Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jak stabilne są szczepionki mRNA w ciągłym ruchu?

Naukowcy przetestowali szczepionki mRNA z rekombinowanym koronawirusem 2019 (COVID-19) w różnych warunkach ruchu i odkryli, że umiarkowany ciągły ruch nie uszkadza mRNA, potencjalnie zwiększając przenośność rekombinowanej szczepionki na odległość kilkuset kilometrów.

Rodzaj szczepionki zatwierdzonej do stosowania w walce z pandemią COVID-19 opiera się na technologii mRNA. Pfizer-BioNTech i Moderna opracowały dwie nieco różne szczepionki oparte na tej technologii. Jedną z różnic między tymi dwiema szczepionkami są wektory nanocząstek lipidowych, które ułatwiają wejście mRNA do komórek. Ta różnica pozwala na przechowywanie szczepionki Moderna w temperaturze od -25°C do -15°C, podczas gdy szczepionkę Pfizer należy przechowywać w znacznie niższych temperaturach od -90°C do -60°C.

Szczepionkę firmy Pfizer przyjmowaną w szpitalu należy rozpuścić lub wymieszać w celu umożliwienia wstrzyknięcia, a następnie przechowywać w temperaturze od 2°C do 8°C. W tej temperaturze jego data ważności to pięć dni, podczas gdy w temperaturze pokojowej jego data ważności to tylko dwie godziny.

Szczepionka Moderna może być przechowywana w lodówce od 2 do 8°C przez 30 dni, do 12 godzin przed użyciem i może być przechowywana w temperaturze od 8 do 25°C. Po pobraniu dawki z fiolki, fiolkę należy przechowywać w temperaturze 2-25°C dla dwóch szczepionek i wyrzucić po sześciu godzinach.

Po rekonstytucji obu szczepionek zaleca się, aby nie przenosić fiolek, aby zapobiec niepotrzebnemu ruchowi, który mógłby zakłócić integralność mRNA. To sprawia, że ​​jest to główne ograniczenie w powszechnym stosowaniu tych szczepionek w walce z epidemią.

stabilność w ruchu

W badaniu opublikowanym niedawno w Mikrobiologia kliniczna i infekcjaW Hiszpanii naukowcy zbadali bezpieczeństwo szczepionek pod wpływem różnych rodzajów ruchu, co może pomóc w dostarczeniu informacji przydatnych w przenoszeniu szczepionek.

Wykorzystując Hospital del Mar w Barcelonie w Hiszpanii jako szpital referencyjny, a swoją aptekę jako dystrybutora szczepionek, zespół wykorzystał fiolki ze szczepionkami, które zostały zwrócone do apteki z różnych powodów, takich jak przekroczenie terminu ważności lub upuszczenie fiolki na podłodze.

READ  Choroba Alzheimera: ponad sto lat później

Zespół poddał zrekonstytuowane szczepionki różnym warunkom ruchu przez 180 minut w temperaturze pokojowej. Jeden zestaw obu szczepionek przez cały czas był w wytrząsarce, aby naśladować transport po złych drogach. Inna grupa została poddana przerywanemu działaniu wiru (skrajne wstrząsanie, o którym doniesiono, że zagraża integralności RNA). Trzecia grupa nie przeszła żadnego ruchu i służyła jako kontrola.

W przypadku wytrząsarki wahadłowej zespół stwierdził niewielką degradację mRNA w porównaniu ze świeżymi próbkami. Jednak próbki poddane działaniu wiru wykazały znaczną degradację mRNA.

Wskazuje to na ciągły ruch w temperaturze pokojowej, a symulowanie transportu naziemnego przez około trzy godziny nie pogarsza jakości mRNA. Może to przełożyć się na około 180 do 300 kilometrów transportu w warunkach drogowych w Europie lub Ameryce Północnej. Może to zapewnić dostarczenie odtworzonych szczepionek do miejsc, w których nie ma placówki z odtworzonymi szczepionkami. Jednak po znacznych wibracjach w wirze nastąpiło umiarkowane uszkodzenie mRNA, zwłaszcza w przypadku szczepionki Moderna.

Autorzy badania napisali, że stabilizacja odtworzonych szczepionek Pfizer-BioNTech i Moderna po ciągłym ruchu w temperaturze pokojowej może poprawić skuteczność podawania szczepionek, co może prowadzić do krótszych i bardziej jednolitych szczepień w miastach i na obszarach wiejskich.