Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Gaszenie pożaru w pobliżu elektrowni jądrowej na Ukrainie |  Poczta Busselton Donsborough

Gaszenie pożaru w pobliżu elektrowni jądrowej na Ukrainie | Poczta Busselton Donsborough

Pożar, który wybuchł w budynku szkoleniowym w pobliżu największej elektrowni jądrowej w Europie, został ugaszony podczas ciężkich walk między siłami rosyjskimi i ukraińskimi.

Sekretarz ds. Energii USA Jennifer Granholm powiedziała w piątek, że nic nie wskazuje na podwyższony poziom promieniowania w elektrowni Zaporizhzhya, która dostarcza ponad jedną piątą całej energii elektrycznej wytwarzanej na Ukrainie.

Wcześniej wideo z fabryki zweryfikowane przez Reutersa pokazało ostrzał i dym unoszący się w pobliżu pięciopiętrowego budynku w kompleksie fabrycznym.

Nagrania nocne ukazywały jeden budynek w ogniu i grad nadlatujących pocisków, zanim wielka kula świec rozświetliła niebo, eksplodując obok parkingu i kłębiąc się w całym kompleksie. Nie było od razu jasne, kto sprawował kontrolę nad fabryką.

„Europejczycy, proszę obudźcie się. Powiedzcie politykom, że siły rosyjskie strzelają do elektrowni atomowej na Ukrainie” – powiedział ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wideo.

Zełenski powiedział, że rosyjskie czołgi wystrzeliły na elektrownie jądrowe, chociaż nie ma dowodów na to, że zostały trafione.

Burmistrz pobliskiego miasta Energodar, około 550 km na południowy wschód od Kijowa, powiedział, że ciężkie walki i „ciągłe bombardowanie wroga” spowodowały straty w okolicy, nie podając szczegółów.

Uważa się, że tysiące ludzi zostało zabitych lub rannych, a ponad milion uchodźców uciekło z Ukrainy od czasu, gdy prezydent Rosji Władimir Putin przypuścił największy atak na kraj europejski od czasu II wojny światowej w ubiegły czwartek.

Wczesne doniesienia o awarii w elektrowni spowodowały wzrost rynków finansowych w Azji, gdzie akcje gwałtownie spadły, a ceny ropy wzrosły jeszcze bardziej.

Rosja przejęła już nieczynną fabrykę w Czarnobylu, około 100 kilometrów na północ od Kijowa, która po stopieniu się w 1986 r. składowała odpady radioaktywne w większości Europy. Niektórzy analitycy twierdzą, że elektrownia w Zaporożu jest innego i bezpieczniejsza.

„Prezydent Biden dołączył do prezydenta Zełenskiego, wzywając Rosję do zaprzestania działań wojskowych w regionie i umożliwienia strażakom i ratownikom medycznym dostępu do tego miejsca” – powiedział Biały Dom.

Johnson powiedział, że siły rosyjskie powinny natychmiast zakończyć ofensywę i zgodził się z Zełenskim, że zawieszenie broni jest kluczowe.

Downing Street powiedział: „Premier powiedział, że lekkomyślne działania prezydenta Putina mogą teraz bezpośrednio zagrozić bezpieczeństwu całej Europy”.

Minister energetyki Granholm powiedział na Twitterze, że reaktory w Zaporożu są „chronione przez solidne konstrukcje zabezpieczające” i „są bezpiecznie zamknięte”.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powiedział, że jest „bardzo zaniepokojony” sytuacją w elektrowni i jest w kontakcie z władzami Ukrainy.

Negocjatorzy z Rosji i Ukrainy uzgodnili w czwartek, że potrzebne są korytarze humanitarne, aby pomóc cywilom w ucieczce i dostarczyć lekarstwa i żywność na obszary, na których walki są najcięższe.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział, że możliwe jest również tymczasowe zaprzestanie działań wojennych w wybranych lokalizacjach.

Podolak był cytowany przez państwową agencję informacyjną Belta, mówiąc, że negocjatorzy spotkają się ponownie w przyszłym tygodniu.

Tylko jedno ukraińskie miasto, południowy port Chersoń, zostało zdobyte przez siły rosyjskie od rozpoczęcia inwazji 24 lutego, ale siły rosyjskie nadal oblegają i atakują inne miasta.

Mariupol, główny port na Morzu Azowskim, został otoczony kordonem i mocno zbombardowany. Odcięto wodę i prąd, a urzędnicy twierdzą, że nie mogą ewakuować rannych.

Północno-wschodnie miasto Charków jest atakowane od początku inwazji, ale obrońcy praw człowieka wciąż bronią się w mocno zbombardowanym mieście.

Chociaż nie doszło do żadnego poważnego ataku na Kijów, stolica została zbombardowana, a siły rosyjskie wykorzystały niszczycielską siłę ognia, aby przełamać opór w odległym mieście Borodinka.

Australijska prasa stowarzyszona