Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Greg Quick: Australijski astronom „Kosmiczny Gandalf” umiera w wieku 62 lat

Greg Quick: Australijski astronom „Kosmiczny Gandalf” umiera w wieku 62 lat

Skomentuj zdjęcie, Greg Quick wykorzystał swoją wiedzę z zakresu astronomii, aby stać się popularną osobowością telewizyjną

  • autor, Simona Atkinsona
  • Rola, BBC News, Brisbane

W wieku 62 lat zmarł australijski astronom, który wystąpił w programie BBC Stargazing Live wraz z profesorem Brianem Coxem.

Greg Quick z Broome, 2000 kilometrów (1240 mil) na północ od Perth, był również znany jako „Kosmiczny Gandalf” ze względu na swoją charakterystyczną białą brodę.

W serialu Stargazing Live Australia z 2017 roku zagrał praktycznego astronoma teoretycznego fizyka cząstek elementarnych, profesora Coxa.

Seria zawierała raport pana Quicka na temat tego, dlaczego nocne niebo w Australii różni się od tego w Wielkiej Brytanii.

Jego kariera medialna obejmowała także 10-odcinkowy serial dla Australian Broadcasting Corporation (ABC) zatytułowany A Stargazer's Guide to the Universe oraz książki, w tym Is the Moon Upside Down? Świadomość przemienia ziemię.

Pan Quick był także popularnym przewodnikiem wycieczek, organizującym „wycieczki astronomiczne” po swoim rodzinnym mieście.

Oszacował, że w ciągu 28 lat wzięło w nim udział około 100 000 uczestników, „w tym producent BBC… który wyniósł mnie z buszu na scenę światową”.

Wiele osób, które uczestniczyły w jego trasach koncertowych, złożyło hołd w mediach społecznościowych, w tym Chris Ross z Sydney, który opisał to jako „cenne wspomnienie”.

Dziennikarz z Australii Zachodniej Sam Tomlin napisał na X (dawniej Twitterze), że Quicke był „jednym z największych popularyzatorów nauki współczesnej epoki i ikoną Broome”.

W 2023 roku u pana Quick zdiagnozowano raka.

„Z powodu pewnych kosmicznych, fizycznych i innych ziemskich wyzwań sezon obserwacji gwiazd 2024 jest niedostępny, zamknięty, zamknięty, ani się nie dzieje, ani nie dzieje się” – czytamy w poście na jego stronie internetowej opublikowanym przed śmiercią.

W 2017 roku w rozmowie z ABC powiedział: „Kiedy myślisz o astronomii, często wyobrażasz sobie ją jako rzeczy, które istnieją.

„Ale chodzi mi o to, że jesteśmy na planecie. Poruszamy się w przestrzeni.

„To są rzeczy, które mogę wyjąć z twojej głowy i położyć u twoich stóp”.