Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dwie osoby zginęły, a 1,1 miliona ludzi zostało ewakuowanych przez Cyklon Yas, który uderzył w Indie i Bangladesz

Ulewne deszcze i intensywne przypływy uderzyły w części wschodnich Indii i sąsiedniego Bangladeszu, jako cyklon wyrzucony na brzeg w środę na obszarze, w którym ponad 1,1 miliona ludzi zostało ewakuowanych podczas niszczycielskiej fali koronawirusa.

Huragan Yas spowodował już dwie zgony i zniszczenia domów, gdy ulewne deszcze nawiedziły stany Odisha i Bengal Zachodni, zanim burza zaczęła padać na ląd późnym rankiem.

Indyjski Departament Meteorologiczny podał, że „silna burza cyklonowa” była wypełniona długotrwałymi wiatrami o prędkości 130–140 kilometrów na godzinę i burzami dochodzącymi do 155 kilometrów na godzinę.

Ponieważ burza prawie całkowicie dotarła na ląd, oczekuje się, że w środę wieczorem wiatry osłabną.

W Bangladeszu tysiące ludzi utknęło w 200 wioskach, gdy ich domy, sklepy i gospodarstwa zostały zalane przez fale pływowe.

Mushfakur Rahman, najwyższy urzędnik dystryktu, powiedział, że ponad 20 wiosek w Rangabali zostało zalanych w południowym dystrykcie Patukkale po usunięciu dwóch brzegów rzeki. Powiedział, że co najmniej 15 000 osób schroniło się w schroniskach dla cyklonów.

Krowa przechodzi w wodach przypływu na plaży Digha na wybrzeżu Zatoki Bengalskiej, gdy huragan Yas nasila się
Ulewne deszcze zalewają wioski w Zachodnim Bengalu, gdy Cyklon Yas uderzył we wschodnie Indie.(

AP: Ashem Paul

)

W Indiach obrazy telewizyjne pokazywały wody po kolana zalewające wybrzeże i inne obszary Digha, miejscowości wypoczynkowej w Zachodnim Bengalu.

Wiatr wiał palmy tam iz powrotem, a płynąca woda przelewała się przez brzegi kilku rzek.

Naczelny wybrany urzędnik stanu Bengal Zachodni, Mamata Banerjee, powiedział dziennikarzom, że wzdłuż wybrzeża zostało uszkodzonych 20 000 lepianek i prowizorycznych schronisk dla ubogich.

Drugi poważny huragan w ciągu tygodnia

Banerjee powiedział, że we wtorek tornado odciąło linie energetyczne, rażąc prądem dwie osoby i uszkadzając 40 domów.

Departament meteorologiczny podał, że od wtorku w regionach Chandapali i Paradeep w stanie Odisha spadło ponad 17 cm deszczu. Przewidziano fale pływowe do 4 metrów.

Lotniska w Kalkucie i Bhubaneśwar zostały zamknięte, a połączenia kolejowe odwołane. Statkom i łodziom rybackim kazano się schronić.

Tajfun pojawia się pośród nasilającego się koronawirusa, co komplikuje wysiłki Indii, by poradzić sobie z kolejną burzą, Cyklonem Taukta, która w zeszłym tygodniu uderzyła w zachodnie wybrzeże Indii i zabiła ponad 140 osób.

Spacja do odtwarzania lub pauzy, M do wyciszania, strzałki w lewo i w prawo do wyszukiwania, strzałki w górę i w dół do regulacji głośności.

Odtwórz wideo.  Czas trwania: 1 minuta 12 sekund

Cyklon Taukta uderzył w Indie w zeszłym tygodniu, najsilniejsza burza, jaka nawiedziła zachodnie wybrzeże od dwóch dekad.

Premier Odisha Navin Patnaik zaapelował do osób przebywających w schroniskach o noszenie podwójnych masek i utrzymywanie dystansu społecznego.

Tysiące personelu ratunkowego zostało rozmieszczonych w celu pomocy w ewakuacji i akcjach ratunkowych, powiedział S.N Pradhan, dyrektor Narodowych Sił Odpowiedzi na wypadek katastrof w Indiach. Siły Powietrzne i Marynarka Wojenna również były w gotowości.

Rok temu najpotężniejszy cyklon od ponad dekady uderzył we wschodnie Indie i zabił prawie 100 osób.

Niektóre z najbardziej śmiercionośnych cyklonów tropikalnych, jakie kiedykolwiek zarejestrowano, wystąpiły w Zatoce Bengalskiej. Tajfun z 1999 roku zabił około 10 000 osób i zdewastował duże obszary Odishy.

Dzięki ulepszonym prognozom i lepszej koordynacji pomocy, liczba ofiar huraganu Phailin, bardzo intensywnej burzy w 2013 roku, wyniosła mniej niż 50, według Światowej Organizacji Meteorologicznej.

AP

READ  Mężczyzna z Nowej Zelandii zagroził ściganiem z powodu rysowania otworów na penisa | Nowa Zelandia