Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Spotkanie Duda-Trump budzi w Polsce zdziwienie – Euractive

Spotkanie Duda-Trump budzi w Polsce zdziwienie – Euractive

Plan spotkania polskiego prezydenta Andrzeja Dudy z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem podczas jego środowej wizyty w Waszyngtonie był w Warszawie zaskoczeniem.

Według cytowanych źródeł Powiązana prasa i polski tabloid PRAWDAW środę, podczas gdy Trump jest w trakcie śledztwa, polski prezydent został zaproszony na kolację do Trump Tower 34 przestępstwa Fałszowanie dokumentacji handlowej.

Spotkanie ma miejsce w czasie, gdy europejscy przywódcy przygotowują się na możliwość powrotu Trumpa do władzy po jesiennych wyborach prezydenckich w USA. Długa historia krytycznych komentarzy na temat NATO i pozytywnych wypowiedzi na temat Rosji jest szczególnie niepokojąca dla Europy, dla której wojna Rosji z Ukrainą jest tuż za progiem.

Duda jest zagorzałym zwolennikiem Ukrainy od rozpoczęcia rosyjskiej wojny agresywnej w lutym 2022 r. i jest jednym z europejskich przywódców mających najlepsze stosunki z Trumpem.

„Niepokoją nas relacje ze wszystkimi sektorami, w tym z wpływowymi osobami w USA. Mówimy o osobie, która od czterech lat jest prezydentem Stanów Zjednoczonych” – powiedział Duda.

„Anomalny koniec”

„Nie moją rolą jest decydować, czy to dobry pomysł na takie spotkanie” – powiedział premier Donald Tusk zapytany o swoją reakcję na plany Dudy.

Stwierdził jednak, że będzie „na pewno wiele kontrowersji”, a nawet „sensacji”, dodając, że Duda „spotka się z Trumpem natychmiast po wyjściu z sądu”.

Tusk powiedział, że spodziewa się, że Trump zajmie bardziej asertywne stanowisko w sprawie „wyraźnego stania (Trump) po stronie świata zachodniego, demokracji i Europy”.

Choć Tusk i Duda wywodzą się z różnych obozów politycznych i są ostro podzieleni w kilku kwestiach wewnętrznych, zgadzają się co do wagi dalszego wsparcia dla Ukrainy.

Jednak ministrowie w rządzie Duska byli w tej kwestii podzieleni.

„Polska jest silnie uzależniona od administracji Joe Bidena” – powiedział Private Enterprise Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras z Platformy Obywatelskiej Dusk (PO, EPP). Wiadomość o Bolsadzie Nadawca.

READ  W ten weekend w Polsce odbędą się cztery ostatnie zawody

Decyzję Dudy o spotkaniu z Trumpem nazwał „niegrzeczną” i dodał, że obawia się, że „pan Duda i jego urząd nie staną na wysokości zadania”.

Natomiast wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski z zadowoleniem przyjął spotkanie, stwierdzając, że Polska może na nim zyskać. „Jako przedstawiciele naszych własnych interesów musimy przekonać wszystkich do naszych argumentów” – powiedział prywatnemu radiu TOKFM.

Tymczasem „przez lata widzieliśmy, jak zagraniczne rządy nawiązywały kontakty z kandydatami głównych partii tutaj podczas amerykańskich wyborów, tak jak amerykańscy dyplomaci i przywódcy amerykańscy często nawiązują kontakt z przywódcami zagranicznej opozycji” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. powiedział kiedy Konferencja prasowa.

W ostatnich miesiącach Trump rozmawiał z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Davidem Cameronem i premierem Węgier Viktorem Orbánem, którzy po spotkaniu powiedzieli, że jeśli Trump zostanie ponownie wybrany na prezydenta USA, nie zapłaci Ukrainie za pomoc w walce z Rosją.

Duda od dawna wyraża podziw dla Trumpa i pogratulował Bidenowi pokonania Trumpa, gdy został zaproszony do Białego Domu podczas kampanii reelekcyjnej ówczesnego prezydenta Trumpa w 2020 roku.

(Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej z Euractiv

Zapisz się teraz do naszego biuletynu Wybory do UE Dekodowane