Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Globalna ankieta ujawnia, że ​​miękka siła USA wciąż jest silna – OpEd – Przegląd Eurazji

Globalna ankieta ujawnia, że ​​miękka siła USA wciąż jest silna – OpEd – Przegląd Eurazji

Kerry’ego Boyda Andersona

Niedawne badanie przeprowadzone w 23 krajach wykazało, że większość ankietowanych pozytywnie ocenia Stany Zjednoczone. Odkrycie to wskazuje, że miękka siła Stanów Zjednoczonych — wpływ bez przymusu, taki jak atrakcyjność kulturowa i ekonomiczna — pozostaje silna.

Ankieta Global Attitudes Poll przeprowadzona przez Pew Research Center w 2023 r. wykazała, że ​​średnio 59 procent ankietowanych pozytywnie ocenia Stany Zjednoczone, w porównaniu do 30 procent, które mają opinię niekorzystną. W 20 krajach poglądy na temat Stanów Zjednoczonych poprawiły się od 2019 r.; Jedynie we Włoszech i na Węgrzech spadły, podczas gdy dla Australii nie ma danych za 2019 rok. Sondaż z 2023 roku wykazał, że tylko Węgry mają większość (51 procent), która negatywnie ocenia Stany Zjednoczone.

Pozytywne nastawienie do Stanów Zjednoczonych było szczególnie powszechne w Polsce (93%), Izraelu (87%) i Korei Południowej (79%). W raporcie Pew zauważono, że po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku pozytywne opinie Polaków dotyczące Stanów Zjednoczonych, NATO i Unii Europejskiej wzrosły. Jednocześnie polskie opinie o Rosji stały się znacznie bardziej negatywne. To oczywiste, że Polacy przedkładają Zachód nad Rosję.

Bardzo wysoki poziom popularności Stanów Zjednoczonych w Polsce był szczególnie zauważalny w porównaniu z innym badanym krajem Europy Wschodniej: Węgrami. Tylko 44 proc. Węgrów pozytywnie ocenia Stany Zjednoczone. Wynik ten jest przynajmniej częściowo powiązany z trudnymi relacjami Waszyngtonu z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Jego zwolennicy częściej wyrażali negatywne opinie o Stanach Zjednoczonych, a zwłaszcza o prezydencie Joe Bidenie.

Często istnieje ścisła korelacja między światopoglądem Stanów Zjednoczonych a globalnym postrzeganiem amerykańskiego prezydenta. Jest to nadal prawdą w sondażu z 2023 r., w którym stwierdzono, że średnio 54 procent respondentów w 23 krajach wyraziło zaufanie do Bidena, w porównaniu z 39 procentami, którzy nie mieli do niego zaufania. Co ciekawe, Biden wydaje się być bardziej popularny w sondażu Global Attitudes niż wśród Amerykanów. Ankieta FiveThirtyEight wykazała niedawno, że 54% Amerykanów nie pochwala wyników Bidena, w porównaniu do 40,5%, którzy to popierają.

READ  Ekskluzywnie: Na Ukrainie piętrzą się straty gospodarcze w związku z protestami polskich kierowców ciężarówek

W 14 krajach większość twierdzi, że ufa Bidenowi, że „postępuje właściwie w sprawach światowych”, w porównaniu z siedmioma krajami, w których większość wyraża brak zaufania (zdania w Brazylii i Indonezji są podzielone). Sondaż wykazał również, że Biden w 2023 r. jest bardziej popularny niż Donald Trump w 2019 r. we wszystkich krajach z wyjątkiem Węgier (bez danych z 2019 r. dla Australii). W wielu krajach Biden jest bardziej popularny niż Trump. Na przykład 13% Niemców miałoby zaufanie do Trumpa w 2019 r., a 67% do Bidena w 2023 r. Jedynym wyjątkiem są Węgry, gdzie 33% Węgrów ufa Trumpowi w 2019 r., ale tylko 19% ufa Bidenowi.

Innym ważnym odkryciem jest to, że osoby, z którymi przeprowadzono wywiady, częściej twierdziły, że Stany Zjednoczone — a nie Chiny — są wiodącą gospodarką świata. Spośród 23 badanych krajów mediana 41 procent uznała Stany Zjednoczone za wiodącą potęgę gospodarczą, w porównaniu z 33 procentami, którzy na pierwszym miejscu postawili Chiny. Pogląd ten był szczególnie silny w Korei Południowej, Japonii i Izraelu, gdzie odpowiednio 83%, 64% i 61% określiło Stany Zjednoczone jako wiodącą gospodarkę. Tylko większość we Włoszech (55 procent) stwierdziła, że ​​Chiny są największą gospodarką świata, chociaż połowa Australijczyków zgodziła się z tym. Z raportu Pew wynika, że ​​odsetek tych, którzy uważają Stany Zjednoczone za największą gospodarkę, wzrósł w ciągu ostatnich trzech do czterech lat w 10 krajach.

Wyniki ankiety wskazują również, że wiele osób na całym świecie ma trafny pogląd na rolę Stanów Zjednoczonych w globalnej polityce i bezpieczeństwie. Podczas gdy 82 procent zgodziło się, że Stany Zjednoczone ingerowały w inne kraje, 61 procent stwierdziło również, że „przyczynia się to do pokoju i stabilności na całym świecie”. W rzeczywistości 50% respondentów stwierdziło, że Stany Zjednoczone interweniują i przyczyniają się do pokoju i stabilności. Czarno-białe poglądy na globalną politykę Stanów Zjednoczonych jako całkowicie dobrą lub całkowicie złą nie odzwierciedlają zrozumienia przez wielu ludzi roli tego kraju w świecie.

READ  Wall Street kończy rok 2022 największym rocznym spadkiem od czasu światowego kryzysu finansowego w 2008 roku

Ankiety Pew Global Attitudes są zawsze fascynujące i dostarczają ważnych informacji na temat publicznego postrzegania spraw światowych. Oczywiście żadna ankieta nie jest idealna. Ankieta Pew dobrze sprawdza się w uwzględnianiu różnych krajów pod względem różnorodności geograficznej i ekonomicznej. Jest jednak nadmiernie zależny od sojuszników USA, w tym krajów europejskich, Japonii, Korei Południowej i Australii oraz krajów, które od dawna zabiegają o pozytywne relacje z Waszyngtonem, takich jak Indie. Główne państwa wroga – takie jak Chiny, Iran i Rosja – nie zostały uwzględnione. Żaden kraj arabski nie był reprezentowany w badaniu. Wydaje się, że wykluczenie tych i innych krajów wynika z ograniczeń zasobów i trudności w przeprowadzaniu wysokiej jakości sondaży w niektórych krajach; Dlatego odnotowanie ich pominięcia nie jest krytyką ankiety, ale niemniej ważną uwagą, którą należy poczynić przy interpretacji przydatności ankiety do zrozumienia światopoglądów.

Mając na uwadze te zastrzeżenia, sondaż powinien uspokoić amerykańskich liderów politycznych i biznesowych. Soft power i potęga ekonomiczna Stanów Zjednoczonych wciąż są silne — na razie.

Kerry Boyd-Anderson jest pisarzem i konsultantem ds. ryzyka politycznego z ponad 18-letnim doświadczeniem jako profesjonalny analityk bezpieczeństwa międzynarodowego, ryzyka politycznego i biznesowego na Bliskim Wschodzie. Wcześniej zajmowała stanowiska zastępcy dyrektora ds. konsultingu w Oxford Analytica.