Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Japonia wznawia finansowanie UNRWA po Szwecji, Finlandii i Kanadzie |  Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Japonia wznawia finansowanie UNRWA po Szwecji, Finlandii i Kanadzie | Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Ten krok nastąpił po spotkaniu japońskiej minister spraw zagranicznych Yoko Kamikawy z dyrektorem UNRWA Philippe Lazzarinim.

Japonia planuje wznowić finansowanie Agencji Narodów Zjednoczonych mającej na celu pomoc uchodźcom palestyńskim po zawieszeniu pomocy w związku z izraelskimi zarzutami, że niektórzy jej pracownicy uczestniczyli w atakach Hamasu 7 października.

Japońska minister spraw zagranicznych Yoko Kamikawa spotkała się w czwartek w Tokio z dyrektorem generalnym UNRWA Philippe Lazzarinim, aby omówić sposoby, w jakie agencja może zwiększyć swoją przejrzystość i zarządzanie, w tym zapewnić identyfikowalność funduszy i bezstronność personelu.

Japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło w oświadczeniu: „Japonia i UNRWA potwierdziły, że wzmocnią ostateczną koordynację niezbędnych wysiłków na rzecz wznowienia wkładu Japonii”.

Posunięcie Tokio jest następstwem zniesienia w ostatnich tygodniach podobnych przerw w finansowaniu przez Komisję Europejską, Kanadę, Australię, Szwecję i Finlandię.

Lazzarini powiedział we wtorek szwajcarskiej agencji prasowej Keystone-ATS, że UNRWA otrzymała fundusze do końca maja, po wcześniejszym ostrzeżeniu, że agencja może być zmuszona wstrzymać działalność w marcu.

W styczniu kilkanaście krajów zawiesiło finansowanie UNRWA po tym, jak władze izraelskie stwierdziły, że 12 jej pracowników było zamieszanych w ataki Hamasu na południowy Izrael.

Władze izraelskie stwierdziły później, że ponad 450 pracowników UNRWA to „agenci wojskowi grup terrorystycznych w Gazie”.

Organizacja Narodów Zjednoczonych, która bada te zarzuty, stwierdziła, że ​​Izrael nie przedstawił dowodów na poparcie tych zarzutów.

Założona w 1949 roku UNRWA zapewnia żywność, opiekę zdrowotną i edukację około 5,9 milionom uchodźców palestyńskich.

Agencja zadeklarowała finansowanie w wysokości 1,2 miliarda dolarów w 2022 r., przy czym największy wkład pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Unii Europejskiej.

READ  Koroner ujawnia, że ​​„nigdy nie widział” tak przerażającej śmierci jak śmierć 36-latka, którego znaleziono „wtopionego” w sofę