Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W Pilbara w Australii Zachodniej odkryto nowe mięsożerne torbacze, co wzbudziło obawy badaczy o zagrożenia dla dzikiej przyrody

W Pilbara w Australii Zachodniej odkryto nowe mięsożerne torbacze, co wzbudziło obawy badaczy o zagrożenia dla dzikiej przyrody

Po latach „ukrywania się na widoku” w Australii oficjalnie zidentyfikowano dwa nowe gatunki mniejszych mięsożernych torbaczy.

Pilbara Planigale pomarańczowogłowa (Planigale kendricki) i pilbara planigale spękana (P. tealei), jak sama nazwa wskazuje, zamieszkują surowy region Pilbara w Australii Zachodniej.

Główna badaczka, dr Lynette Umbrello, stwierdziła, że ​​pomimo tego, że są mniejsze od myszy, a niektóre ważą mniej niż łyżeczka wody, te mięsożercy „pobijają swoją wagę”.

Oglądaj najnowsze wiadomości i streamuj za darmo na 7plus >>

„Są dzikimi drapieżnikami i często polują na ofiary tak duże jak one same lub większe od nich” – powiedział Ambrillo, badacz ze stopniem doktora w Szkole Biologii i Ekologii Uniwersytetu Queensland.

Słowo „Planigale” pochodzi z łaciny i greki i tłumaczy się jako „łasica płaska”, nawiązując do płaskich głów ssaków.

„Z naszych dwóch nowych gatunków pomarańczowogłowa Pilbara Planigale jest większa i waży średnio 7 g. Jest koloru pomarańczowego, jak sama nazwa wskazuje, i ma dłuższy, spiczasty pysk” – powiedział Umbrello.

„Pękana glina Pilbara Planigale jest znacznie mniejsza, średnio waży tylko 4 g, ma ciemniejsze zabarwienie i krótszą twarz. Występuje tylko w popękanych glebach gliniastych, stąd jej nazwa.

Pilbara Planigale pomarańczowogłowa (po lewej) i pilbara planigale spękana. kredyt: Roy Teal / Doktor Lynette Ambrillo/Politechnika w Queensland

Umbrello powiedział, że oba gatunki kryją się w ciągu dnia, ale są aktywne w nocy, szukając kolejnego posiłku, a na liście znajdują się koniki polne, małe jaszczurki i inne bezkręgowce.

Naukowcy są podekscytowani odkryciem, twierdząc, że nastąpiło ono w czasie, gdy australijskie ssaki zmagają się z wieloma zagrożeniami, w tym rozwojem, klimatem i drapieżnikami.

READ  Kolejny duży krok w walce z chorobami serca

Uważano, że w Australii występują tylko cztery gatunki planktonu, ale obecnie jest ich sześć.

Odkrywanie i opisywanie ich zajęło dużo czasu, a naukowcy z Muzeum Australii Zachodniej badali raporty o schwytanych torfowiskach, które przez ponad 20 lat nie pasowały do ​​istniejących opisów.

Oficjalne odkrycie następuje po ponad 20 latach poszukiwań. kredyt: Politechnika w Queensland

Wyniki nowych badań opublikowano w artykule pt Ukryte na widoku: dwa nowe gatunki drobnych torbaczy z Pilbara w Australii.

Jej autorami są dr Ambrillo, mammolog z Uniwersytetu w Queensland, dr Andrew Baker, oraz badacze z Muzeum Australii Zachodniej, Uniwersytetu w Adelajdzie, Muzeum Australii Południowej, Uniwersytetu La Trobe i Muzeum Australijskiego.

Przezabawne świętowanie piłki nożnej w zwolnionym tempie w wykonaniu brytyjskiego komika Carla Portera stało się popularne w Internecie.