Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kaszaloty i butlonose północne żywią się ucieczką trawlera

Kaszaloty i butlonose północne żywią się ucieczką trawlera

Z badania opublikowanego 23 sierpnia 2023 r. w ogólnodostępnym czasopiśmie PLOS ONE wynika, że ​​kaszaloty i butlonose są często widywane, gdy podążają za statkiem rybackim u wybrzeży Nowej Fundlandii w celu żerowania na rybach uciekających z sieci podczas holowania. Osua Oyarbid. Ze stacji morskiej Plenzia-Uniwersytet Kraju Basków w Hiszpanii i współpracownicy.

W tym badaniu autorzy przyjrzeli się interakcjom waleni z dalekomorskim statkiem rybackim na zachodnim północnym Atlantyku u wybrzeży Nowej Fundlandii w 2007 roku. Oyarbid śledził spotkania wielorybów przez 50 dni od 20 lipca do 13 września , 2007 r., na pokładzie statku. Obserwacyjny statek rybacki Organizacji Rybołówstwa Północnoatlantyckiego.

Kaszaloty (Physeter makrocephalus) zaobserwowano podczas 129 spotkań, a butlonosy północne (Hyperoodon ampullatus) podczas 86 spotkań mających bezpośredni kontakt ze statkiem w obszarach, w których trawler poławiał halibuta grenlandzkiego (Reinhardtius hippoglossoides). Nie zaobserwowano wielorybów, gdy trawler poławiał karmazyna (Sebastes sp.) lub jakikolwiek inny rodzaj ryb złowionych przez trawler, co wskazuje, że rybą preferowaną w przypadku obu gatunków był halibut. Najdłużej zaobserwowano kaszalota (godzina i dwadzieścia minut ciągłej obserwacji) podczas ciągnięcia sieci rybackiej po dnie oceanu w celu połowu ryb – ogólnie rzecz biorąc, podczas holowania często widywano pływające kaszaloty (ale nie butlonose). równolegle do statku i wynurzając się lub pękając. Kiedy sieć została całkowicie schowana, zaobserwowano kaszaloty i butlonosy pływające za siecią i/lub żerujące na uciekających rybach na powierzchni, przy czym większość obserwacji wielorybów miała miejsce podczas wciągania. Pięć z dziesięciu kaszalotów obserwowanych w pobliżu statku zostało zauważonych podczas wielokrotnych spotkań, gdy przemieszczały się na odległość do 235 kilometrów od miejsca, w którym zostały pierwotnie zaobserwowane, podczas gdy statek polował na nowe tereny dla halibuta.

Podczas gdy inne badania dotyczące połowów halibuta grenlandzkiego wykazały, że kaszaloty i butlonose północne żerują głównie na ich odchodach i odrzutach, nie zaobserwowano tego na tym konkretnym statku, ponieważ oba typy wielorybów żywią się głównie żywym halibutem (aczkolwiek oszołomionym), który ucieka z sieci podczas transportu — co sugeruje, że różnice w praktykach połowowych w różnych regionach lub z biegiem czasu mogą zmienić zachowanie wielorybów podłączonych do statków. Autorzy zwracają uwagę, że potrzebne są dalsze badania nad interakcjami między wielorybami a łowiskami na tym obszarze, ponieważ potencjalne skutki i ryzyko (takie jak zaplątanie się lub odwet myśliwych) dla wielorybów są nieznane.

READ  Dalsze badania przeprowadzone przez badaczy raka na Uniwersytecie Columbia zostały wycofane

Autorzy dodają: „Nasze badania dostarczają nowego wglądu w zachowanie kaszalotów i butlonosów północnych wokół komercyjnego statku rybackiego łowiącego halibuta na Grenlandii”.

/publiczne wydanie. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk ani stron korporacyjnych, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie opiniami autorów i są tutaj przedstawione w całości.