Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

HTC Vive XR Elite kontra Meta Quest Pro: konfrontacja z mieszaną rzeczywistością

HTC Vive XR Elite kontra Meta Quest Pro: konfrontacja z mieszaną rzeczywistością

W miarę pojawiania się coraz większej liczby wysokiej klasy zestawów słuchawkowych VR, Nowy Vive XR Elite firmy HTC Chcesz rzucić wyzwanie Meta’s Quest Pro jako jeden z Najlepszy samodzielny zestaw słuchawkowy VR.

Zanurzmy się w szczegóły tych dwóch zintegrowanych rozwiązań, które można również podłączyć do komputerów PC w grach PCVR.

Wyświetlaj dokładność i przejrzystość

Jakość wyświetlacza to jeden z najważniejszych szczegółów przy projektowaniu gogli wirtualnej rzeczywistości. Wciągające wrażenia opierają się na żywych kolorach i wyraźnych szczegółach oraz są renderowane w tempie wystarczająco szybkim, aby zmniejszyć chorobę lokomocyjną VR.

HTC Vive XR Elite wykorzystuje soczewki przypominające naleśniki Meta Quest Pro. Poszerza to idealne miejsce, aby zapewnić większą wyrazistość krawędzi niż soczewki Fresnela typowe dla starszych zestawów słuchawkowych VR. Vive XR Elite ma również nieco wyższą rozdzielczość, 1920 x 1920 pikseli na oko, podczas gdy Quest Pro ma rozdzielczość 1800 x 1920. To tylko 6% różnicy i może nie być zauważalne. Podobnie Vive XR Elite ma nieco szersze pole widzenia — 110 stopni w porównaniu do 106 stopni w przypadku Quest Pro. Oba słuchawki mają również częstotliwość odświeżania 90 Hz.

Podświetlenie mini LED Quest Pro 500 zapewnia przyciemnianie stref w celu zwiększenia zakresu dynamiki, podczas gdy Vive XR Elite wykorzystuje standardowe podświetlenie. Wadą mini podświetlenia LED jest nieunikniony rozkwit w scenach o wysokim kontraście z drobnymi szczegółami. W większości przypadków preferowany jest większy zakres dynamiczny.

Z boku możesz zobaczyć, jak okulary można nosić razem z Quest Pro.
Naprawdę Tracy

HTC udostępniło Vive XR Elite wyjątkową wersję demonstracyjną Funkcja, która może ci się spodobać, jeśli jesteś krótkowidzem. Przed każdą soczewką znajduje się regulacja dioptrii dla każdego oka. W miarę rozwoju szkliwa można skorygować do 6 dioptrii. Spowoduje to, że okulary będą niepotrzebne dla wielu użytkowników, którzy mogą chcieć trzymać je w zestawie słuchawkowym.

Noszenie okularów może być trudne z Vive XR Elite, jeśli jesteś poza tym zasięgiem dla obu oczu, ponieważ dopasowanie jest na tyle ciasne, że nie ma miejsca na okulary z założonymi słuchawkami. Quest Pro to większy zestaw słuchawkowy z dużą ilością miejsca na gogle.

Niezależne użytkowanie

Alan Truly próbuje zasilić Quest Pro starą baterią.
Naprawdę Tracy

HTC i Meta mają duże biblioteki aplikacji. Jednak nie ma wątpliwości, że Meta Quest App Store ma to Więcej gier i aplikacji od Viveport by HTC. Vive XR Elite wypełnia tę lukę opcją PCVR, a to tylko bonus dla posiadaczy Quest Pro.

HTC korzysta z czcigodnego procesora Qualcomm Snapdragon XR2, który od 2020 roku jest samodzielnym rozwiązaniem dla prawie każdego zestawu słuchawkowego VR. Meta dodała więcej mocy do Quest Pro dzięki aktualizacji Snapdragon XR2 +który według Meta ma o 50% większą wydajność niż XR2 w Quest 2.

Biorąc pod uwagę dużą przepustnicę Quest 2, nie jest jasne, czy Quest Pro będzie znacznie szybszy niż Vive XR Elite.

HTC Vive XR Elite na białym stole.

HTC Vive XR Elite ma wewnętrzne śledzenie słuchawek, podobnie jak Meta’s Quest Pro. Oznacza to, że nie ma potrzeby śledzenia stacji bazowych. Jednak Meta przejmuje inicjatywę dzięki zaawansowanym kontrolkom Touch Pro, które również są samośledzące.

HTC używa kontrolerów, które mają pętle śledzenia zdefiniowane przez zestaw słuchawkowy. Działa to dobrze w większości przypadków, ale kończy się niepowodzeniem, gdy twoje ręce są poza zasięgiem wzroku lub blokuje inny kontroler.

zastosowanie PCVR

Zarówno Vive XR Elite, jak i Quest Pro mają możliwość podłączenia do komputera stacjonarnego lub laptopa w celu obsługi bardziej wymagających zadań, niż są w stanie obsłużyć nawet procesory wbudowane o niższej mocy. HTC i Meta obsługują USB-C i Wi-Fi 6E dla szybkich połączeń z komputerem.

Ponieważ HTC od wielu lat tworzy zestawy słuchawkowe Vive dla PCVR, powinno być stosunkowo łatwo połączyć się z komputerem z systemem Windows, aby grać w gry SteamVR lub przesuwać z gier PC HTC do VivePort. Meta Quest Pro może łączyć się z komputerem z systemem Windows, który jest jednym z nielicznych Zestawy słuchawkowe VR są również kompatybilne z komputerami Mac. Meta tworzy aplikację zdalnego pulpitu, której można używać do wyświetlania trzech wirtualnych ekranów komputerów Mac w aplikacji produktywności Horizon Workrooms.

Dzięki świetnemu ekranowi, dobrej łączności i komputerowi z szybką kartą graficzną gry VR będą wyglądać świetnie na Vive XR Elite i Quest Pro. Trudno pomylić się z żadnym z zestawów VR tutaj.

Śledzenie oczu i twarzy

Quest Pro ma świetne możliwości śledzenia dłoni.
Naprawdę Tracy

Jest to funkcja, która może mieć ogromne znaczenie w zależności od tego, jak zamierzasz używać zestawu słuchawkowego VR. W przypadku spotkań online ożywianie swojego wirtualnego ja poprzez aktywację awatara za pomocą naturalnych oczu i ruchów twarzy to doświadczenie zmieniające grę.

Meta obejmuje śledzenie oczu i twarzy w Meta Quest ProHTC będzie sprzedawać to jako oddzielną jednostkę dla Vive XR Elite w przyszłości. W przypadku większości gier VR, przeglądania, przeglądania treści i pracy solo w VR ta funkcja ma obecnie niewielką wartość. W przyszłości śledzenie wzroku może być wykorzystywane jako szybki sposób na identyfikację okien, przycisków i bezpośredniego ruchu.

Rzeczywistość mieszana

Nasze pierwsze wrażenia były właśnie takie HTC Vive XR Elite ma poważne zniekształcenia na wyświetlaczu rzeczywistości mieszanej, szczególnie w okolicach dłoni. Może to zostać naprawione podczas ostatecznej premiery, ale było obecne we wczesnych wersjach demonstracyjnych podczas CES 2023.

Quest Pro łączy również wiele widoków z kamery, aby stworzyć korytarz rzeczywistości mieszanej, ale błąd w obszarze między oczami jest minimalny.

Z drugiej strony dokładność przejścia Vive XR Elite jest większa, co rozwiązuje częstą skargę wśród użytkowników Quest Pro. Meta nie udostępniła rozdzielczości swojej kamery drogowej MR, ale 16-megapikselowy HTC wygląda lepiej, przynajmniej w jasnym świetle stoiska CES.

Meta umożliwia wykreślanie otoczenia, a HTC ma wbudowany czujnik głębokości, który automatycznie zbiera te dane. Tak czy inaczej, będziesz ostrzegany o fizycznych przeszkodach, więc nie musisz ich widzieć przez kamerę przelotową, gdy jesteś w VR. Podczas gdy rzeczywistość mieszana będzie zyskiwać na znaczeniu w ciągu najbliższych kilku lat, zapotrzebowanie na tę funkcję w zestawach słuchawkowych rzeczywistości wirtualnej jest obecnie ograniczone.

Bardziej atrakcyjne wrażenia z rzeczywistości mieszanej pojawią się wraz z okularami AR planowanymi na rok 2023, 2024 i później. Jednak miło jest wiedzieć, kiedy zbliżają się do ciebie przyjaciele, rodzina i współpracownicy. Istnieje również kilka interesujących gier i aplikacji VR, które dobrze wykorzystują rzeczywistość mieszaną, np Demioktóra umieszcza wirtualną grę planszową na Twoim prawdziwym stole.

Co powinieneś kupić?

Alan Truly pisze przy użyciu Quest Pro za pomocą klawiatury i myszy.
Naprawdę Tracy

HTC Vive XR Elite jest pod wieloma względami bardzo podobny do Meta Quest Pro. Chociaż kosztuje 400 USD mniej, Vive XR Elite go nie ma Wiele zaawansowanych funkcji śledzenia Quest ProWybór samodzielnych aplikacji HTC nie jest tak wszechstronny jak Meta.

Oczekuje się, że HTC Vive XR Elite pojawi się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Po krótkim okresie użytkowania na targach CES okazało się, że jest to interesujący zestaw słuchawkowy VR, który pod pewnymi względami stanowi wyzwanie dla Meta Quest Pro. Jest lżejszy i waży zaledwie 625 g (w porównaniu z Quest Pro 772 g) i ma wymienne baterie podczas pracy, aby złagodzić wszelkie problemy z żywotnością baterii. Umieszczenie okularów na Vive XR Elite to zabawny sposób na zmniejszenie masy zestawu słuchawkowego podczas używania go do produktywności, obniżając wagę zestawu słuchawkowego do zaledwie 273 gramów. Jest to zdecydowanie najbardziej unikalna funkcja XR Elite.

Zanim wydamy ostateczną rekomendację, będziemy potrzebować trochę więcej czasu z najnowszym zestawem słuchawkowym HTC VR. Na razie HTC Vive XR Elite wygląda na mile widzianą alternatywę dla konkurencyjnego cenowo Quest Pro.

Zalecenia redaktorów
READ  Firma Apple wprowadziła na rynek najnowsze urządzenia HomePod, które zawierają nowe innowacje