Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dwa lata po dezercji olimpijskiej białoruski sportowiec otrzymał pozwolenie na start w reprezentacji Polski

Dwa lata po dezercji olimpijskiej białoruski sportowiec otrzymał pozwolenie na start w reprezentacji Polski

Olympic/NoorPhoto/Getty Images

Kristyna Cimanouska uciekła na Białoruś podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio dwa lata temu.


Genewa
Reutera

Krystyna Tsimanoskaja białoruski Wrogość, która podział w Igrzyska Olimpijskie w Tokio Dwa lata temu IAAF dopuściła ją do startu w reprezentacji Polski po tym, jak zrezygnowała ze zwykłego trzyletniego okresu oczekiwania na zmianę obywatelstwa.

Cimanoskaja odmówiła wejścia na pokład samolotu lecącego z Tokio do domu, po tym jak wbrew jej woli wykluczono ją z igrzysk olimpijskich po tym, jak publicznie poskarżyła się na decyzję trenerów kadry narodowej o wystawieniu jej do sztafety 4 x 400 metrów, która nie jest jej zwykłym dystansem.

Uciekła do Polski, twierdząc, że obawia się o swoje bezpieczeństwo, jeśli wróci na Białoruś. Polska przyznała jej obywatelstwo w ubiegłym roku.

Z pisma do Światowej Komisji ds. Przeglądu Narodowości w Lekkoatletyce, do którego w poniedziałek dotarła agencja Reuters, wynika, że ​​Tsimanoskaia może reprezentować Polskę od 6 sierpnia 2023 r.

„Krajowa Komisja Rewizyjna zgodziła się na uchylenie 3-letniego okresu karencji rozpoczynającego się od daty złożenia wniosku (12.06.23) na tej podstawie, że zawodnik ostatni raz reprezentował BLR w dniu 30 lipca 2021 r. na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (Japonia) oraz że w piśmie napisano: „Zawodnik od dwóch lat nie startował w krajowych zawodach reprezentacyjnych”.

Wojtek Radwański/AFP/Getty Images

Tsimanuskaya została dopuszczona do rywalizacji w reprezentacji Polski.

IAAF skierowała pytania do Polskiego Związku Lekkoatletycznego, twierdząc, że jest to poufny proces składania wniosków.

PZLA nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

Cimanoskaja (26 lat) napisała na Instagramie: „Jestem bardzo szczęśliwa, ale mam dziwne uczucia, ponieważ wszystko wydarzyło się tak szybko i nagle”.

Dodała: „Jest szansa, że ​​pojadę na Mistrzostwa Świata w Budapeszcie”, odnosząc się do zawodów, które rozpoczynają się 19 sierpnia.

READ  Polska ustanawia strefę zamkniętą wokół terminalu LNG w Świnoujściu

W zeszłym roku Cimanoskaja powiedziała Reuterowi, że pragnie kolejnej szansy na start w igrzyskach olimpijskich. Miała nadzieję pobiec na 200 metrów na przyszłorocznych igrzyskach w Paryżu, które miała wystartować w Tokio dzień po tym, jak Białoruś wykluczyła ją z drużyny.

Białorusinom i Rosjanom nie wolno obecnie brać udziału w międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę, a Białoruś jest uważana za miejsce wypadowe dla tego, co Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową”.