Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Izrael stara się wyznaczyć nową datę odwołanego spotkania amerykańskiego w sprawie planów ataku na Rafah  Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Izrael stara się wyznaczyć nową datę odwołanego spotkania amerykańskiego w sprawie planów ataku na Rafah Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Izraelski premier odwołał wizytę w Waszyngtonie po tym, jak Stany Zjednoczone nie zawetowały rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie zawieszenia broni w Gazie.

Izrael zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o przełożenie spotkania w celu omówienia operacji wojskowej w Rafah w Strefie Gazy kilka dni po tym, jak premier Benjamin Netanjahu nagle odwołał zaplanowaną wizytę w Waszyngtonie.

„Współpracujemy z nimi teraz, aby znaleźć odpowiedni termin, który będzie oczywiście odpowiedni dla obu stron” – powiedziała w środę reporterom rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Netanjahu był zły, że Stany Zjednoczone nie zawetowały w poniedziałek rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającej do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie i uwolnienia więźniów przetrzymywanych w Strefie Gazy.

Zareagował odwołaniem zaplanowanej wizyty izraelskiej delegacji wysokiego szczebla w Waszyngtonie, ponieważ stosunki między obydwoma sojusznikami pogorszyły się do nowego minimum.

Urzędnicy amerykańscy stwierdzili, że administracja prezydenta Joe Bidena była zdziwiona odwołaniem koncertu i uznała to za przesadną reakcję na decyzję, po czym upierali się, że nie nastąpiła żadna zmiana polityki.

Ostateczna data spotkania nie została jeszcze wyznaczona, ale amerykański serwis informacyjny Axios podał, że może się ono odbyć już w przyszłym tygodniu.

Według amerykańskiego urzędnika izraelskim zespołem nadal będą kierować minister spraw strategicznych Ron Dermer i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Tzachi Hanegbi, którzy są blisko Netanjahu.

Netanjahu zatwierdził plany długo oczekiwanej inwazji lądowej na Rafah – południowy kraniec Strefy Gazy, gdzie schroniło się około 1,5 miliona wysiedlonych Palestyńczyków – pomimo ostrzeżeń ze strony sojuszników i krytyków Izraela, którzy obawiają się dużej liczby ofiar wśród ludności cywilnej.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła Izrael, że taka operacja „może doprowadzić do masakry w Gazie”.

W zeszłym tygodniu Netanjahu powiedział, że Izrael jest zdeterminowany wysłać siły do ​​Rafah i zrobi to bez amerykańskiego wsparcia, jeśli będzie to konieczne.

READ  Chiny oskarżają Joe Bidena o upolitycznienie aktywów COVID-19

Marwan Bishara, główny analityk polityczny Al Jazeery, powiedział, że odwołanie pierwotnego spotkania przez Netanjahu było „głupie, głupie i krótkowzroczne”.

Izraelski premier wyraził swoją złość, że Stany Zjednoczone nie zawetowały uchwały, „ponieważ wierzy, że Biden wykonuje od niego rozkazy”. Dodał: „On wierzy, że Ameryka otrzymuje rozkazy od Izraela”.

Netanjahu powiedział w środę, że jego decyzja o odwołaniu ma na celu wysłanie sygnału do Hamasu, że międzynarodowe naciski na Izrael nie skłonią go do zakończenia wojny bez ustępstw ze strony ruchu.