Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dwie irańskie animacje na 13. Animogji w Polsce

Dwie irańskie animacje na 13. Animogji w Polsce

TEHRAN – W ramach trwającego 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animocje w Bydgoszczy w Polsce prezentowane są dwie animacje z Iranu.

Mehr powiedział, że „Being 10” Fatemeha Jafari i „Aur Unform” Yeganeh Moqaddam to irańskie animacje biorące udział w wydarzeniu.

Wyprodukowana przez Instytut Rozwoju Intelektualnego Dzieci i Młodzieży krótka animacja Jafariego opowiada o ojcu i jego dziesięcioletnim synu, którzy mieszkają w samotnej chatce pośrodku gęstego lasu. Ojciec, myśliwy, zostawia jeden ze swoich połowów i przynosi go do domu jako prezent dla syna. To, co pierwotnie było zabawką, na zawsze odmieniło życie chłopca.

18-minutowa animacja zdobyła niedawno trzecią nagrodę na 11. Międzynarodowym Festiwalu Constantine Gold Coin w Serbii.

Jafari (46 l.) posiada tytuł magistra animacji uzyskany na Uniwersytecie Tarbiat Modares. Od 2005 roku działa jako animator, scenarzysta i reżyser.

Siedmiominutowy „Nasz mundur” to jedna z pięciu nominacji do Oscara 2024 w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany.

W tym krótkim filmie irańska dziewczyna przywołuje wspomnienia z lat szkolnych poprzez zmarszczki i materiał swojego starego mundurka. Nie używając papieru, płótna ani mediów cyfrowych, Mogatham maluje bezpośrednio na materiale używanym do produkcji mundurków szkolnych, aby opowiedzieć historię bohatera, który marzy o lepszej przyszłości.

Animacja Mohammada, wyprodukowana samodzielnie, zdobyła Wielką Nagrodę Jury na hiszpańskim festiwalu Animayo oraz nagrodę dla najlepszej krótkiej animacji na francuskim Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

Ten film krótkometrażowy wyróżnia się umiejętnością łączenia różnych technik i mediów, zwanych mediami mieszanymi, w celu stworzenia urzekającego wizualnie doświadczenia dzięki unikalnemu i kreatywnemu podejściu.

Produkcja z 2022 roku eksploruje ślady dziecięcych mundurków, które są czymś więcej niż tylko elementem garderoby i mogą wpływać na sposób, w jaki ludzie prezentują się publicznie.

Moghattam to animator i ilustrator z silną pasją do natury, kultury i rzeczywistości, w której żyje. W swoich filmach stara się oddać głos stworzeniom, które zazwyczaj nie mają głosu.

READ  Korea Południowa dostarcza do Polski pierwszego myśliwca FA-50GF w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy; Media nazywają to niezwykłym

Animocje to festiwal filmowy skupiający się na kinie animowanym, które jest ambitne i poszukuje własnych form wyrazu artystycznego.

Jej priorytetem jest oferowanie odważnych, zaskakujących i nowatorskich rozwiązań, doskonałego zastosowania tradycyjnych technik oraz ciekawych tematów, które mogą budzić różne emocje.

Animocje organizuje warsztaty i spotkania z artystami oraz inne formaty, które przybliżają świat animacji i pozwalają zobaczyć go z innej perspektywy niż przed ekranem.

Festiwal, który rozpoczął się 14 kwietnia, zakończy się 20 kwietnia.

Zdjęcie: Sceny z filmów „10 lat” (L) i „Nasz mundur”.

SS/SAB