Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Japonia wypuści ponad 1 milion ton radioaktywnej wody z Fukushimy do Oceanu Spokojnego

Japoński rząd znalazł się pod ostrzałem po ogłoszeniu, że zacznie zrzucać do morza oczyszczoną radioaktywną wodę z katastrofy nuklearnej Fukushima Daiichi w 2011 roku.

Premier Japonii Yoshihide Suga powiedział, że uwolnienie ponad 1 miliona ton wody zawierającej materiały radioaktywne jest „nieuniknione” w ramach operacji zamknięcia elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi, która została poważnie uszkodzona po trzęsieniu ziemi i następującym po nim tsunami.

Świat reaguje na decyzję Japonii

Decyzja Japonii została skrytykowana przez kraje sąsiednie i grupy ekologiczne.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że posunięcie to było „wyjątkowo nieodpowiedzialne”.

Korea Południowa stwierdziła, że ​​plan jest „całkowicie nie do przyjęcia” i złoży formalną skargę do Japonii.

Związane z: Niesamowite zdjęcia 10 lat po stopieniu atomu w Fukushimie

Woda radioaktywna – w tym woda używana do chłodzenia uszkodzonych reaktorów – gromadzi się w zbiornikach magazynowych od 2011 roku. Zbiorniki zajmują obecnie dużą przestrzeń w obiekcie, a pojemność magazynów zostanie zapełniona do końca 2022 roku.

Japonia twierdzi, że większość pierwiastków radioaktywnych została przefiltrowana, ale niektórych, w tym izotopu trytu, nie można usunąć.

Japoński plan opróżnienia radioaktywnej wody z Fukushimy

Japoński rząd i Tokyo Electric Power Company, która nadzoruje Fukushimę, planują rozcieńczyć wodę, aby zredukować pozostałe zanieczyszczenia do poziomu odpowiedniego do bezpiecznego uwolnienia do Oceanu Spokojnego.

TEPCO toczy ciężką bitwę od czasu stabilizacji trzech reaktorów elektrowni w następstwie katastrofy z 2011 r., Która nadal występuje obok Czarnobyla jako jedynej innej katastrofy radiologicznej na poziomie 7 w historii.

Ciągłe gromadzenie się zanieczyszczonej wody – które kosztuje rząd 100 miliardów jenów (1,2 miliarda dolarów) rocznie – zmusiło japońskich urzędników do podjęcia decyzji.

„Rząd Japonii opracował podstawowe zasady dotyczące wypuszczania uzdatnionej wody do oceanu, po zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa wody… i podczas gdy rząd podejmuje działania, aby zapobiec utracie reputacji” – powiedział Suga dziennikarzom.

READ  Członkowie gangu rzeźników Uber Driver: Cops

Urzędnicy spotkali się z reakcją organizacji ekologicznych i związków rybackich, które sprzeciwiły się uwolnieniu wody, twierdząc, że miałoby to „katastrofalne” skutki dla zrujnowanej reputacji branży w zakresie bezpieczeństwa żywności.

Sąsiedzi Japonii, Chiny i Korea Południowa, również ostro skrytykowali tę decyzję.

Kazuo Suzuki, działacz Greenpeace Climate and Energy, powiedział, że japoński rząd przeoczył potencjalne rozwiązania potencjalnie szkodliwego przechowywania wody.

„Rząd Japonii po raz kolejny zawiódł ludność Fukushimy” – powiedziała. Stróż.

„Rząd podjął całkowicie nieuzasadnioną decyzję o celowym skażeniu Oceanu Spokojnego odpadami radioaktywnymi. Zmniejszył ryzyko promieniowania i odwrócił się od jasnych dowodów na wystarczającą pojemność składowania w elektrowni atomowej, jak również w okolicznych obszarach.

„Decyzja rządu nie przyczyniła się do ochrony środowiska i zlekceważyła powszechny sprzeciw i obawy lokalnych mieszkańców Fukushimy, a także sąsiednich obywateli w całej Japonii”.

Minister rządu Korei Południowej Koo Yoon Chul skrytykował plan, określając go jako „całkowicie niedopuszczalny” i żądając od Japonii więcej informacji na temat uzdatniania wody, Agencja prasowa wzmiankowany.

Chińskie media i urzędnicy skrytykowali również decyzję Japonii, twierdząc, że wysypisko spowoduje poważne negatywne skutki dla życia morskiego i roślinności w dorzeczu Morza Wschodniochińskiego i Żółtej Rzeki.

Oficjalne oświadczenie wydane przez Pekin ostrzegło Japonię, że woda „nie powinna” być wypuszczana bez zgody.

„Japonia nie wyczerpała jeszcze bezpiecznych metod utylizacji, niezależnie od wewnętrznych i zewnętrznych pytań oraz sprzeciwu” – poinformowało we wtorek chińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

„Japonia nie powinna rozpoczynać zrzutów do morza bez pozwolenia przed pełnymi konsultacjami i porozumieniem z różnymi zainteresowanymi krajami i Międzynarodową Agencją Energii Atomowej”.

Były wiceprezes Guangdong Ocean University Zhu Jianzhen powiedział, że twierdzenie, że ocean może oczyścić się z mikroskopijnych cząstek radioaktywnych jest „nie do utrzymania” i nalegał, że prądy ostatecznie rozprzestrzenią potencjalnie szkodliwe substancje na cały ocean.

READ  Usłysz kiwi: Nowa Zelandia świętuje jako charakterystyczny krzyk powrotu słynnego ptaka | Nowa Zelandia

„O ile nie byliśmy świadkami tego problemu od tysięcy lat, negatywne skutki usuwania wody w oceanie nie znikną w krótkim czasie – a nawet kilkuset latach” – powiedział Chu. Global Times.

Decyzja spotkała się z milczącą aprobatą amerykańskiego sekretarza stanu Anthony’ego Blinkena, który napisał na Twitterze: „Dziękujemy Japonii za jej przejrzyste wysiłki w podjęciu decyzji o utylizacji uzdatnionej wody z zakładu Fukushima Daiichi.

„Z niecierpliwością czekamy na dalszą koordynację ze strony rządu Japonii

(Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej). „