąwozy Wyrzeźbiony przez strumienie lodowcowe Jakoś.

Inną możliwością jest to, że formacje te są produktami lodu wodnego pod powierzchnią. sublimacja lodu Pęknięcia mogą spowodować zapadnięcie się gruntu nad nim, tworząc wgłębienia i wzory na terenie.

Trzecia hipoteza sugeruje, że teren można stworzyć podobnie do procesów „sortowania kamieni” na Ziemi. Kiedy ziemia zamarza, rozszerza się, unosząc i unosząc osady; Kiedy szron topnieje, luźny osad cofa się, a różne znajdujące się w nim kamienie mają tendencję do opadania razem w zależności od wielkości. Tutaj na Ziemi, poprzez powtarzające się cykle zamrażania i rozmrażania, to się dzieje Tworzy wzory na podłodze.

Kolejne zdjęcie z HiRise przedstawiające topografię mózgu. (NASA/JPL-Caltech/Arizona)

Niewiele jest tu na Ziemi obiektów, które przypominają topografię marsjańskiego mózgu, ale naukowcy odkryli coś podobnego w kanadyjskim Wysokości Arktycznej w znacznie mniejszych skalach, co nazywają Topografia mózgu.

Jej odkrycie sugeruje, że sublimacja, czyli sortowanie kamieni, jest prawdopodobnym mechanizmem terraformowania, ale tak naprawdę nie w pełni rozumiemy terraformację ziemskiego mózgu.

READ  Misja SpaceX Ax-2 dla Axiom Space na zdjęciach (galeria)

A ponieważ jest trochę łatwiej dotrzeć do Marsa, może warto przyjrzeć się bliżej temu, co dzieje się tutaj, na Ziemi, i spróbować zrozumieć dziwny świat oddalony o miliony kilometrów.