Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Suella Braverman zostaje odwołana, a do rządu wraca były premier Wielkiej Brytanii David Cameron

Suella Braverman zostaje odwołana, a do rządu wraca były premier Wielkiej Brytanii David Cameron

główne punkty
  • Premier Rishi Sunak zwolnił brytyjską minister spraw wewnętrznych Suellę Braverman i poprosił ją o opuszczenie rządu.
  • Nastąpiło to po tym, jak Braverman została skrytykowana za uwagi, jakie poczyniła na temat sposobu, w jaki policja potraktowała marsz propalestyński.
  • Dymisja Bravermana jest częścią zmian w rządzie, które obejmują nagły powrót do polityki byłego premiera Davida Camerona.
Brytyjski premier Rishi Sunak zwolnił kontrowersyjną minister spraw wewnętrznych Suellę Braverman, jedną z jego ministrów wyższego szczebla, po komentarzach na temat sposobu, w jaki policja obchodziła się z pro-palestyńskim marszem.
Pod wpływem krytyki ze strony parlamentarzystów opozycji i członków rządzącej Partii Konserwatywnej za dymisję Bravermana Sunak wystąpił przeciwko swojemu ministrowi spraw wewnętrznych, gdy ten dokonywał przetasowań w drużynie seniorów.
Zastąpił ją minister spraw zagranicznych James Cleverly, którego widziano w poniedziałek udającego się do biura Sunaka na Downing Street.
Po jej zwolnieniu Braverman powiedziała: „Służenie jako Sekretarz Spraw Wewnętrznych było największym przywilejem w moim życiu”.

„Będę miała więcej do powiedzenia w odpowiednim czasie” – dodała.

David Cameron wraca do rządu

Niespodziewanym posunięciem były premier Wielkiej Brytanii David Cameron powróci do rządu jako minister spraw zagranicznych.
Cameron sprawował urząd prezydenta Wielkiej Brytanii w latach 2010–2016, po czym złożył rezygnację po przegranej w referendum w sprawie Brexitu z Unii Europejskiej.
Jego nieoczekiwany powrót na linię frontu brytyjskiej polityki następuje po tym, jak spędził ostatnie siedem lat na pisaniu wspomnień i angażowaniu się w biznes, w tym w Greensill Capital – spółkę finansową, która później upadła.

Upadek Greensilla zrodził pytania o zakres, w jakim byli przywódcy mogą wykorzystać swój status do wpływania na politykę rządu po tym, jak w 2020 r. Cameron wielokrotnie kontaktował się z ministrami wyższego szczebla, aby lobbować na rzecz firmy.

Biuro Sunaka poinformowało w poniedziałek, że król Karol zgodził się przyznać Cameronowi miejsce w Izbie Lordów, umożliwiając mu powrót do rządu w charakterze ministra, mimo że nie jest już wybranym członkiem parlamentu.

Cameron powiedział, że jest zachwycony objęciem swojej nowej roli, ponieważ w czasach globalnych zmian „rzadko ważniejsze było dla tego kraju stanięcie u boku naszych sojuszników, wzmocnienie naszych partnerstw i zadbanie o to, aby nasz głos został usłyszany”.

„Chociaż mogę nie zgodzić się z niektórymi indywidualnymi decyzjami, jest dla mnie jasne, że Rishi Sunak jest silnym i kompetentnym premierem, wykazującym się wzorowym przywództwem w trudnych czasach” – napisał na Twitterze, znanym wcześniej jako X.

Dlaczego Suella Braverman została zwolniona?

W zeszłym tygodniu Braverman kwestionował Sunaka w nieautoryzowanym artykule, w którym oskarżył policję o „podwójne standardy” podczas protestów, sugerując, że jest ona surowa wobec prawicowych demonstrantów, ale łagodna wobec propalestyńskich demonstrantów.
Opozycyjna Partia Pracy stwierdziła, że ​​w sobotę doszło do tarć między propalestyńską demonstracją a skrajnie prawicowym kontrprotestem, kiedy aresztowano prawie 150 osób.

Braverman wcześniej opisał propalestyńskie demonstracje jako „marsze nienawiści”.

Suella Braverman patrzy na Rishiego Sunaka

Brytyjski premier Rishi Sunak zwolnił w poniedziałek swoją minister spraw wewnętrznych Suellę Braverman w ramach szerzej zakrojonych przetasowań w rządzie po tym, jak skrytykowała ona sposób, w jaki policja potraktowała propalestyński marsz, podało źródło rządowe. źródło: tata / Phil Noble/PA/Alamy

Decyzja ta następuje na kilka dni przed tym, jak rząd i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych mają ustalić, czy udało im się osiągnąć sukces w jednym z kluczowych obszarów polityki – wygrywając batalię prawną w Sądzie Najwyższym o możliwość deportacji osób ubiegających się o azyl do Rwandy.

Kim jest Suella Braverman?

Braverman jest ministrem spraw wewnętrznych od września 2022 r. i został mianowany przez premierów Liz Truss i Rishi Sunaka.
Na swojej stronie internetowej jako priorytety podano „zatrzymywanie małych łodzi przepływających przez kanał La Manche, rozsądne działania policji i zapewnienie bezpieczeństwa Brytyjczykom”.
Wcześniej była prokuratorem, a od 2015 r. posłanką reprezentującą Freeham.

Dodatkowe doniesienia Reutersa

READ  Rząd Fidżi wzywa starszego dowódcę wojskowego, generała dywizji Johna Kaloniwai, w związku z krytycznym oświadczeniem