Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Gdy Białorusini głosują w „fikcyjnych” wyborach, Łukaszenka ujawnia swój plan reelekcji |  Wiadomości wyborcze

Gdy Białorusini głosują w „fikcyjnych” wyborach, Łukaszenka ujawnia swój plan reelekcji | Wiadomości wyborcze

W obliczu bojkotu wyborów parlamentarnych i samorządowych przez opozycję sprawujący władzę od 1994 r. prezydent zapowiada, że ​​zamierza kandydować w przyszłym roku.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka, sprawujący władzę od 1994 r., zapowiedział, że w przyszłym roku zamierza ubiegać się o reelekcję, co może przedłużyć jego władzę w kraju do 36 lat.

Putin przemawiał w niedzielę, podczas gdy w kraju, sąsiadu i sojuszniku Rosji, odbyły się ściśle monitorowane wybory parlamentarne i lokalne, które opozycja określiła jako fikcję, a głosowanie nazwała „bezsensowną farsą”.

„Powiedz im, że mam zamiar wbiec [2025] „Wybory” – powiedział Łukaszenka na kanale mediów społecznościowych prowadzonym przez jego zespół. „Nikt, nawet odpowiedzialny prezydent, nie opuści swojego ludu, który poszedł za nim do bitwy”.

Wybory parlamentarne i samorządowe, które rozpoczęły się we wtorek i zakończą w niedzielę, to pierwsze ogólnokrajowe głosowanie od wyborów prezydenckich w 2020 r., które wywołały masowe protesty przeciwko Łukaszence, który, jak powszechnie uważa się, sfałszował wynik w celu przedłużenia swoich trwających od kilkudziesięciu lat rządów. .

Wybory mają utrwalić solidne rządy Łukaszenki pomimo nawoływań opozycji do bojkotu.

Sprzedawca sprzedaje warzywa obok oficjalnych ulotek zawierających informacje o konkurujących ze sobą kandydatach do parlamentu w Mińsku na Białorusi [AP Photo]

Liderka opozycji Swietłana Cichanouska, która mieszka na wygnaniu na sąsiedniej Litwie po rzuceniu wyzwania Łukaszence w wyborach w 2020 r., wezwała wyborców do bojkotu wyborów.

„Na kartach do głosowania nie ma osób, które mogłyby wprowadzić rzeczywiste zmiany, ponieważ reżim pozwolił na udział jedynie swoim marionetkom” – stwierdziła Cichanouska w oświadczeniu wideo.

„Postawmy sprawę jasno: próba wykorzystania przez reżim tych fikcyjnych wyborów do legitymizacji swojej władzy nie powiedzie się. Powiedziała, że ​​naród białoruski przejrzał to oszustwo i wezwała społeczność międzynarodową, aby nie uznawała wyniku głosowania.

Większość kandydatów należy do czterech partii proreżimowych, którym dopuszczono do rejestracji: Białorusi, Partii Komunistycznej, Partii Liberalno-Demokratycznej oraz Partii Pracy i Sprawiedliwości.

READ  Mount Everest: pandemia koronawirusa, zmiana klimatu i zdesperowani wspinacze sieją spustoszenie podczas wędrówek

Wszystkie te partie popierają politykę Łukaszenki. W ubiegłym roku odmówiono rejestracji około dziesięciu innym partiom.

Łukaszenka ostrzegł, że władze „wyciągnęły wnioski” z protestów w 2020 r. i że podczas niedzielnych wyborów nie będzie „buntów”.

W zeszłym miesiącu potężna białoruska służba bezpieczeństwa KGB zorganizowała serię nalotów, które według organizacji praw człowieka wymierzone były w rodziny więźniów politycznych.

Według wiodącej grupy praw człowieka Wiasna obecnie w białoruskich więzieniach przebywa 1419 więźniów politycznych. Wśród zatrzymanych jest słynny obrońca praw człowieka Aleś Bialacki, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2022 roku.