Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Identyfikacja nowego gatunku skamieniałego pingwina długonogiego | Paleontologia

W styczniu 2006 roku grupa dzieci na obozie letnim w Waikato w Nowej Zelandii wybrała się na wycieczkę w poszukiwaniu skamieniałości z doświadczonym archeologiem. Popłynęli kajakiem do górnego portu Kohiya, gorącego punktu tego typu aktywności, i spodziewali się znaleźć skamieniałości ostryg i tym podobnych, jak to robili regularnie w tych Klub Hamiltona dla Młodych Przyrodników Wyprawy.

Ale tego dnia, przed powrotem do domu, w pobliżu miejsca, w którym zostawili kajak i znacznie poniżej znaku odpływu, zauważyli ślad skamieniałości, który wyglądał znacznie bardziej niż prehistoryczny skorupiak. Po starannym wydobyciu archeolog ustalił później, że był to najbardziej kompletny skamieniały szkielet starożytnego pingwina olbrzymiego, jaki kiedykolwiek odkryto.

Według badania opublikowanego niedawno w Czasopismo Paleontologii Kręgowców Według naukowców z Uniwersytetu Massey był to nowy prehistoryczny gatunek pingwina. To odkrycie pomaga naukowcom wypełnić niektóre luki w historii naturalnej. Gatunki pingwinów mają zapis kopalny, który sięga mniej więcej czasów dinozaurów i mogą wiele powiedzieć o środowisku, przeszłości i teraźniejszości.

Powiedział: „Znalezienie skamieniałości w pobliżu miejsca, w którym mieszkamy, przypomina nam, że dzielimy nasze środowisko ze zwierzętami pochodzącymi z linii sięgających niepamiętnych czasów”. Mike Savi, prezes Klubu Młodych Przyrodników Hamiltona, który nadzoruje wszystkie prace nad skamieniałością pingwina od czasu jej odkrycia. „Musimy działać opiekun – Strażnicy – dla tych potomków, jeśli mamy zobaczyć kontynuację tych linii w przyszłości.

a) narysuj linię dla próbki; b) przykładowe zdjęcie. c) porównanie rozmiarów nurek stóp I pingwina cesarskiego. Zdjęcie: Journal of Vertebrate Paleontology

Miesiąc po odkryciu zespół powrócił na miejsce ze sprzętem, od benzynowych pił do betonu i elektrycznych młotów pneumatycznych po dłuta i dźwignie, a dzieci i dorośli spędzili dzień na wycinaniu skamieniałości z piaskowca. Przekazane do Muzeum Waikato, Muzeum WaikatoNaukowcy z Massey University i Bruce Museum rozpoczęli nowatorskie badania skamieniałości.

Naukowcy doszli do wniosku, że pingwin ma od 27,3 do 34,6 miliona lat i pochodzi z czasów, gdy znaczna część Waikato znajdowała się pod wodą. Daniel Thomas, starszy wykładowca zoologii w Massey College of Natural and Computational Sciences.

„Pingwin wygląda jak Olbrzymie pingwiny Kairuku – powiedział Thomas. Dlatego został nazwany Wawerwa, czyli Maori dla „długich nóg”. Posiadanie tak długich nóg sprawiłoby, że gatunek ten byłby znacznie wyższy niż inne starożytne pingwiny olbrzymie i szacuje się, że miały 1,6 metra długości od stóp do czubka dzioba i 1,4 metra w pozycji stojącej. To z kolei wpłynie na szybkość pływania i głębokość nurkowania.

„Jak gigantyczne pingwiny nurek stóp O wiele większe niż jakikolwiek nurkujący obecnie ptak morski, a wiemy, że rozmiar ciała może być ważnym czynnikiem w myśleniu o środowisku” – powiedział Safi. „Jak i dlaczego pingwiny stały się olbrzymami i dlaczego nie ma już żadnych olbrzymów? Dobrze zachowane skamieniałości, takie jak ta, mogą pomóc nam odpowiedzieć na te pytania”.

Niewiele wiadomo o istnieniu pingwinów olbrzymich w Nowa Zelandia, zwłaszcza że zapisy z Wyspy Północnej od dawna ograniczają się do kilku fragmentarycznych okazów. Tak więc dodanie tych nowych informacji do bogatego zapisu kopalnego pingwinów zapewnia wgląd w to, w jaki sposób pingwiny się przystosowały i jak ewoluowała sama sztuka adaptacji.

Odkrycie, że ten kopalny pingwin jest nowym gatunkiem, było również korzystne dla dzieci z Junior Hamilton Nature Club i zachęci innych młodych ludzi do kontaktu z naturą.

Stephan Safi miał 13 lat w momencie odkrycia. „To surrealistyczne wiedzieć, że odkrycie, którego dokonaliśmy jako dzieci wiele lat temu, przyczynia się do dzisiejszej nauki. To nowy gatunek” – powiedział Safi.

READ  Naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration twierdzą, że lipiec był najgorętszym miesiącem na świecie