Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Hojny i szczery”: wylanie hołdów dla księżniczki Mele z Tonga

„Hojny i szczery”: wylanie hołdów dla księżniczki Mele z Tonga

Napływają hołdy dla „ukochanej” księżniczki Tonga Milli Siwilikutapu Kalaniufalu Fotoveli, która zmarła w niedzielę w Auckland w wieku 75 lat.

Wyspiarskie królestwo pogrążyło się w żałobie po tym, jak biuro pałacowe w Nuku’alofa ogłosiło w poniedziałek jej śmierć.

Księżniczka Milli była szóstą kuzynką króla Tupou i najstarszą córką zmarłego księcia Fatafhi Tuaiplehaki i księżniczki Millenite.

Czytaj więcej: Księżniczka Mary rusza na chodnik podczas zawodów Royal Run

Księżniczka Meli z Tonga zmarła w wieku 75 lat.

Czytaj więcej: Dlaczego Celine Dion naprawdę odwołała swoje programy

Premier Chris Hepkins powiedział, że Nowa Zelandia przesyła „szczere kondolencje mieszkańcom Tonga i Jego Królewskiej Mości Królowi Tupou VI w tym smutnym czasie głębokiej straty”.

Hipkins powiedział, że księżniczka Millie była niesamowitą przywódczynią i dumnym orędownikiem kobiet.

„Odegrała kluczową rolę w przeprosinach rządu za naloty o świcie w latach 70. i dzielnie walczyła o sprawy ważne zarówno dla jej własnego narodu, jak i dla całego Pacyfiku, takie jak zachowanie języka Tonga” – powiedział premier.

„Tongańczycy są niezwykle bliskimi przyjaciółmi i partnerami Nowej Zelandii, a mamy tutaj dużą społeczność Tonga, o której wiem, że również głęboko to odczuje”.

Wicepremier Carmel Cipollone, która pochodzi z Tonga, powiedziała, że ​​spuścizna księżniczki Miley jako pierwszej kobiety wybranej do parlamentu Tonga, a później jako wiceprzewodniczącej Narodowej Organizacji Kobiet „żyje dziś w wielu kobietach z Tonga, jak również sztuki i tradycyjnych umiejętności kultury Tonga poprzez swoją pracę jako przewodnicząca Galerii Langavunwa i Centrum Rzemiosła.

Zdjęcie © Licencja udzielona agencji i-Images Picture.  26.10.2018.  Tonga, Tonga.  Królewska trasa księcia Harry'ego i Meghan Markle jedenastego dnia.  Książę Harry, książę Sussex, w towarzystwie swojej żony Meghan, księżnej Sussex, spotykają się z królem i królową Tonga.  Książę i księżna Sussex są na oficjalnej 16-dniowej jesiennej trasie, odwiedzając miasta w Australii, Fidżi, Tonga i Nowej Zelandii.  Zdjęcie: Andrew Parsons/iImages
Księżniczka jest szóstą kuzynką króla Tupou, który poznał Harry’ego i Meghan w 2018 roku (WireImage)

„Pamiętam emocjonalne i mocne przemówienie księżniczki Millie podczas przeprosin Dawn of the Raids w 2021 roku. Jej życzliwe i płynące z serca słowa sprawiły, że wszyscy odczuliśmy ciężar traumy z przeszłości, a jednocześnie radość z przebaczenia i wytrwania będą głęboko odczuwane przez wielu mieszkańców Tonga, Aotearoa i na całym świecie.

READ  Imran Khan, premier Pakistanu, usunięty wotum nieufności

„Moja ostatnia wizyta w Tonga potwierdziła mi siłę naszych relacji, więź między naszymi ludźmi i wspólne wartości. Stoimy razem z naszą społecznością w Tonga i naszymi społecznościami za granicą oraz tutaj, w Aotearoa w Nowej Zelandii.

„Moje myśli są z jej rodziną, rządem i mieszkańcami Tonga. Pokażcie jej, że nasza miłość jest z wami wszystkimi” – powiedział Cipollone.

Zmarła księżniczka została również złożona hołd przez Pacifica Medical Association, a dyrektor naczelna Debbie Sorensen powiedziała: „Jesteśmy głęboko zasmuceni jej odejściem i doceniamy jej służbę i poświęcenie. Mamy z nią szczególne relacje, odkąd uczestniczyła w inauguracji pierwsza alokacja funduszy na rzecz Pacific Health w Nowej Zelandii ponad 20 lat temu”.

Księżniczka Tonga Milli Soilikutabo Kalanivalu Fotoveli ociera łzę, gdy przemawia do przedstawicieli rządu podczas formalnych przeprosin za naloty o świcie w latach 70. we wrześniu 2021 r.
Tonga Princess Milli Sui’ilikutapu Kalanivalu Fotofili na zdjęciu w 2021 roku (Getty Images)

Sorensen powiedział, że księżniczka Millie zostanie zapamiętana ze względu na swoje dziedzictwo jako pełnej pasji i ukochanej przywódczyni.

Poświęciła swoje życie obronie kobiet, tych mniej szczęśliwych, a jej lud zapamięta ją za jej współczucie i łaskę.

„Jej przemówienie z przeprosinami Dawn Raids w 2021 roku zapierało dech w piersiach i pokazało godność i elegancję prawdziwego przywództwa” – powiedział Sorensen.

Zarówno król Tupou VI, jak i księżniczka Milli są wnukami zmarłej królowej Salut.

Rzeczy Rozumie się, że King jest obecnie w Auckland.

W oświadczeniu pałacowego biura podano, że księżniczka zostanie repatriowana, gdzie zostanie pochowana w królewskich grobowcach Mala’ekula w Kolofo’ou.

Pałac powiedział, że szczegóły pogrzebu zostaną ogłoszone jeszcze w tym tygodniu.

Pierwotnie ukazał się jego artykuł Stuff.co.nz Jest ponownie publikowany za zgodą.

Za dzienną dawkę 9 miodów, Zapisz się do newslettera tutaj

Przyszły król i królowa Jordanii szykują się na wystawne wesele