Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Finlandia wybiera prezydenta w nowym krajobrazie geopolitycznym

Finlandia wybiera prezydenta w nowym krajobrazie geopolitycznym

Około 4,3 miliona wyborców będzie musiało wybrać między byłym konserwatywnym premierem Alexandrem Stubbem a byłym ministrem spraw zagranicznych Pekką Haavisto, członkiem Partii Zielonych ubiegającym się o mandat niezależny.

Zmieniający się krajobraz geopolityczny w Europie będzie głównym przedmiotem troski nowego szefa państwa, który – pomimo ograniczonych uprawnień w porównaniu z premierem – prowadzi obok rządu politykę zagraniczną kraju, a także pełni funkcję naczelnego dowódcy fińskich sił zbrojnych . Wojsko.

Stosunki między Moskwą a Helsinkami pogorszyły się po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r., co skłoniło Finlandię do porzucenia dziesięcioleci wojskowego niezaangażowania i przyłączenia się do NATO w kwietniu 2023 r.

Rosja, z którą Finlandia dzieli granicę o długości 1340 km, ostrzegła przed „środkami zaradczymi”.

„Fakt, że właśnie przystąpiliśmy do NATO, ma ogromne znaczenie, ponieważ budowanie instytucji NATO w Finlandii i to, jak ona będzie wyglądać, będzie w dużej mierze zadaniem nowego prezydenta” – powiedziała Theodora Hilimäki, doktorantka nauk politycznych na Uniwersytecie Harvarda . Uniwersytet Helsiński powiedział AFP.

Odnosząc się do pierwszej tury dodała: „W pierwszych dwóch byli prawdopodobnie najbardziej doświadczeni w polityce zagranicznej”.

-Cisza Radiowa-

Stubb prowadził w pierwszej turze 28 stycznia, zdobywając 27,2% głosów, podczas gdy Haavisto znalazł się na drugim miejscu niewielką przewagą z 25,8% głosów, kwalifikując go do drugiej tury.

Z sondażu przeprowadzonego przez nadawcę publicznego Elle i opublikowanego w czwartek wynika, że ​​Stapp otrzymał 54 procent głosów w porównaniu z 46 procentami na Haavisto.

W okresie pozimnowojennym Helsinki utrzymywały dobre stosunki z Moskwą.

Ustępujący prezydent Sauli Niinistö, wybrany po raz pierwszy w 2012 r., kiedyś szczycił się bliskimi związkami z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, zanim stał się jednym z jego najostrzejszych krytyków.

Niinisto zadzwonił do niego bezpośrednio, aby ogłosić decyzję o przystąpieniu do NATO.

Od tego czasu panowała cisza radiowa i żaden z kandydatów nie spodziewał się telefonu z Kremla w przypadku wygranej wyborów.

READ  Książę Karol mówi Young Family Farmers, aby się zjednoczyli

W sierpniu 2023 r. Finlandia odnotowała napływ migrantów przekraczających jej wschodnią granicę bez wiz.

Helsinki twierdziły, że Moskwa naciska na migrantów, aby ją zdestabilizowały, i w odpowiedzi zamknęła w listopadzie granice, co popierali obaj kandydaci.

Stubb i Haavisto, pełniący funkcję ministra spraw zagranicznych, podzielają podobne wizje stanowiska kraju wobec Rosji, wzywając do wprowadzenia dodatkowych sankcji na Moskwę i wsparcia dla Ukrainy.

„Unia Europejska może wiele zrobić, aby pomóc Ukrainie” – powiedział Haavisto podczas telewizyjnej debaty w czwartkowy wieczór.

Stubb zgodził się, mówiąc: „Droga Ukrainy jest naszą drogą i obecnie walczą o wolność Europejczyków. Zasługują na całe wsparcie, jakie możemy im zapewnić.”

– bronie nuklearne –

Zdaniem Hlimäkiego różnice między kandydatami sprowadzają się do niuansów w niektórych kwestiach, takich jak przechowywanie czy transport broni nuklearnej w Finlandii.

Haavisto nie chce ich na fińskiej ziemi, choć zdaje sobie sprawę, że jako członek NATO kraj nordycki musi uczestniczyć w ćwiczeniach związanych z polityką nuklearną sojuszu.

Jednocześnie Staub uważa, że ​​kraj nie powinien wykluczać „żadnej części” natowskiego środka odstraszania nuklearnego.

Zdaniem Matti Piso, głównego badacza w Fińskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, ponieważ nie ma większych różnic w polityce zagranicznej, wyborcy chętniej podejmują decyzję w oparciu o swoje preferencje polityczne.

„Podczas gdy liberalizm Stubba jest powiązany z zachodnimi organizacjami i zachodnimi wartościami, Haavisto jest bardziej skupiony na świecie: Organizacji Narodów Zjednoczonych, pokoju i rozwoju” – Bisso powiedział AFP.

Jeśli chodzi o osobowość, Staub jawi się jako „rodzaj współczesnego polityka, który jest w pewnym stopniu otwarty w sposobie mówienia”, podczas gdy Haavisto jest „bardziej tradycyjnym i ostrożniejszym politykiem fińskim”.

Frekwencja w pierwszej turze wyniosła 75 procent, a lokale wyborcze otworzyły swoje drzwi o godzinie 9:00 czasu lokalnego (07:00 GMT) i zamknęły o 20:00 (18:00 GMT).

anh-cbw-jll/giv

READ  Dziewięć objawów Omicron wpływających na pełne ukłucie i dwa wczesne oznaki, że możesz go mieć