Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Gospodarka Wielkiej Brytanii wpada w recesję przed wyborami

Gospodarka Wielkiej Brytanii wpada w recesję przed wyborami

Oficjalne dane pokazały w czwartek, że Wielka Brytania znajduje się w recesji, zadając kolejny cios zmartwionemu premierowi Rishiemu Sunakowi, którego Partia Konserwatywna ma przegrać tegoroczne wybory powszechne.

Urząd Statystyczny podał w swoim komunikacie, że produkt krajowy brutto w czwartym kwartale 2023 r. skurczył się o 0,3 proc., po spadku o 0,1 proc. w poprzednich trzech miesiącach.

Wprowadza to gospodarkę w recesję, którą definiuje się jako spadek PKB przez dwa kolejne kwartały.

Choć ekonomiści przewidywali, że recesja może być krótkotrwała, dane te stanowią poważną porażkę dla Sunaka, dla którego kluczowym priorytetem stał się wzrost gospodarczy.

Dzieje się tak, gdy w sondażach konserwatyści pozostają w tyle za główną opozycyjną Partią Pracy.

Przed wyborami powszechnymi wyborcy wezmą w czwartek udział w wyborach uzupełniających, ponieważ konserwatyści obawiają się utraty swoich dawnych bastionów w Wellingborough w środkowej Anglii i Kingswood w południowo-zachodniej części kraju.

„Wiadomość o tym, że Wielka Brytania pogrążyła się w technicznej recesji w 2023 r., będzie ciosem dla premiera w dniu, w którym stoi przed perspektywą przegranej w dwóch turach wyborów uzupełniających” – powiedziała Ruth Gregory, analityk Capital Economics.

„Ale ta recesja jest tak łagodna, jak się pojawia, a aktualne wskaźniki sugerują, że już dobiega końca”. W czwartym kwartale nastąpił znaczny spadek wszystkich głównych sektorów, a wśród największych przeszkód znalazły się produkcja i budownictwo.

ONS dodał, że w zeszłym roku gospodarka była zasadniczo stabilna, ze wzrostem na poziomie 0,1%, co oznacza gwałtowny spadek w porównaniu ze wzrostem na poziomie 4,6% w 2022 r.

Wiadomość ta nadeszła tego samego dnia, w którym okazało się, że Japonia również weszła w recesję. „W sumie zestawienie danych dotyczących (brytyjskiego) PKB było rozczarowujące, ale nie ma jeszcze powodu do paniki” – powiedział Henry Cook, główny ekonomista MUFG Bank.

READ  Ponad połowa Australijczyków twierdzi, że nigdy nie rozłoży się na fotelach w samolocie

„Po pierwsze, rynek pracy pozostaje bez zmian, a stopa bezrobocia utrzymuje się… blisko historycznych minimów.

„W ciągu ostatnich 18 miesięcy zaufanie konsumentów również stopniowo się poprawiało. Nie oznacza to w naszych umysłach „kryzysu”. Minister finansów Jeremy Hunt upierał się, że sytuacja gospodarcza poprawia się, nawet jeśli inflacja osiągnie 4,0 procent, czyli dwukrotnie więcej niż docelowa stopa Banku Anglii .

„Wysoka inflacja jest największą przeszkodą we wzroście gospodarczym” – stwierdził Hunt po publikacji danych o PKB.

„Chociaż dla wielu rodzin czasy nadal są trudne, musimy trzymać się planu – obniżyć podatki od zatrudnienia i podatki od osób prawnych, aby zbudować silniejszą gospodarkę” – stwierdził Hunt w oświadczeniu.

Powszechnie oczekuje się, że kanclerz skarbu obniży podatki w swoim budżecie w przyszłym miesiącu, co jest postrzegane jako sposób na załatanie luki laburzystów.

Jednak przy głównej stopie procentowej Banku Anglii wynoszącej 5,25, najwyższej od 16 lat, miliony wyborców boją się niebotycznie wysokich spłat kredytów hipotecznych.

W odpowiedzi na czwartkowe wypowiedzi Partia Pracy skrytykowała sposób zarządzania gospodarką przez rząd.

Rzeczniczka finansów pracy Rachel Reeves powiedziała: „To recesja Rishiego Sunaka i wieści będą głęboko niepokojące dla rodzin i przedsiębiorstw w całej Wielkiej Brytanii”, dodała, że ​​jego zobowiązanie do zapewnienia wzrostu gospodarczego legło w gruzach.

Choć inflacja w Wielkiej Brytanii spadła od czasu, gdy w październiku 2022 r. osiągnęła najwyższy poziom od 41 lat wynoszący 11,1%, ceny energii i żywności pozostają wysokie.