Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Gigantyczne wirujące fale plazmy wykryte na skraju magnetosfery Jowisza: ScienceAlert

Gigantyczne wirujące fale plazmy wykryte na skraju magnetosfery Jowisza: ScienceAlert

Odkryto gigantyczne fale krążące w plazmie na granicach Jowisza magnetosferaNaukowcy znaleźli.

Dane z Juno wskazują, że sonda Jowisza regularnie zanurza się w tych falach, które są niewidoczne gołym okiem, gdy okrąża gigantyczną planetę. Odkrycie pomaga astronomom zrozumieć, w jaki sposób masa i energia są przenoszone z wiatru słonecznego do środowiska Jowisza.

W rzeczywistości fale te nie są znane w Układzie Słonecznym. Są one znane jako Kelvina Helmutza Fale i pojawiają się, gdy na granicy dwóch płynów występuje różnica prędkości. Są powszechnie postrzegane jako wiatry wiejące na powierzchni jezior i oceanów prądy w wodzielub nawet w Pasma chmur w atmosferze planety.

Zostały zauważone m.in Granice magnetosfery Ziemi Cóż, nie wspominając o tym w pobliżu Saturna. warunków, w jakich powstają Nie zrozumiałem dobrzeZnalezienie ich w pobliżu Jowisza może jednak dać pewne wskazówki.

border frame=”0″allow=”akcelerometr; automatyczny start; Zapis do schowka. nośniki kodowane żyroskopowo; Obrazek w obrazku; udostępnianie w sieci „allowfullscreen>”.

„Niestabilność Kelvina-Helmholtza to fundamentalny proces fizyczny, który zachodzi, gdy wiatry słoneczne i gwiazdowe oddziałują z planetarnymi polami magnetycznymi w całym Układzie Słonecznym i we wszechświecie” mówi astrofizyk Jake Montgomery z University of Texas w San Antonio (UTSA) i Southwestern Research Institute (SwRI).

„Juno obserwowała te fale podczas wielu swoich orbit, dostarczając ostatecznych dowodów na to, że niestabilność Kelvina-Helmholtza odgrywa aktywną rolę w interakcji między wiatrem słonecznym a Jowiszem”.

Chociaż w kosmosie nie ma dużego ciśnienia, siła dyfuzji przepływających cząstek również nie jest całkowicie nieistniejąca. Magnetosfera jest rodzajem bańki osocze Środowisko kosmiczne utworzone przez pole magnetyczne obiektu, określone przez magnetometr. Jest to granica, przy której ciśnienie stale wiejących wiatrów od słońca, wiatru słonecznego, równoważy ciśnienie magnetosfery.

Wiatr słoneczny wieje z bardzo dużą prędkością ze Słońca do zewnętrznych części Układu Słonecznego, podczas gdy plazma wewnątrz magnetosfery robi swoje, okrążając planetę. Tak więc interfejs między nimi może być interesujący.

READ  Nadużywanie inhalatorów w celu zapobiegania astmie jest powszechne i różni się w zależności od praktyki
Wizualizacja fal Kelvina-Helmholtza w magnetosferze Jowisza. (UCAR/Zhang i in. , Listy z badań geofizycznych2017)

Środowisko wokół Jowisza to bardzo dzikie miejsce. Jowisz Pole magnetyczne jest ogromnei księżyc wulkaniczny Io Strong źródło cząstek naładowanych, materia jest nieustannie wyrzucana do masywnego torusa plazmy wirującego wokół masywnego gazowego olbrzyma. Księżyc Jowisza, Ganimedes, sam generuje stosunkowo silne pole magnetyczne.

Wykrycie fal Kelvina-Helmholtza w punkcie zatrzymania magnetycznego Jowisza pomoże astronomom zrozumieć złożone interferencje występujące w przestrzeni Jowisza.

„Długi czas przebywania Juno w pobliżu magnetycznego punktu rozpaczy Jowisza umożliwił szczegółowe obserwacje zjawisk takich jak niestabilność Kelvina-Helmholtza w tym regionie” mówi astrofizyk Robert Ebert Od SwRI i UTSA.

„Ta interakcja z wiatrem słonecznym jest ważna, ponieważ może przenosić plazmę i energię przez wyłączenie magnetyczne do magnetosfery Jowisza, napędzając aktywność w tym systemie”.

Fale nie zostały wykryte w wielu złączach magnetycznych Juno, co ma również ważne implikacje. Badanie warunków, w których te fale są generowane, może pomóc w ustaleniu, w jaki sposób powstają, co ma szersze implikacje.

Na przykład wykryto zmarszczki na barierze słonecznej – granicy między wiatrem słonecznym a przestrzenią międzygwiezdną, daleko od planet. Zrozumienie, co napędza fale Kelvina-Helmholtza, może pomóc w określeniu dynamiki zachodzącej na granicach Układu Słonecznego.

Badania opublikowane w Listy z badań geofizycznych.