Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wall Street kończy rok 2022 największym rocznym spadkiem od czasu światowego kryzysu finansowego w 2008 roku

Amerykańskie giełdy zamknęły w piątek spadki na rok 2022, ograniczając rok gwałtownych strat spowodowanych agresywnymi podwyżkami stóp procentowych w celu ograniczenia inflacji, obawami przed recesją, wojną rosyjsko-ukraińską i rosnącymi obawami o przypadki COVID w Chinach.

Trzy główne indeksy Wall Street odnotowały pierwszy roczny spadek od 2018 r., gdy era luźnej polityki monetarnej zakończyła się, a Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe najszybciej od lat 80.

Benchmark S&P 500 spadł w tym roku o 19,4 procent, co oznacza prawie 8 bilionów dolarów (11,7 biliona dolarów) spadku kapitalizacji rynkowej. Technologiczny Nasdaq spadł o 33,1 procent, podczas gdy Dow Jones Industrial Average spadł o 8,9 procent.

Roczne spadki procentowe wszystkich trzech indeksów były największe od czasu kryzysu finansowego w 2008 r., spowodowane głównie spadkiem akcji spółek wzrostowych, ponieważ obawy o szybkie podwyżki stóp procentowych przez Fed zwiększyły rentowność amerykańskich obligacji skarbowych.

„Główne przyczyny makro… pochodziły z kombinacji wydarzeń: trwających zakłóceń w łańcuchu dostaw, które rozpoczęły się w 2020 r., nagłego wzrostu inflacji i opóźnienia Fed w rozpoczęciu programu zaostrzania stóp procentowych w celu kontrolowania inflacji. ”- powiedział Sam Stovall. Główny Strateg Inwestycyjny w CFRA Research.