Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

El Nino: Urzędnicy amerykańscy ogłaszają przybycie sterownika klimatycznego — ale Australia jeszcze tego nie zrobiła.

El Nino: Urzędnicy amerykańscy ogłaszają przybycie sterownika klimatycznego — ale Australia jeszcze tego nie zrobiła.

Przybył czynnik klimatyczny El Nino — przynajmniej według amerykańskich meteorologów.

Australijskie Biuro Meteorologiczne (BOM), które stosuje inną, ostrzejszą definicję El Niño, jeszcze tego nie ogłosiło. Ale jest ku temu świetna okazja w nadchodzących miesiącach.

Kiedy nadejdzie, El Niño prawdopodobnie będzie ponurą pogodą dla Australii – wywróci do góry nogami ostatnie warunki La Nina i przyniesie upalne warunki, które mogą doprowadzić do susz, pożarów i rekordowo wysokich temperatur.

Naukowcy z amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) powiedzieli w czwartek, że El Niño było jak w domu.

Charakteryzuje się wyższymi niż przeciętne temperaturami powierzchni morza w kluczowym regionie środkowej i wschodniej części Oceanu Spokojnego w pobliżu równika, zwanym „El Nino 3,4”. .

El Nino, co po hiszpańsku oznacza „mały chłopiec”, jest ciepłą fazą napędu El Niño-południowej oscylacji klimatu. La Nina, co oznacza „mała dziewczynka”, jest jej chłodniejszym odpowiednikiem, z temperaturą powierzchni morza w Nino o 3,4 stopnia poniżej normy.

„W zależności od swojej siły El Nino może powodować szereg skutków, takich jak zwiększenie ryzyka ulewnych opadów i suszy w niektórych miejscach na świecie” – powiedziała klimatolog z NOAA Michelle Laureux.

„Zmiana klimatu może zaostrzyć lub złagodzić niektóre skutki związane z El Niño. Na przykład El Niño może doprowadzić do nowych rekordów temperatury, szczególnie w regionach, które już doświadczają ponadprzeciętnych temperatur podczas El Niño. El Nino”.

Większość najcieplejszych lat w historii miała miejsce w epoce El Niño, a naukowcy obawiają się, że tego lata i następnego lata mogą wystąpić rekordowe temperatury na lądzie i morzu.

Mariana Pauli z agencji pomocy Christian Aid powiedziała: „Ubodzy zostali już zepchnięci na skraj przez susze, powodzie i burze spowodowane spalaniem paliw kopalnych, a teraz będą musieli stawić czoła ekstremalnym temperaturom efektu El Niño.

READ  Mężczyzna z New Jersey przypadkowo sprząta niewłaściwy dom przez dwie godziny

„Ci ludzie są najbardziej dotknięci zmianami klimatycznymi, ale zrobili najmniej, aby je spowodować”.

Australia nie ogłosiła zjawiska El Niño

Australia nadal znajduje się w stanie oficjalnego alertu El Niño i jest o krok od pełnego ogłoszenia.

Na początku tego tygodnia BOM powiedział, że istnieje obecnie 70 procent szans na uformowanie się El Nino zgodnie z jego metodologią.

„Podczas gdy modele pokazują, że temperatury tropikalnego Pacyfiku z dużym prawdopodobieństwem osiągną poziom El Niño w okresie zimowym, zaobserwowaliśmy pewne ruchy atmosfery w kierunku warunków El Niño” – powiedziała Katherine Gunter, główny klimatolog BOM.

NOAA i BOM to dwie światowe agencje meteorologiczne, które również szukają komunikatów o El Nino i La Nina.

NOAA wzywa El Nino, gdy temperatura powierzchni morza na Nino 3,4 jest o 0,5°C wyższa niż normalnie, a warunki mają się utrzymywać przez co najmniej kolejne pięć miesięcy.

BOM musi być znacznie cieplejszy – nawet o 0,8°C.

Tłumiący wpływ na huragany atlantyckie

Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) stwierdziła w swoim oświadczeniu, że wpływ tego zjawiska na Stany Zjednoczone jest słaby latem, ale najbardziej widoczny od późnej jesieni do wiosny.

Szacuje się, że do zimy istnieje 84 procent szans na rozwój „więcej niż umiarkowanego” El Niño i 56 procent szans na silne El Niño.

To z kolei spowodowałoby bardziej wilgotne niż przeciętne warunki w niektórych częściach kraju, od południowej Kalifornii po wybrzeże Zatoki Perskiej, ale bardziej suche niż przeciętne warunki w północno-zachodnim Pacyfiku i dolinie Ohio.

Zwiększa to również szanse na wyższe niż przeciętne temperatury w północnych częściach kraju.

Warunki El Niño zostały już uwzględnione w zeszłomiesięcznej prognozie NOAA dla huraganu.

Ma hamujący wpływ na aktywność huraganów na Oceanie Atlantyckim, ale zwiększa aktywność huraganów w środkowej i wschodniej części Oceanu Spokojnego.

Przeczytaj powiązane tematy:pogoda