Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kijów zaprzecza prowadzeniu rozmów w sprawie tymczasowego zamknięcia granicy między Ukrainą a Polską

Kijów zaprzecza prowadzeniu rozmów w sprawie tymczasowego zamknięcia granicy między Ukrainą a Polską

Taras Kachka, wiceminister gospodarki Ukrainy, który uczestniczy w rozmowach z Polską na temat blokady granicy i sporów handlowych, powiedział 28 lutego, że podczas rozmów nie wspomniano o żadnym zamknięciu granicy.

Kaczka odpowiadał na wcześniejszą wypowiedź premiera Donalda Tuska, jak donosiły polskie media, że ​​Warszawa prowadzi rozmowy z Kijowem na temat możliwości czasowego zamknięcia granicy dla handlu towarowego.

„Rozmawiamy także ze stroną ukraińską o czasowym zamknięciu granicy i wymianie towarów. O tym też będę jutro rozmawiał z polskimi rolnikami” – powiedział polski premier.

Tusk skomentował, że choć jest przygotowany na podjęcie trudnych decyzji dotyczących granic, należy znaleźć długoterminowe rozwiązanie. Powiedział też, że wszelkie kroki zostaną podjęte w ramach konsultacji z Ukrainą, aby uniknąć niepotrzebnych napięć.

„Przez wszystkie cztery godziny negocjacji nie wspomniano o możliwości zamknięcia granicy” – napisała na Facebooku Kachka, będąca jednocześnie przedstawicielem handlowym Ukrainy.

„Jak bardzo wyraźnie powiedział polski premier Donald Tusk – będzie to niezwykle bolesna decyzja dla naszych gospodarek”.

oraz Minister Infrastruktury Ukrainy Oleksandr Kubrakow odrzucić Wszelkie rozmowy o czasowym zamknięciu granicy.

„Nikt ze strony ukraińskiej nie prowadzi negocjacji w sprawie zamknięcia granicy z Polską” – oznajmił Kubrakow w oświadczeniu udostępnionym na kanale Telegram Ministerstwa Infrastruktury. „Dla nas stabilnie funkcjonująca granica jest kwestią przetrwania w wojnie z Rosją. agresor.” .

Według Kachki zespołom negocjacyjnym „udało się znaleźć wspólny język i pracują nad konstruktywnym rozwiązaniem dotyczącym otwarcia granic, biorąc pod uwagę interesy polskich i ukraińskich rolników. Nie jest to łatwe, ale możliwe”.

Ukraiński urzędnik powiedział, że negocjacjami kierują stronę polską minister rolnictwa Czesław Sikirski oraz minister rozwoju gospodarczego i technologii Krzysztof Hetman.

Oświadczenia te pojawiają się w obliczu rosnącego napięcia między obydwoma krajami. Byli to polscy rolnicy Wstrzymać protesty Przez Polskę i dalej Granica z Ukrainą W opozycji do ukraińskiego importu produktów rolnych i Zielonego Ładu UE.

READ  Rewolucja europejskich kolei ma kluczowe znaczenie w napędzaniu zielonej transformacji w czasach kryzysu energetycznego

Polski rząd wielokrotnie powtarzał, że rozumie obawy swoich producentów rolnych i dał do zrozumienia, co ma na myśli Negatywne efekty Za decyzję Unii Europejskiej o kontynuacji reżimu wolnego handlu z Ukrainą, który pierwotnie został ustanowiony w 2022 roku.

Zdaniem Warszawy napływ tańszych produktów ukraińskich zagraża lokalnej produkcji i źródłom utrzymania polskich rolników, czemu Kijów zaprzecza. Polska już to ma Nałożony zakaz Na wielu ukraińskich produktach, takich jak zboża.

Polska ostrzegła, że ​​jeśli problem nie zostanie rozwiązany, zakaz może zostać rozszerzony na inne produkty.

Ukraińscy i polscy urzędnicy prowadzą rozmowy, aby znaleźć rozwiązanie sporów, w szczególności poprzez ustalenie kwot na import ukraińskich produktów rolnych.

Tusk: Polska prowadzi rozmowy z Ukrainą w sprawie tymczasowego zamknięcia granicy dla handlu

Polska przewodzi rozmowom z Ukrainą w sprawie tymczasowego zamknięcia ich wzajemnej granicy dla handlu, oznajmił 28 lutego premier Polski Donald Tusk, podkreślając, że takie rozwiązanie byłoby „bolesne dla obu stron” – podał RMF24.