Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ekolodzy wykorzystują najnowocześniejsze techniki skanowania zębów do badania maleńkich raf koralowych Nowości

Zainspirowana wizytą u dentysty, dr Kate Quigley przedstawia nową metodę monitorowania rozmiaru i wzrostu koralowców, która skraca czas skanowania o 99%. Metodologia i wyniki zostały opublikowane w Journal of the British Environmental Society, Metody w ekologii i ewolucji.

Dr Kate Quigley, starszy naukowiec Fundacji Mindero, która przeprowadziła badania w Australijskim Instytucie Oceanografii i Uniwersytecie Jamesa Cooka, opracowała nową, nieniszczącą metodę szybkiego i bezpiecznego badania raf – zmniejszającą wcześniej włożony wysiłek. i rozszerzone techniki skanowania.

Zainspirowany wizytą u dentysty, dr Quigley zauważył podobieństwa między koralem a naszymi zębami – oba opierają się na wapniu i wymagają przyrządów pomiarowych, które są w stanie wytrzymać mokre powierzchnie. „Pewnego dnia byłem u dentysty, a oni wymyślili tę nową maszynę skanującą. Od razu wiedziałem, że można ją zastosować do skanowania bardzo młodych koralowców, ponieważ koralowce i zęby mają wiele podobnych cech. Reszta to już historia !”

Rafy koralowe należą do najbardziej produktywnych ekosystemów na Ziemi i zapewniają niezbędne usługi odżywcze i ochronne ludziom na całym świecie. Te ważne ekosystemy doznały poważnych spadków w ostatnich dziesięcioleciach, co wywołało falę badań nad biologią podstawową i ich odtworzeniem. Zrozumienie krytycznego etapu życia młodych koralowców pozwala naukowcom przewidywać zmiany w ekosystemie, skutki zakłóceń i potencjał odbudowy.

Rekonstrukcja modeli 3D koralowców pozwala uzyskać wgląd w ich zdrowie i reakcje na stresy, takie jak wzrost temperatury lub zakwaszenie. Istnieje kilka sposobów budowania i oceny tych modeli 3D, jednak są one mniej efektywne przy tworzeniu pomiarów w małej skali.

Dr Quigley powiedział: „Obecnie trudno jest mierzyć bardzo małe obiekty z dokładnością 3D, zwłaszcza jeśli interesuje Cię pomiar małych żywych zwierząt, takich jak koralowce, bez szkody dla nich.

„Podczas mojego doktoratu skanowanie zajęło mi pół dnia i byłem zainteresowany skanowaniem setek koralowców naraz.

READ  5 najlepszych gier Dota 2 z aktualizacjami mistrzów 7.30

„Po raz pierwszy ta nowa metoda pozwoli naukowcom szybko i dokładnie zmierzyć tysiące małych koralowców bez negatywnego wpływu na zdrowie raf. Ma to potencjał do rozszerzenia monitoringu na dużą skalę stanu zdrowia oceanów i modernizacji raf oraz odbudowy raf”.

Aby ocenić skuteczność tych skanerów stomatologicznych, w szczególności ITero Element 5D Flex, dr Quigley zmierzył młode koralowce w Australijskim Instytucie Oceanografii National Sea Simulator. Koralowce z reliefu Wielkiej Bariery zostały tymczasowo usunięte z akwarium wewnętrznego, a ich powierzchnia i objętość zostały zarejestrowane przed powrotem do zbiorników.

Skanowanie i budowa modelu dla każdego korala z osobna zajęło średnio mniej niż trzy minuty w porównaniu z ponad 4 godzinami w przypadku poprzednich metod – 99% skrócenie czasu potrzebnego do wykonania takich pomiarów. Dr Quigley uzyskał równie szybkie i dokładne wyniki podczas pomiaru i porównywania modeli martwych szkieletów i żywej tkanki koralowców. Usuń potrzebę uśmiercania żywych zwierząt w celu wykonania pomiarów.

Chociaż jest to duży krok naprzód w zmniejszaniu czasu potrzebnego na obserwację i badanie małych zwierząt morskich, skany 3D nadal muszą być przetwarzane ręcznie, co spowalnia analizę. Dr Quigley ma nadzieję, że następną drogą dla tych badań będzie próba stworzenia zautomatyzowanej linii analizy od ankiety do pomiaru, być może z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Obecnie technika ta może być używana tylko do wykonywania pomiarów poza wodą. Urządzenie nie jest wodoodporne, ponieważ skaner oparty jest na laserowej technologii konfokalnej.

„Skaner prawdopodobnie będzie całkowicie wodoodporny. Jednak nie jest jasne, jak dobrze działa całkowicie zanurzona technologia lasera podwodnego. Zabraliśmy tę technologię już wcześniej na łódź i wydobyliśmy dzikie i laboratoryjne koralowce do pomiaru, więc płyniemy tam! „

Źródło historii:

Materiały Wstęp do Brytyjskie Towarzystwo Ekologiczne. Uwaga: Treść można modyfikować zgodnie ze stylem i długością.