Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prezydent USA Joe Biden nakazał przegląd pochodzenia COVID w trakcie debaty na temat teorii wycieku laboratoryjnego

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden nakazał swoim współpracownikom ustalenie pochodzenia pandemii koronawirusa, mówiąc, że amerykańskie agencje wywiadowcze prowadzą konkurencyjne teorie, w tym możliwy wypadek laboratoryjny w Chinach.

Agencje wywiadowcze analizowały dwa możliwe scenariusze, ale nadal brakowało im silnego zaufania do swoich wniosków i zaciekle się kłóciły, co jest bardziej prawdopodobne. Pan Biden powiedział w oświadczeniu.

Wnioski zostały szczegółowo przedstawione w raporcie dla Bidena, który w marcu poprosił swój zespół o szczegółowe wyjaśnienie, czy nowy koronawirus „powstał w wyniku kontaktu człowieka z zakażonym zwierzęciem, czy w wyniku wypadku laboratoryjnego”.

Niezwykłe publiczne ujawnienie przez Bidena prywatnych i niejednoznacznych ocen wywiadu USA ujawniło intensywną debatę w jego administracji na temat pochodzenia nowego koronawirusa.

Uwiarył również teorię, że wirus mógł pochodzić z chińskiego laboratorium badawczego, a nie z natury.

Pandemia zabiła ponad trzy miliony ludzi na całym świecie.

Pochodzenie wirusa jest nadal przedmiotem sporów wśród ekspertów. Pierwsze znane przypadki pojawiły się w mieście Wuhan w środkowych Chinach w grudniu 2019 roku.

Członkowie zespołu WHO odchodzą po obejrzeniu wystawy na temat COVID-19 w Wuhan.
Krytycy twierdzą, że chiński rząd utrudnia pracę zespołu śledczego WHO w Wuhan. (

AP: Han Guan

)

W raporcie opublikowanym w marcu i napisanym wspólnie z chińskimi naukowcami, zespół kierowany przez Światową Organizację Zdrowia, który spędził cztery tygodnie w Wuhan i okolicach w styczniu i lutym, stwierdził, że wirus mógł przenieść się z nietoperzy na ludzi za pośrednictwem innego zwierzęcia. ”.

W ostatnich tygodniach narastała frustracja Waszyngtonu z powodu tego, co uważa za niewystarczającą współpracę Chin w międzynarodowym śledztwie.

Biden powiedział: „Poprosiłem teraz społeczność wywiadowczą o podwojenie wysiłków w celu zebrania i przeanalizowania informacji, które mogłyby nas przybliżyć do ostatecznego wniosku, oraz o złożenie mi raportu w ciągu 90 dni”.

W ramach tego raportu zwróciła się o obszary dalszych badań, które mogą być wymagane, w tym szczegółowe pytania do Chin.

WHO apeluje o wznowienie dochodzenia

Amerykańskie agencje śledziły pochodzenie COVID-19, odkąd rząd po raz pierwszy zdał sobie sprawę, że wirus stanowił poważne zagrożenie dla zdrowia na początku lat 20. XX wieku.

Wcześniej w tym tygodniu źródła rządowe USA podały, że wciąż tajny raport wywiadu USA krążący za rządów byłego prezydenta Donalda Trumpa twierdził, że trzech badaczy z chińskiego Instytutu Wirusologii w Wuhan zachorowało w listopadzie 2019 roku do tego stopnia, że ​​szukali pomocy medycznej.

Źródło tych wczesnych danych wywiadowczych ani wiarygodność ich oceny przez amerykańskie agencje jest nieznane.

Jedno ze źródeł podało, że nadal nie jest jasne, czy zainfekowani badacze byli hospitalizowani i jakie były ich objawy.

Komisje wywiadowcze zarówno w Senacie, jak i Izbie Reprezentantów badają, w jaki sposób agencje amerykańskie zgłaszają i zbierają informacje o pochodzeniu COVID-19, jego rozprzestrzenianiu się i reakcjach rządów na to.

Ochroniarz deportuje dziennikarzy z Wuhan Institute of Virology
Zespół inwestycyjny WHO odwiedził w lutym Wuhan Institute of Virology.(

AP: Han Guan

)

Raport opublikowany przez Republikańską Komisję ds. Wywiadu Domu na początku tego miesiąca dotyczył w szczególności Instytutu Wirusologii Wuhan.

Republikański raport potwierdził, że „ważne poszlaki budzą poważne obawy, że wybuch COVID-19 mógł być przeciekiem” z instytutu i wskazał, że laboratorium w Wuhan było zaangażowane w badania nad bronią biologiczną i że Pekin próbował ukryć up „pochodzenie wirusa.

Senaccy republikanie w środę przesłuchali głównego specjalistę od chorób zakaźnych, Anthony’ego Fauci, o jego stanowisko w sprawie pochodzenia wirusa COVID-19 i poprzednich funduszy rządowych USA na badania w Wuhan Institute of Virology.

Senator Florydy Marco Rubio zapytał dr Fauci: „Dlaczego teoria wycieku laboratoryjnego została odrzucona jako wiarygodna?”

Dr Fauci podkreślił, że nigdy nie odrzucił tej teorii, ale powiedział, że on i większość innych członków społeczności naukowej uważa, że ​​„istnieje duże prawdopodobieństwo, że było to naturalne zdarzenie ze środowiska zwierzęcego, którego jeszcze nie zidentyfikowaliśmy”.

– Nadal nalegam – powiedział.

Ale on nadal wspierał dalsze badania, „ponieważ nikt, łącznie ze mną, nie wie w 100 procentach, co to jest oryginał”.

Waszyngton wezwał Światową Organizację Zdrowia do otwarcia drugiej fazy dochodzenia w sprawie pochodzenia wirusa Corona.

Dyrektor ds. Sytuacji Nadzwyczajnych WHO, Mike Ryan, powiedział w środę w Genewie, że spodziewają się przedstawić aktualne informacje na temat proponowanych dalszych kroków „w nadchodzących tygodniach”.

Chińska delegacja do Światowej Organizacji Zdrowia oświadczyła we wtorek, że wezwała „wszystkie strony” do „przyjęcia otwartego i przejrzystego podejścia” do współpracy z próbami wyśledzenia źródła wirusa przez Światową Organizację Zdrowia.

Reuters

READ  Przerażający moment Dwie kobiety spadają z hamaka na krawędź 1830-metrowego urwiska, gdy pęka łańcuch