Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

IKEA ukarała grzywną 1,7 miliona dolarów za szpiegowanie francuskich pracowników i klientów

Francuski sąd nakazał gigantowi meblowemu IKEA zapłacić 1,1 miliona euro (1,7 miliona dolarów) grzywny i odszkodowania za kampanię szpiegowania niezadowolonych klientów, pracowników i przedstawicieli związków zawodowych we Francji.

Dwóch byłych dyrektorów Ikea France zostało skazanych i ukaranych grzywną w związku z planem i otrzymało wyroki więzienia w zawieszeniu.

Wśród pozostałych 13 oskarżonych w głośnym procesie niektórzy zostali uniewinnieni i skazani na wyroki w zawieszeniu.

Adel Emara, były pracownik IKEA, który pomógł w ujawnieniu nadużyć, określił orzeczenie jako „ogromny krok w obronie obywatela… Cieszę się, że we Francji jest sprawiedliwość”.

Panel sędziów sądu w Wersalu ustalił, że w latach 2009-2012 francuska spółka zależna Ikea wykorzystywała szpiegostwo do rozwiązywania problemów wśród pracowników i identyfikowania klientów będących w konflikcie.

Ikea France została skazana za otrzymywanie w sposób zwyczajowy danych osobowych uzyskanych w sposób oszukańczy i została skazana na zapłatę 1 miliona euro grzywny i około 100 000 euro odszkodowania.

Logo IKEA i torby z francuskim napisem wiszą przed sklepem IKEA w Paryżu.
IKEA zatrudnia około 10 000 osób we Francji, która jest trzecim co do wielkości rynkiem po Niemczech i Stanach Zjednoczonych.(

Reuters: Płaskowyż Karola

)

Związki zawodowe oskarżyły Ikea France o zbieranie danych osobowych w nieuczciwy sposób, w szczególności za pośrednictwem nielegalnie pozyskanych akt policyjnych, oraz nielegalne ujawnianie danych osobowych. .

Prawnicy Ikei France zaprzeczali, jakoby firma miała jakąkolwiek strategię „uogólnionego szpiegostwa”.

Solene Debar, prawniczka związków zawodowych, powiedziała, że ​​ma nadzieję, że orzeczenie „spowoduje drżenie niektórych firm”.

Firmie, która oświadczyła, że ​​współpracowała w dochodzeniu, grozi kara grzywny w wysokości do 3,75 mln euro.

Prokurator Pamela Tappardell zwróciła się do sądu o wydanie „wzorowego wyroku i mocnego przesłania dla wszystkich przedsiębiorstw”.

Dyrektor wykonawczy, który był odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem w czasie szpiegostwa, Jean-Francois Paris, przyznał francuskim sędziom, że na takie śledztwa przeznaczono od 530 000 do 630 000 euro rocznie.

Paryż – jedyny urzędnik, który przyznał się do rzekomego nielegalnego szpiegostwa – powiedział, że jego ministerstwo jest odpowiedzialne za przeprowadzenie operacji na polecenie byłego prezesa Ikea France Jean-Louis Bailo.

Pan Paris został skazany za oszukańcze gromadzenie danych osobowych, ukarany grzywną w wysokości 10 000 euro i skazany na 18 miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Bailu, który odmówił zlecenia operacji szpiegowskiej, został skazany za otrzymywanie nieuczciwie zebranych danych i współudział w aferze.

Został ukarany grzywną w wysokości 50 000 euro i skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu.

Były dyrektor generalny Ikei France został uniewinniony z braku dowodów.

Prawnik Ikea France, Emmanuel Daoud, powiedział, że firma nie zdecydowała, czy odwołać się od decyzji.

Powiedział, że sprawa charakteryzowała się brakiem dowodów i zauważył, że grzywny były znacznie poniżej maksymalnego możliwego.

Firma zwolniła czterech dyrektorów i zmieniła swoją politykę wewnętrzną po tym, jak francuscy prokuratorzy wszczęli śledztwo karne w 2012 roku.

Związki zawodowe twierdziły, że IKEA Francja zapłaciła za dostęp do akt policyjnych zawierających informacje o docelowych osobach, w szczególności działaczy związkowych i klientów, którzy byli w sporach z IKEA.

W jednym przypadku Ikea France została oskarżona o wykorzystanie nieautoryzowanych informacji w celu aresztowania pracownika, który ubiegał się o zasiłek dla bezrobotnych, ale prowadził Porsche.

W innym domniemanym przypadku nielegalnego szpiegowania, spółka zależna podobno zbadała przeszłość kryminalną pracownika, aby ustalić, w jaki sposób pracownik był w stanie posiadać BMW o niskich dochodach.

Spółce grozi również potencjalne odszkodowanie wynikające z odrębnych pozwów cywilnych wytoczonych przez związki zawodowe i 74 pracowników.

Francuska spółka zależna Ikea, Ikea, zatrudnia ponad 10 000 osób w 34 sklepach, witrynach e-commerce i centrach obsługi klienta.

AP

READ  Kliniki testujące COVID w Sydney obsługiwane przez australijskie laboratoria kliniczne zostały tymczasowo zamknięte