Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Raul Castro potwierdza swoją emeryturę, kończąc długą erę przywództwa Castro na Kubie

Ral Castro mówi, że rezygnuje z prezydentury Kubańskiej Partii Komunistycznej, kończąc erę formalnego przywództwa dla niego i jego brata Fidela Castro, która rozpoczęła się wraz z rewolucją 1959 roku.

89-letni Castro ogłosił to w piątek czasu lokalnego w przemówieniu na otwarciu ósmego zjazdu partii rządzącej, jedynego dozwolonego kongresu na wyspie.

Powiedział, że odchodzi na emeryturę z poczuciem, że „wypełnił swoją misję i wiarę w przyszłość ojczyzny”.

Castro nie powiedział, kto zatwierdziłby go jako swojego następcę jako pierwszego sekretarza partii komunistycznej.

Ale wcześniej wskazał, że wolałby oddać kontrolę 60-latkowi Miguel Diaz-Canel, który zastąpił go na stanowisku prezesa w 2018 roku Jest nosicielem młodego pokolenia lojalistów, którzy walczyli o otwartość gospodarczą bez narażania systemu jednopartyjnego na Kubie.

Jego przejście na emeryturę oznacza, że ​​po raz pierwszy od ponad sześciu dekad Kubańczycy nie będą mieli Castro formalnie do prowadzenia swoich spraw, a dzieje się to w trudnym momencie, ponieważ wielu mieszkańców wyspy martwi się tym, co ich czeka.

Fidel Castro podnosi ramię Raula Castro
Fidel Castro, odszedł, i jego brat Raul Castro przewodzą Kubie od rewolucji 1959 roku.(

AP: Javier Galliano

)

Pandemia koronawirusa, bolesne reformy finansowe i ograniczenia narzucone przez rząd USA za byłego prezydenta Donalda Trumpa wstrząsnęły gospodarką, która skurczyła się w zeszłym roku o 11 procent w wyniku załamania turystyki i przekazów pieniężnych.

Długie kolejki i brak pożywienia były echem „szczególnego okresu”, który nastąpił po upadku Związku Radzieckiego na początku lat dziewięćdziesiątych.

Wzbudziło niezadowolenie z powodu rozprzestrzeniania się Internetu i rosnących nierówności.

Duża część debaty na Kubie koncentruje się na tempie reform, a wielu narzeka, że ​​tak zwane „pokolenie historyczne”, które reprezentuje Castro, było zbyt wolne, aby otworzyć gospodarkę.

Raul Castro unosi prawą rękę na ulicy
Ral Castro jest oficjalnym liderem Kuby od 2011 roku.(

Ismail Francisco / Paul: Agence France-Presse

)

W styczniu Diaz-Canel w końcu uruchomił plan zatwierdzony przed dwiema konferencjami, mający na celu ujednolicenie systemu dwóch walut na wyspie, budząc obawy przed inflacją.

Otworzył również drzwi dla szerszej gamy prywatnych firm – kategorii od dawna zakazanej lub surowo ograniczonej – co pozwala Kubańczykom na legalne prowadzenie wielu rodzajów prywatnych firm z ich domów.

Oczekuje się, że tegoroczna konferencja będzie koncentrować się na niekompletnych reformach mających na celu zreformowanie przedsiębiorstw państwowych, przyciągnięcie inwestycji zagranicznych i zapewnienie większej ochrony prawnej przedsiębiorstwom prywatnym.

Raul Castro i Miguel Diaz-Canel razem
Miguel Diaz-Canel (z prawej) otworzył drzwi dla wielu prywatnych przedsięwzięć odkąd został prezydentem. (

Reuters: Irene Perez / Dzięki uprzejmości Cubadebate

)

Partia Komunistyczna składa się z 700 000 działaczy i zgodnie z kubańską konstytucją jest upoważniona do kierowania sprawami narodu i społeczeństwa.

Fidel Castro, który przewodził rewolucji, która odsunęła od władzy dyktatora Fulgencio Batistę w 1959 roku, oficjalnie został liderem partii w 1965 roku, prawie cztery lata po tym, jak oficjalnie przyjął socjalizm.

Stara partia pod jego kontrolą szybko się wchłonęła i była niekwestionowanym przywódcą kraju, aż do zachorowania w 2006 roku, aw 2008 roku przekazał przewodnictwo swojemu młodszemu bratu Raulowi, który walczył u jego boku podczas rewolucji.

Raul zastąpił go na stanowisku lidera partii w 2011 roku. Fidel Castro zmarł w 2016 roku.

AP

READ  Wyspy Cooka zgłosiły swój pierwszy przypadek COVID-19 przed planami otwarcia granic dla turystów