Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kluczowy jest czas w rodzinie

Kluczowy jest czas w rodzinie

Newswise – Przegląd przeprowadzony wspólnie przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, szpitala Royal Berkshire w Reading i szpitala Princess Anne w Southampton obejmował siedem randomizowanych, kontrolowanych badań klinicznych z udziałem 2464 kobiet lub par, które próbowały zajść w ciążę.

W każdym miesiącu istnieje wąskie okno na pomyślną ciążę ze względu na ograniczoną długość życia plemnika i komórki jajowej, która rozpoczyna się około pięciu dni przed owulacją (uwolnienie komórki jajowej) i trwa do kilku godzin później.

Cykl kobiety można określić na różne sposoby, w tym za pomocą testów owulacyjnych w moczu (mierniki, które mogą wykryć zmiany w hormonach uwalnianych w moczu, wskazując, kiedy następuje owulacja) oraz metod opartych na świadomości płodności (FABM) (w tym śledzenie kalendarza lub monitorowanie zmian w płyn szyjkowy i temperatura ciała) lub określenie, kiedy komórka jajowa zostanie uwolniona w badaniu USG. Celem niniejszego przeglądu jest ocena korzyści i ryzyka związanego ze stosunkiem płciowym w określonym czasie dla ciąży, porodu żywego, skutków ubocznych i jakości życia par starających się o dziecko.

Badanie wykazało, że współżycie płciowe w okresie płodnym przy użyciu testu owulacyjnego z moczu zwiększa ryzyko zajścia w ciążę i żywego porodu do 20–28% w porównaniu z 18% w przypadku braku testów owulacyjnych z moczu. Dotyczyło to szczególnie kobiet poniżej 40. roku życia, które starały się o dziecko krócej niż 12 miesięcy.

„Wiele par ma trudności z zajściem w ciążę, co może prowadzić do obaw o ich płodność” – stwierdziła Tatjana Gibbons, doktorantka na Wydziale Zdrowia Kobiet i Reprodukcyjnego Nuffield na Uniwersytecie Oksfordzkim i główna autorka badania.

„Odkrycie, że proste, łatwo dostępne badanie moczu może zwiększyć szanse pary na pomyślną ciążę, jest bardzo ekscytujące, ponieważ może umożliwić parom przejęcie większej kontroli nad swoją drogą do płodności i zmniejszyć potrzebę badań i leczenia niepłodności”.

Profesor Christian M. Becker z Wydziału Zdrowia Kobiet i Reprodukcyjnego w Nuffield powiedział: „Wysoki próg dowodów wymagany w przeglądzie Cochrane sprawia, że ​​nawet te dowody średniej jakości potwierdzające skuteczność testów owulacji w moczu są bardzo imponujące, a także zaskakujące, biorąc pod uwagę jak długo to zajmie. były dostępne.

READ  Aby znaleźć dowody życia na Marsie, musimy spojrzeć na Phobos

Naukowcy przestrzegli jednak, że ponieważ wiele badań było finansowanych przez producentów testów owulacyjnych na mocz, wyniki należy interpretować ostrożnie.

Odkryli również, że nie było wystarczających dowodów, aby stwierdzić wpływ innych metod objętych badaniem, w tym stosunku płciowego w określonym czasie na ciążę kliniczną (ciąża potwierdzona USG) oraz stosowania FABM w przypadku stosunku płciowego w określonym czasie w porównaniu ze stosunkiem bez przewidywania owulacji.