Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Klejnoty króla Karola w przemówieniu „Koszt utrzymania” sprawiają, że publiczność jest czerwona

Klejnoty króla Karola w przemówieniu „Koszt utrzymania” sprawiają, że publiczność jest czerwona

Król Karol jako panujący monarcha Anglii zajął centralne miejsce 11 listopada, aby wygłosić przemówienie inauguracyjne przed parlamentem.

Było to doniosłe wydarzenie, ponieważ został pierwszym monarchą, który podjął się tego ceremonialnego obowiązku od czasu króla Jerzego VI w 1950 r., po niezwykłych 70 latach panowania jego matki.

Podczas gdy król Karol określił główne priorytety sesji parlamentarnej, w tym inicjatywy takie jak ograniczenie palenia wśród młodych ludzi, surowsze kary i zwiększenie inwestycji w transport publiczny, uwaga opinii publicznej zdawała się skupiać na jego wyborach dotyczących garderoby.

Przez całe przemówienie noszący majestatyczną Cesarską Koronę Państwową – co było całkowitym odejściem od tradycji matki, która kładła ją na poduszce obok niej – królewski strój skradł całe show.

Symbolem tej okazji stała się Cesarska Korona Państwowa, ozdobiona prawie 3000 klejnotów i ważąca około trzech funtów. W przeciwieństwie do królowej Elżbiety, dla której korona była zbyt uciążliwa, aby skutecznie przemawiać publicznie, król Karol zdecydował się ją zachować.

W mediach społecznościowych wybuchła kpina, gdy wystawny występ króla Karola III podczas jego przemówienia inauguracyjnego przed parlamentem spotkał się z krytyką za zestawienie go z przelotnym odniesieniem do problemów ekonomicznych zwykłych obywateli.

Chociaż wartość korony królewskiej wynosi od 3 do 5 miliardów funtów, rozbieżność została uwydatniona w kontekście spadających średnich dochodów gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii.

Według ostatnich sondaży opinia publiczna na temat monarchii brytyjskiej wydaje się spadać, szczególnie wśród młodych Brytyjczyków, którzy uważają króla Karola za pozbawionego kontaktu ze społeczeństwem.

Podczas tej finansowanej przez podatników imprezy Karol miał na sobie trzy różne korony, a kontrowersyjne berło królowej Camilli wykonane z kłów słonia wywołało oburzenie wśród obrońców praw zwierząt i ponownie rozpaliło debaty na temat historii imperialnej Anglii.

READ  Zamknięcie przyciąga 80 000 turystów w Sanya na wyspie Hainan

W szerszym kontekście globalnym król Karol jest częścią 34 monarchii konstytucyjnych, w których członkowie rodziny królewskiej pełnią rolę postaci symbolicznych, nie wpływając bezpośrednio na ustawodawstwo ani zarządzanie.

Kontrastuje to z nielicznymi monarchami absolutnymi, którzy nadal rządzą częściami Afryki i Bliskiego Wschodu, co podkreśla ewoluujące role i postrzeganie monarchii na całym świecie.

Wszyscy zaprzątają sobie głowę palącym pytaniem: czy król Karol spełni swoje obietnice dotyczące ograniczenia wydatków?

Globalna publiczność z niecierpliwością czeka na działania króla.

Jednakże wystawne widowisko związane z jego koronacją, określaną jako najdroższą we współczesnej historii i kosztującą zawrotną kwotę 50–100 milionów funtów, wzbudziło obawy, zwłaszcza w obliczu pogorszenia koniunktury gospodarczej Wielkiej Brytanii.

Pojawiły się sugestie, aby zmniejszyć jego królewską kolekcję, być może poprzez odłożenie przynajmniej jednej z trzech koron.

Warto zauważyć, że Cesarska Korona Państwowa, którą nosił podczas przemówienia inauguracyjnego przed parlamentem, może pochwalić się bogatą przeszłością, gdyż walczył u boku Ryszarda III w bitwie pod Bosworth Field.

Dodanie Rubinu Czarnego Księcia, który w rzeczywistości jest spinelem, dodaje historycznej wagi jako cennej własności Henryka VIII.

Jednak bardziej kontrowersyjny klejnot Cesarskiej Korony Państwowej, Diament Cullinan, podkreśla dylemat monarchii brytyjskiej.

Wydobywane w epoce kolonializmu i wyzysku w Republice Południowej Afryki diamenty stały się symbolem burzliwej przeszłości.

Petycja z ponad 8 000 podpisów wzywa do zwrotu diamentu do Republiki Południowej Afryki w celu wystawienia w muzeum.

Chociaż król Karol wyraża swoje poparcie dla badań nad powiązaniami monarchii z niewolnictwem, możliwość przywrócenia największego na świecie diamentu na pierwotne miejsce pozostaje niepewna.