Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Intel uruchamia „największą inwestycję w historii Polski” – EURACTIV.com

Intel uruchamia „największą inwestycję w historii Polski” – EURACTIV.com

Najwyższa kadra kierownicza amerykańskiego producenta chipów Intel i polski rząd ogłosili w piątek (16 czerwca) inwestycję o wartości 4,2 miliarda euro na Dolnym Śląsku po uruchomieniu w zeszłym roku ogromnego planu inwestycyjnego obejmującego Niemcy, Polska, Francja, Hiszpania, Włochy i Irlandia.

Pandemia COVID-19 doprowadziła do globalnego niedoboru chipów, co skłoniło Unię Europejską do wdrożenia planu osiągnięcia „strategicznej autonomii” w branży półprzewodników.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w oficjalnej konferencji zapowiadającej „największą inwestycję w historii Polski”, mówiąc ambasadorowi USA w Polsce Markowi Brzezińskiemu, że wzmocni również „relacje transatlantyckie”.

Aby zwiększyć krajowe możliwości przemysłu chipowego, UE przyjęła ostatnio ustawę chipową, mającą na celu ustanowienie ram dla subsydiów państwowych dla nowej pomocy, tak zwanego masowego sektora przemysłu półprzewodnikowego, w celu rozwoju sektora półprzewodników w Europie.

Jednocześnie mniejsze państwa członkowskie zakwestionowały to złagodzenie europejskich zasad pomocy państwa, argumentując, że tylko kraje z głębokimi kieszeniami mogą zapewnić środki finansowe, aby zabezpieczyć nowe kosztowne inwestycje.

Morawiecki nie wspomniał jednak, ile środków publicznych wykorzystano na zabezpieczenie projektu.

Zapytany przez EURACTIV o ten brak komunikacji, Kiwan Asfarjani, dyrektor ds. operacji globalnych w firmie Intel, opisał wsparcie jako „trudne do oszacowania”, ponieważ przybrałoby ono nie tylko formę bezpośredniego wsparcia.

Jak to często bywa, polski rząd zobowiązał się również do budowy infrastruktury potrzebnej obiektowi pod względem zużycia energii i wody, sieci transportowych i wykwalifikowanych pracowników.

Będzie to duże wyzwanie dla Polski, ponieważ Intel zobowiązał się do 2030 roku w 100% wykorzystywać energię odnawialną i być obiektem zerowym, co oznacza, że ​​będzie to dwutlenek węgla.2 Neutralny do 2040 r., zgodnie z Zielonymi Celami UE.

Właściwie, miks energetyczny Polski Nadal jest w dużym stopniu uzależniona od węgla, według Krajowego Urzędu Regulacji Energetyki (URE), a produkcja OZE w 2022 r. stanowiła zaledwie 12,5 proc. całości.

READ  Toyota ma historię mówienia o przełomach w pojazdach elektrycznych, ale nic nie przedstawiła

Otwarte fundusze unijne

Zwiększenie potencjału zielonej energii w Warszawie może być szczególnie trudne, ponieważ europejskie fundusze na odbudowę gospodarczą po pandemii (RRF) są zamrożone od 2021 r.

Komisja Europejska oświadczyła, że ​​uwolni pieniądze i rozszerzy je, jeśli Polska zajmie się kwestiami praworządności, a reforma Sądu Najwyższego jest postrzegana jako pierwszy ważny kamień milowy.

Aby odblokować 35,4 miliarda euro, polska partia rządząca (PiS) przeforsowała legalnie polski Sejm, izbę niższą, ale nie znalazła porozumienia satysfakcjonującego Komisję Europejską.

Esvarjani powiedział EURACTIV, że jest „bardzo pewny” osiągnięcia celów środowiskowych i produktywności. Podkreślił, że nowy zakład będzie „jedynym zakładem montażu i testowania półprzewodników firmy Intel” w Europie.

Polscy posłowie debatują nad nową ustawą odblokowującą unijne fundusze naprawcze

Sejm rozpocznie w tym tygodniu debatę nad projektem ustawy o reformie Sądu Najwyższego, która będzie kolejną próbą przekonania Komisji Europejskiej do odblokowania unijnych funduszy naprawczych w Polsce.

Komisja zamroziła 35,4 mld euro środków należnych Polsce w ramach…

Jego zdaniem jest to zgodne z globalną strategią Intela polegającą na zbliżaniu zakładów produkcyjnych do klientów końcowych i budowaniu bardziej niezawodnych i odpornych łańcuchów wartości.

Wyjaśnił, że Mykeny, wybrane miasto w strefie podmiejskiej Wrocławia, to idealne środowisko dla zakładu produkującego produkty dla konsumentów końcowych. Znajduje się 500 km od dwóch ogromnych fabryk Fab w Magdeburgu w Niemczech, które zaopatrują polską fabrykę oraz 500 km od zatrudniającego 40 000 pracowników zakładu badawczo-rozwojowego w Gdańsku.

W Magdeburgu projekt infrastruktury wywołał kontrowersje, ponieważ producent chipów poprosił o większe finansowanie w związku z rosnącą inflacją i kosztami energii.

Zapytany o możliwe przekroczenia kosztów, jak w przypadku Intel Magdeburg, Esvarjani powtórzył swoje „wiara” w solidną stabilność kosztową polskiego projektu, mimo że inflacja w 2022 r. wyniosła powyżej 13%.

Wymienił też powody wyboru Dolnego Śląska: konkurencyjne cenowo miejsce z „imponującą bazą talentów”, dobrą infrastrukturą, doskonałym otoczeniem biznesowym i uczelniami wyższymi, wymieniając Wrocław, Kraków i Warszawę.

READ  Ukraina i Polska zgadzają się na wspólną kontrolę celną w celu ułatwienia ruchu granicznego

Morawiecki powiedział, że cieszy się, że ta inwestycja skłoni dostawców Intela do inwestowania na Dolnym Śląsku, tworząc pośrednio tysiące miejsc pracy dla Polaków i ukraińskich uchodźców.

Asfarjani podkreślił, że ambicją Intela jest „stworzenie tygla największych talentów”, począwszy od techników z dwuletnim dyplomem, a skończywszy na zatrudnianiu doktorów, „w celu rozwiązywania bardzo złożonych problemów związanych z architekturą chipów komputerowych, sprzętem i niezawodnością. „

Asfarjani podkreślił, że jeśli Intel zdecyduje się na inwestycję, to na dłuższą metę.

Fazy ​​projektowania i planowania projektu rozpoczną się wkrótce, a budowa oczekuje na zatwierdzenie przez Komisję Europejską i ma zostać ukończona do 2027 r.

[Edited by Luca Bertuzzi.Alice Taylor]

Dowiedz się więcej z EURACTIV