Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Joshua Wong, działacz demokratyczny z Hongkongu, zostaje skazany podczas protestu na placu Tiananmen

Joshua Wong, działacz demokratyczny z Hongkongu, został skazany na kolejne 10 miesięcy więzienia za udział w zeszłorocznym spotkaniu upamiętniającym masakrę na placu Tiananmen w 1989 roku.

W zeszłym roku po raz pierwszy zakazano corocznego czuwania 4 czerwca w Hongkongu, ponieważ policja wskazała na ograniczenia koronawirusa dotyczące masowych zgromadzeń. Tak jak w przypadku wszystkich demonstracji w 2020 roku.

Dziesiątki tysięcy ludzi zapalili świece w całym mieście podczas wydarzenia, które było w dużej mierze pokojowe, z wyjątkiem krótkiej potyczki z policją zamieszek w sąsiedztwie.

Wong, lat 24, jest już w więzieniu z powodu innych wyroków skazujących za nielegalne gromadzenie się Był jednym z 47 działaczy, którym postawiono zarzuty na mocy kompleksowego prawa bezpieczeństwa narodowego miasta.

W czwartek Sąd Rejonowy skrócił proponowany mu 15-miesięczny wyrok do 10 miesięcy po tym, jak przyznał się do winy.

Sędzia Stanley Chan skazał również Lestera Shuma, Janelle Leung i Tiffany Yuen na kary pozbawienia wolności od czterech do sześciu miesięcy.

Działacze prodemokratyczni poza sądem powiedzieli, że są „rozczarowani” wyrokiem, twierdząc, że marsz 4 czerwca był „pokojowym zgromadzeniem”.

Dwudziestu innych osób, którym postawiono podobne zarzuty, ma stawić się 4 czerwca przed sądem 11 czerwca.

Oczekuje się, że czuwanie 4 czerwca zostanie ponownie zakazane w tym roku.

Reuters

READ  Tysiące demonstrantów we Francji przeciwko antysemityzmowi