Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zełenski ostrzega, że ​​bez pomocy USA „zginą miliony”, przyznając, że zginęło już 31 000 żołnierzy

Zełenski ostrzega, że ​​bez pomocy USA „zginą miliony”, przyznając, że zginęło już 31 000 żołnierzy

„Miliony” mogłyby w nim zginąć Ukraina Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę CNN, że może wybuchnąć wojna z Rosją, jeśli amerykańscy prawodawcy nie zatwierdzą wniosku prezydenta Joe Bidena o pomoc w wysokości 60 miliardów dolarów (91 miliardów dolarów australijskich) dla Kijowa.

W odpowiedzi na pytanie Kaitlan Collins z CNN dotyczące twierdzenia amerykańskiego senatora J.D. Vance'a, że ​​wynik wojny nie zmieni się nawet, jeśli Ukraina otrzyma pieniądze, Zełenski powiedział, że nie jest pewien, czy Vance „rozumie, co się tutaj dzieje”.

„Aby to zrozumieć, trzeba wyjść na linię frontu i zobaczyć, co się dzieje, porozmawiać z ludźmi, a następnie udać się do cywilów, aby zrozumieć… co się z nimi stanie bez tego wsparcia. A oni zrozumieją to miliony. .. zrobi to.” „To fakt” – powiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że do tej pory zginęło około 31 000 ukraińskich żołnierzy. (CNN)

Dodał: „Oczywiście, że nie rozumie. Niech cię Bóg błogosławi. Na twoich ziemiach nie ma wojny”.

Ostrzeżenie Zełenskiego nadeszło zaledwie kilka godzin po tym, jak ukraiński przywódca rzadko przyznawał się do strat żołnierzy, twierdząc podczas konferencji w Kijowie, że do tej pory w konflikcie zginęło około 31 000 ukraińskich żołnierzy.

Przemawiając na konferencji Zełenski zakwestionował rosyjskie roszczenia dotyczące znacznie większej liczby ofiar ukraińskich.

Dodał, że na terytorium Ukrainy okupowanym przez siły rosyjskie zginęło „dziesiątki tysięcy” cywilów.

„To dla nas wielka strata. W tej wojnie zginęło 31 000 Ukraińców, ukraińskich żołnierzy. Nie 300 000, nie 150 000, niezależnie od tego, o czym (prezydent Rosji Władimir) Putin kłamie” – powiedział Zełenski.

„Każda strata jest dla nas ogromną stratą”.

CNN nie może niezależnie zweryfikować liczb, które napływają w weekend, w którym na Ukrainie minęły dwie lata od rosyjskiej inwazji na pełną skalę.

Były minister obrony Ukrainy Oleksij Reznikow powiedział w czerwcu 2022 roku, że według niego od lutego tego roku zginęło dziesiątki tysięcy Ukraińców.

Ukraina stoi w obliczu niepowodzeń na polu bitwy i stara się zapewnić sobie większą pomoc od swoich zachodnich partnerów. (AP)

Dwa miesiące później Walery Założny, ówczesny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, powiedział, że zginęło 9 000 żołnierzy.

Urzędnicy amerykańscy szacują, że zginęło około 70 000 żołnierzy, a prawie dwukrotnie więcej zostało rannych.

Tymczasem Rosja straciła oszałamiające 87% wszystkich swoich sił lądowych działających przed inwazją, jak poinformowało CNN źródło zaznajomione z odtajnioną oceną wywiadu USA przedstawioną Kongresowi w grudniu.

Komentarze Zełenskiego pojawiają się, gdy jego kraj staje w obliczu niepowodzeń na polu bitwy i stara się zapewnić sobie większą pomoc od swoich zachodnich partnerów.

W Stanach Zjednoczonych ustawa o pomocy zagranicznej jest nadal blokowana w Izbie Reprezentantów przez izolacjonistycznych Republikanów.

Ukraiński przywódca powiedział, że jego kraj liczy na podjęcie działań przez Kongres.

„Wiedzą, że potrzebujemy ich wsparcia” – powiedział Zełenski.

Zełenski wspomniał także o możliwości wzięcia udziału w ewentualnym wiosennym szczycie pokojowym w Szwajcarii, choć przestrzegł, że Rosja może w nim nie uczestniczyć.

Powiedział, że Putin „nie chce zakończyć tej wojny”.