Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Główny księgowy Trumpa przyznaje się do winy i zeznaje przeciwko firmie byłego prezydenta

Donald TrumpOczekuje się, że dyrektor finansowy firmy przyzna się do naruszeń podatkowych w umowie, która wymaga od niego złożenia zeznań o nielegalnych praktykach biznesowych w firmie byłego prezesa, powiedziały agencji Associated Press dwie osoby zaznajomione z tą sprawą.
Allen Weisselberg Otrzymując ponad 2,4 miliona dolarów nieoficjalnego odszkodowania od Trump Organization w ciągu kilku lat, w tym niepodlegających opodatkowaniu korzyści, takich jak czynsz, opłaty za samochód i czesne.

Ludzie powiedzieli, że ugoda wymaga od Wesselberga wypowiedzenia się w sądzie na temat roli firmy w rzekomym układzie odszkodowawczym i może służyć jako świadek, gdy Trump Organization rozpocznie proces w październiku w związku z powiązanymi zarzutami.

Allen Weisselberg odpowiada za rachunki Donalda Trumpa. (AFP)

Dwóm osobom nie pozwolono wypowiadać się publicznie o sprawie i zrobiły to pod warunkiem zachowania anonimowości.

Weiselberg, lat 75, prawdopodobnie zostanie skazany na pięć miesięcy więzienia w słynnym kompleksie Rikers Island w Nowym Jorku i może zostać poproszony o zapłacenie około 3 milionów dolarów odszkodowania, w tym podatków, grzywien, odsetek i osób, powiedział. Jeśli to zdanie będzie kontynuowane, Weisselberg będzie mógł zostać zwolniony po około 100 dniach.

Listy z prośbą o komentarz pozostawiono w biurze prokuratora generalnego na Manhattanie, prawnikach Weisselberga i organizacji Trumpa.

Weiselberg jest jedyną osobą, której do tej pory postawiono zarzuty karne w długotrwałym dochodzeniu prokuratora okręgowego Manhattanu w sprawie praktyk biznesowych firmy.

Osoby aresztowane w Nowym Jorku zazwyczaj trafiają do kontrowersyjnego więzienia Rikers Island.
Allen Weisselberg prawdopodobnie spędzi kilka miesięcy w zamknięciu na niesławnej wyspie Rikers w Nowym Jorku. (AAP)

Weisselberg, od dawna postrzegany jako jeden z najbardziej lojalnych partnerów biznesowych Trumpa, został aresztowany w lipcu 2021 roku. Jego prawnicy argumentowali, że kierowany przez Demokratów urząd prokuratora generalnego karał go za nieudostępnianie informacji, które mogłyby zaszkodzić Trumpowi.

Prokurator generalny zbadał również, czy Trump lub jego firma okłamywali banki lub rząd na temat wartości ich nieruchomości, aby uzyskać pożyczki lub niższe rachunki podatkowe.

Były prokurator okręgowy Cyrus Vance Jr., który wszczął śledztwo, w zeszłym roku polecił swoim zastępcom przedstawienie dowodów przed ławą przysięgłych i staranie się o skazanie Trumpa, jak twierdzi były prokurator okręgowy Mark Pomerantz, który wcześniej prowadził śledztwo.

Prokurator Okręgowy Manhattan C. Vance został oskarżony o wydanie obniżonego wyroku dla Roberta Haddena.
Prokurator Sy Vance na Manhattanie rozpoczął śledztwo przed przejściem na emeryturę. (AFP)

Ale po tym, jak Vance opuścił urząd, jego następca, Alvin Bragg, pozwolił wielkiej ławie przysięgłych na rozwiązanie jej bez zarzutów. Obaj powodowie są Demokratami. Bragg powiedział, że śledztwo trwa.

Trump Organization nie jest zamieszana w spodziewane przyznanie się Weiselberga do winy i ma stanąć przed sądem w sprawie rzekomego planu odszkodowań w październiku.

Prokuratorzy twierdzili, że firma przez 15 lat zapewniała dodatkowe, niepodlegające opodatkowaniu świadczenia kadrze kierowniczej wyższego szczebla, w tym Weisselbergowi. Sam Weisselberg został oskarżony o oszukanie rządu federalnego, stanowego i miejskiego w wysokości ponad 1,3 miliona dolarów w postaci niezapłaconych podatków i niezapłaconych zwrotów podatków.

Allen Weisselberg wchodzi na dwór otoczony przez protestujących.
Allen Weisselberg wchodzi na dwór otoczony przez protestujących. (AFP)

Zgodnie z prawem stanowym, kara za najpoważniejsze oskarżenie przeciwko Weisselbergowi, wielką kradzież, może skutkować karą do 15 lat więzienia. Jednak opłata nie ma obowiązkowego minimum, a większość przestępców po raz pierwszy w sprawach podatkowych nie trafia za kratki.

Oskarżenia o oszustwa podatkowe wobec Trump Organization podlegają karze w wysokości podwójnej kwoty niezapłaconych podatków lub 360 000 USD, w zależności od tego, która kwota jest wyższa.

Trump nie został oskarżony w dochodzeniu karnym. Republikanin potępił śledztwo w Nowym Jorku jako „polityczną obławę” i powiedział, że działania jego firmy były standardową praktyką w branży nieruchomości i w żadnym wypadku nie były przestępstwem.

W zeszłym tygodniu Trump usiadł, by złożyć wniosek w równoległym dochodzeniu cywilnym nowojorskiej prokurator generalnej Letitii James w sprawie zarzutów, że firma Trumpa wprowadzała w błąd pożyczkodawców i organy podatkowe co do wartości aktywów. Trump protestował przeciwko ochronie Piątej Poprawki Ponad 400 razy przeciwko samooskarżeniu.

6 stycznia: Dzień, który wstrząsnął amerykańską demokracją

READ  Fakty: Bliski związek królowej Elżbiety ze Szkocją