Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Greensel walczył o płynność na miesiące przed katastrofą, zgodnie z zarzutami amerykańskiego sądu Greensel

Na początku nowego roku, już po kilku tygodniach Greensel Kapitał próbował przekonać inwestorów, że zasługuje na wielomiliardowy debiut na giełdzie, a pozwy w amerykańskim sądzie pokazują, że jego zarządzający angażowali się w „coraz bardziej szalone zachowanie”, gdy walczyli o pieniądze.

Wśród nich był wiceprezes Greensel, Roland Hartley-Urquhart, który w dokumentach sądowych twierdzi, że ścigał dużego pożyczkobiorcę za awaryjne płatności i dopłaty.

Pożyczkodawca łańcucha dostaw, który zwerbował byłego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona i grupę wybitnych polityków, bankierów i byłych pracowników do promowania swojej działalności, nie mógł się doczekać, gdy ubezpieczyciele powiedzieli, że tak Duże kontrakty nie będą odnawiane To utrzymało skomplikowaną maszynę do robienia pieniędzy Gensela na powierzchni.

Pytanie i odpowiedź

Greensel złożył pozew do sądu

Okazało się

Grinsel został oskarżony o oszustwo przez jednego z największych pożyczkobiorców, Bluestone, i stoi w obliczu skarg karnych ze strony niemieckich prokuratorów, którzy twierdzą, że jego lokalny bank nie może wykazać należności w swoim bilansie.

Oto, jak działa system rozliczeń międzyokresowych pożyczkodawcy, zgodnie z dokumentami sądowymi dostarczonymi przez Bluestone w zeszłym miesiącu:

  1. Greensel obliczy wartość „potencjalnych należności” – potencjalnej przyszłej sprzedaży – z listy „potencjalnych nabywców” – firm, których klienci nie sprzedali jeszcze żadnego ze swoich towarów i które mogą nigdy nie zostać klientami.
  2. Pożyczkobiorca udziela Greensel pozwolenia na pobranie tych potencjalnych przyszłych płatności w zamian za natychmiastową pożyczkę i opłatę.
  3. Pożyczki te zostały następnie połączone w sekurytyzowane aktywa, które zostały sprzedane zamożnym osobom fizycznym za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez GAM i Credit Suisse.
  4. Greensel był w stanie zapewnić atrakcyjność tych aktywów, zabezpieczając umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, które zaoferowały zapłatę, nawet jeśli klienci Greensel ostatecznie nie wywiążą się z zobowiązań.
  5. Pieniądze zebrane z tych inwestycji wróciły do ​​Greensill Capital, która udzielała nowych pożyczek i otrzymywała zysk.

To jest zdjęcie przedstawione w pozwie wniesionym do sądu w USA przez jednego z największych byłych klientów Gensel, z którym obecnie toczy się spór. Bluestone, amerykański górnik Greensel, i jego założyciel Lex Greensel i Hartley-Urquhart pozywają do procesów sądowych, które obejmują naruszenie umowy, uczciwy handel i domniemane oszustwo. Firma twierdzi, że od listopada zeszłego roku nagle znalazła się pod presją dokonania wcześniejszych płatności na rzecz Gensel za 850 milionów dolarów (612 milionów funtów) pożyczonych od firmy, co spowodowało szkody materialne dla jej reputacji.

Prawnicy obu stron zostali wezwani na posiedzenie sądowe w Nowym Jorku 1 czerwca.

„Ten oportunistyczny pozew ma zwykle tylko jeden cel, a mianowicie uniknięcie zapłacenia ponad 850 milionów dolarów należnych majątkowi Greensel. Warto również zauważyć, że w miesiącu, który minął od jego wniesienia do Nowego Jorku, żaden oskarżony nie został poinformowany o jego nazwisku „, powiedział Lex Greensel w oświadczeniu.”

Grant Thornton i urzędnicy Hartley-Urquhart odmówili komentarza. Prawnicy Bluestone nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

Wpływowa Komisja Skarbu Parlamentu rozpocznie w środę zbieranie informacji o działaniach Greensel i rozpocznie dochodzenie w sprawie skandalu. Greensel, Cameron i doradca Rishi Sonak zostaną zaproszeni do złożenia zeznań. Przed tymi przesłuchaniami skarga Bluestone wydaje się rzucać światło na zachowanie menedżerów Greensel w ostatnich miesiącach przed złożeniem wniosku o upadłość w marcu.

Skarga ujawnia również nietypowy model biznesowy, w którym firma pożyczała pieniądze klientom na wątpliwych warunkach, u dowolnych posłów. Ostatni tydzień został opisany jako pozornie „schemat Ponziego”.

Z siedzibą w Zachodniej Wirginii, Bluestone wydobywa i rafinuje węgiel używany do produkcji stali, która została przejęta przez miliardera, gubernatora Wirginii Zachodniej, Jima Justice’a II w 2015 roku.

Według skargi Hartley-Urquhart po raz pierwszy skontaktowała się z Bluestone w maju 2018 r. W ramach wspólnego połączenia biznesowego.

Firma była w trakcie formułowania planu ekspansji i twierdzi, że szukała partnera, który pomógłby zrealizować jej długoterminowe ambicje inwestycyjne. Greensel zgodził się udzielić firmie dwóch rodzajów pożyczek.

Zgodnie z dokumentacją, pierwszym typem było tradycyjne finansowanie łańcucha dostaw: pieniądze, które Greensel dostarczał na rachunki towarowe – na przykład dostawy węgla – były sprzedawane przez Bluestone, ale nie zostały jeszcze zapłacone. W ramach tego instrumentu górnik pożyczył 70 milionów dolarów.

Znacznie większa suma, 780 milionów dolarów, została pożyczona w ramach bardziej dziwacznego planu określanego jako „potencjalne wierzytelności”.

Greensel rzekomo dostarczył firmie listę potencjalnych nabywców jej węgla, prosząc ją o „zidentyfikowanie nabywców, których zdaniem powoda mogą być nabywcami Bluestone … w przyszłości”. Lista obejmowała „obecnych klientów Bluestone i inne podmioty, które nie były i mogły nie zostać klientami Bluestone”. Pieniądze pożyczone na sprzedaż jeszcze się nie wydarzyły i może nigdy się nie wydarzyć.

Bluestone twierdzi, że ta niezwykła forma finansowania opierała się na „długoterminowych perspektywach biznesowych”. Mówi, że doszedł do przekonania, że ​​pożyczki zostaną refinansowane, gdy staną się wymagalne, a Greensel nie zacznie domagać się długu do 2023 r. „Najwcześniej”.

W marcu 2020 r., W miarę rozprzestrzeniania się pandemii, Bluestone twierdzi, że pożyczkodawca „przedłużył to zobowiązanie finansowe o sześć do ośmiu lat”, co skłoniło go do „dalszego zwiększania ekspozycji i pogłębiania zależności od Greensill Capital”.

W zamian za pożyczki Greensel ma zebrać 108 milionów dolarów zaliczek i ostatecznie kolejne 100 milionów dolarów z tytułu roszczeń do udziałów w Bluestone.

Greensel nie pożyczał własnych pieniędzy. Pełniła rolę pośrednika, pakując dług korporacyjny, taki jak Bluestone, i sprzedając go innym inwestorom, takim jak Credit Suisse. Klienci banku szwajcarskiego kupili dług i oprocentowali swoją inwestycję.

Pod koniec 2020 roku Greensel był pod presją. we wrześniu, Australijski ubezpieczyciel Powiedział jej, że ochrona spakowanych pożyczek sprzedawanych inwestorom takim jak Credit Suisse nie zostanie odnowiona, co grozi wykolejeniem złożonej struktury pożyczkodawcy.

Pomimo obaw Greensel kontynuował realizację planów wprowadzenia giełdy na giełdę. Pod koniec 2020 roku odwiedziła wiele firm private equity, aby promować swoje referencje jako giganta technologicznego. Wyciekły materiały marketingowe od początku 2020 roku Umieść na Greensel pewną wycenę o wartości 30 miliardów dolarów.

Skarga Bluestone wydaje się wskazywać, że skoro Greensel i jego doradcy promowali inwestycję, panika mogła już się rozpocząć.

Bluestone twierdzi, że Hartley-Urquhart jest „coraz bardziej wściekły”, żądając dodatkowych opłat i szybszej spłaty zadłużenia.

Według Bluestone, podejście Greensela zmieniło się gwałtownie i „bez wyjaśnienia”. Pod koniec listopada 2020 roku Greensel zażądał nowej opłaty w wysokości 15 milionów dolarów, twierdząc, że dochód był ważny, aby pomóc w uruchomieniu oferty publicznej. Następnie rzekomo zapłacił pożyczkobiorcy za sprzedaż obligacji śmieciowych, aby zebrać wystarczającą ilość funduszy, aby w pełni spłacić Greensel do lipca 2021 r. Bluestone powiedział, że data jest arbitralna i nie została wskazana w żadnej z umów pożyczki.

Hartley-Urquhart nadal ścigał Bluestone w styczniu i lutym tego roku, prosząc nawet o przekazanie środków bezpośrednio do Credit Suisse, aby można było winić Bluestone za opóźnienia w płatnościach. Bluestone mówi, że nie ma pojęcia, że ​​Greensel przeniósł swój dług do szwajcarskiego banku.

Zasubskrybuj nasz codzienny e-mail Business Today

20 lutego, podczas wizyty w White Sulphur Springs w Zachodniej Wirginii, Hartley Urquhart zażądał od Bluestone, aby do września wykasłał 300 milionów dolarów. W ciągu kilku dni Greensel zażądał pełnej płatności w wysokości 850 milionów dolarów do końca trzeciego kwartału.

1 marca Hartley-Urquhart zadzwonił do Bluestone, aby potwierdzić upadek Greensel Capital i odejść.

Greensill Capital został wprowadzony do kierownictwa 8 marca. Rozpatrzenie skargi karnej złożonej przez niemieckich prokuratorów. Przesłuchanie przed Komisją Skarbu jest jednym z ośmiu dochodzeń wszczętych w Wielkiej Brytanii w związku z lobbowaniem Greensel oraz praktykami i regulacjami dotyczącymi udzielania pożyczek w Wielkiej Brytanii.

READ  W ciągu dekady brytyjskie rodziny będą w gorszej sytuacji niż ich rówieśnicy w Polsce | Wielka Brytania | Aktualności