Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowy Jork miał najgorszą jakość powietrza na świecie z powodu pożarów lasów w Kanadzie

Nowy Jork miał najgorszą jakość powietrza na świecie z powodu pożarów lasów w Kanadzie

W Baltimore Debbie Funk założyła niebieską maskę chirurgiczną, podczas gdy jej mąż, Jack Hughes, codziennie spacerował po Fort McHenry, pomniku narodowym z widokiem na rzekę Patapsco. Powietrze wisiało gęsto nad wodą, przesłaniając horyzont, gdy odległe statki powoli przemykały przez mgłę.

„Wyszłam dziś rano i to było jak fala dymu” – powiedziała pani Funk. Powiedziała, że ​​para planuje pozostać w domu później w środę, jak nalegali urzędnicy.

Widok z lotu ptaka na Nowy Jork na zamglonym niebie z Obserwatorium Empire State Building. AP

Kanadyjscy urzędnicy twierdzą, że zapowiada się najgorszy sezon pożarów lasów, jaki kiedykolwiek widział ten kraj. Przedstawiciele straży pożarnej i ochrony środowiska powiedzieli, że zaczął się wcześniej na bardziej suchym niż zwykle gruncie i przyspieszył bardzo szybko, wyczerpując zasoby przeciwpożarowe w całym kraju.

Dym z pożarów w różnych częściach kraju kłębi się w Stanach Zjednoczonych od zeszłego miesiąca, ale nasilił się wraz z ostatnią falą pożarów w Quebecu, gdzie w środę uznano, że około 100 pożarów wymknęło się spod kontroli.

„Dym był szalony. Musiałem zamknąć okno, ponieważ świeże powietrze pachniało ogniskiem” – powiedział Zachary Kamel, 36 lat, mieszkaniec Montrealu.

Premier Quebecu François Legault powiedział, że prowincja jest w stanie ugasić około 40 pożarów – a zwykłe posiłki z innych prowincji zostały nadwyrężone przez pożary w Nowej Szkocji i innych miejscach.

Ponad 950 strażaków i innych pracowników przybyło już ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii i Republiki Południowej Afryki, a wkrótce przybędzie więcej, powiedziała rzeczniczka Canadian Interagency Wildfire Center, Jennifer Kamau.

W Waszyngtonie sekretarz prasowy Białego Domu Karen Jean-Pierre powiedziała, że ​​prezydent Joe Biden wysłał do Kanady ponad 600 strażaków i sprzęt. Powiedziała, że ​​jego administracja skontaktowała się z niektórymi gubernatorami USA i lokalnymi urzędnikami, aby zaoferować pomoc.

READ  Podejrzewa się, że rosyjski „wieloryb szpieg” pojawił się ponownie w pobliżu Szwecji

Największe miasto północnego Quebecu – Chebogamau, liczące około 7500 mieszkańców – zostało ewakuowane we wtorek, a Legault powiedział, że prawie 4000 mieszkańców miasta Cree na północ od Mistetine prawdopodobnie będzie musiało wyjechać w środę.

Po drugiej stronie granicy gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul ostrzegła opinię publiczną, aby „przygotowała się na to na dłuższą metę”. Burmistrz Nowego Jorku, Eric Adams, poprosił mieszkańców najbardziej zaludnionego miasta w Stanach Zjednoczonych o ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu, a urzędnicy parków zamknęli plaże, ponieważ dym zakrył horyzont.

FAA uziemiła niektóre loty do LaGuardia i spowolniła samoloty do Newark Liberty i Filadelfii, ponieważ dym ograniczał widoczność. Przyczyniło się to również do opóźnień w przybyciu na międzynarodowe lotnisko Dulles poza Waszyngtonem.

Palić nawet na Broadwayu, gdzie Ewa została zabita gwiazda Jodie Comer miała trudności z oddychaniem i opuściła park po 10 minutach; Publicyści programu powiedzieli, że program został wznowiony z wymianą.

Szkoły w wielu stanach odwołały zajęcia sportowe i inne zajęcia na świeżym powietrzu, przenosząc okres przerwy w pomieszczeniach. Środowe i czwartkowe wyścigi konne na żywo w Delaware Park w Wilmington, Delaware zostały odwołane.

New Jersey wcześniej zamknęło urzędy stanowe, a niektóre demonstracje polityczne na obszarach od Manhattanu po Harrisburg w Pensylwanii zostały przeniesione do budynków lub przełożone. Niesamowici hollywoodzcy pisarze zostali wyciągnięci z pikiet w obszarze metropolitalnym Nowego Jorku.

AP