Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ponad 11 000 osób ewakuowano w północnej Indonezji po erupcji wulkanu Ruang |  Wiadomości o wulkanie

Ponad 11 000 osób ewakuowano w północnej Indonezji po erupcji wulkanu Ruang | Wiadomości o wulkanie

Władze rozszerzyły strefę wykluczenia po tym, jak wulkan wyrzucił popiół i dym w niebo na ponad dwa kilometry.

Ponad 11 000 osób nakazano ewakuację, a loty w regionie zostały zakłócone po kilkukrotnym wybuchu wulkanu w północnej Indonezji.

Wulkan Mount Ruang, położony w prowincji Północny Sulawesi, wybuchł po raz pierwszy we wtorek o 21:45 (13:45 GMT), wyrzucając w niebo chmury dymu i popiołu.

Po czterech kolejnych erupcjach w środę indonezyjska agencja wulkanologiczna podniosła poziom ostrzegawczy dla 725-metrowej góry do czterech, najwyższego w skali.

Rozszerzyli także strefę wykluczenia wokół krateru z czterech kilometrów (2,5 mil) do sześciu kilometrów (3,7 mil).

Początkowo ewakuowano ponad 800 osób z Ruang na pobliską wyspę Tagulandang, położoną ponad 100 kilometrów na północ od stolicy prowincji Manado.

Władze poinformowały jednak w czwartek rano, że w wyniku powiększenia się obszaru zastrzeżonego konieczne będzie ewakuowanie większej liczby osób, które zostaną przeniesione do Manado.

„Co najmniej 11 615 mieszkańców strefy zagrożenia należy ewakuować w bezpieczne miejsce” – powiedział gazeta Compass Abdel-Mahari, szef Centrum Danych, Komunikacji i Informacji o Katastrofach Agencji Zarządzania Katastrofami.

Urzędnicy obawiają się również, że część wulkanu może zapaść się do morza i spowodować tsunami, tak jak miało to miejsce podczas poprzedniej erupcji w 1871 r.

Materiał wideo pokazał strumienie czerwonej lawy spływające z góry, odbijające się w wodzie poniżej oraz kłębiące się chmury szarego popiołu nad kraterem Ruang.

Muhammad Wafid, szef Indonezyjskiej Agencji Geologicznej, powiedział wcześniej, że początkowa erupcja wulkanu Ruang wyrzuciła kolumnę popiołu na wysokość 2 km (1,2 mili) w niebo, podczas gdy druga erupcja podniosła ją na wysokość 2,5 km (1,6 mili).

READ  Austria wprowadzi zakaz koronawirusa dla nieszczepionych osób w wieku co najmniej 12 lat

Władze lotnicze ogłosiły zamknięcie międzynarodowego lotniska Sam Ratulangi w Manado co najmniej do czwartkowego wieczoru „z powodu rozprzestrzeniania się pyłu wulkanicznego, który może zagrozić bezpieczeństwu lotnictwa”.

Wystąpiły również znaczne zakłócenia w lotach do i z międzynarodowego lotniska Kota Kinabalu w sąsiedniej Malezji. Kota Kinabalu znajduje się na północnym krańcu malezyjskiej wyspy Borneo, nieco ponad 1100 kilometrów (688 mil) na północny zachód od Ruang.

Agencja wulkanologiczna stwierdziła, że ​​aktywność w Ruang wzrosła po dwóch trzęsieniach ziemi, które miały miejsce w ostatnich tygodniach.

Indonezja leży wzdłuż „Pierścienia Ognia” – szeregu uskoków tektonicznych w kształcie podkowy wokół Oceanu Spokojnego i jest domem dla 120 aktywnych wulkanów.

W 2018 r. erupcja wulkanu Anak Krakatoa w Indonezji spowodowała tsunami wzdłuż wybrzeży Sumatry i Jawy, po tym jak część góry wpadła do oceanu. Zginęły setki ludzi.