Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kolczyk termoaktywny może pomóc w monitorowaniu oznak choroby

Kolczyk termoaktywny może pomóc w monitorowaniu oznak choroby

Jak wynika z małego badania przeprowadzonego z udziałem sześciu użytkowników, kolczyki termiczne lepiej radzą sobie ze smartwatchem w wykrywaniu temperatury skóry w okresach odpoczynku. Zdjęcie: Raymond Smith/Uniwersytet Waszyngtoński

Naukowcy podają, że nowa para kolczyków dołączyła do szeregu technologii noszenia, które mogą pomóc w monitorowaniu stanu zdrowia.

Według naukowców, którzy opracowali go na Uniwersytecie Waszyngtońskim (UW), kolczyk termiczny w sposób ciągły monitoruje temperaturę płatka ucha użytkownika.

Jak wynika z małego badania przeprowadzonego z udziałem sześciu użytkowników, kolczyki lepiej radzą sobie ze smartwatchem, jeśli chodzi o wykrywanie temperatury skóry w okresach odpoczynku.

Naukowcy twierdzą, że takie odczyty mogą pomóc użytkownikom monitorować oznaki chorób, stresu, jedzenia, ćwiczeń i owulacji.

„Noszę smartwatch, aby monitorować swoje zdrowie, ale odkryłem, że wiele osób uważa, że ​​smartwatche są niemodne, nieporęczne i niewygodne” – powiedział współautor. Qiuyue (Shirley) Xuedoktorant w Paul G. Allen School of Computer Science and Engineering w Seattle.

Naukowcy stwierdzili, że prototyp inteligentnego kolczyka ma podobny rozmiar i wagę do małego spinacza do papieru, a jego bateria działa do 28 dni.

Magnetyczny klips mocuje czujnik temperatury do ucha użytkownika, podczas gdy drugi czujnik zwisa około cala pod nim, aby oszacować temperaturę w pomieszczeniu.

Naukowcy stwierdzili, że kolczyki można ozdobić modnymi wzorami wykonanymi z żywicy lub kamieni szlachetnych, bez wpływu na ich dokładność.

„Odkryliśmy, że pomiar temperatury skóry w płacie zamiast w dłoni czy nadgarstku był znacznie dokładniejszy” – stwierdził Xue w uniwersyteckim komunikacie prasowym. „Daliśmy nam również możliwość zawieszenia części czujnika, aby oddzielić temperaturę otoczenia od temperatury skóry”.

Naukowcy twierdzą, że stworzenie urządzenia do noszenia, które będzie wystarczająco małe, aby mogło działać jak kolczyk, ale jednocześnie na tyle mocne, że nie będzie wymagało częstego ładowania, jest wyzwaniem inżynieryjnym.

READ  Konsorcjum deweloperów Gears 5 opracowuje zupełnie nowy adres IP

„Zwykle, jeśli chcesz, aby moc działała dłużej, musisz mieć większą baterię. Ale wtedy poświęcasz rozmiar. A zapewnienie łączności bezprzewodowej wymaga większej mocy” – powiedział współautor. Yujia (Nancy) Liu. Badania te przeprowadziła podczas studiów magisterskich na Uniwersytecie Wisconsin, a obecnie studiuje na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

Zespół odkrył sposób na umieszczenie w kolczyku chipa Bluetooth, baterii, dwóch czujników temperatury i anteny, modyfikując sposób jego łączenia z urządzeniem dostarczającym dane.

Zamiast bezpośredniego parowania z urządzeniem, kolczyk korzysta z trybu zapowiedzi Bluetooth – można sparować transmisje wykorzystywane do ujawnienia urządzenia Bluetooth.

Po odczytaniu temperatury osoby i przekazaniu danych kolczyk przechodzi w głęboki sen, aby oszczędzać energię.

Naukowcy zbadali także przydatność temperatury płatka ucha w kierowaniu wysiłkami medycznymi i badawczymi.

Jedno badanie z udziałem pięciu pacjentów z gorączką wykazało, że średnia temperatura płatka ucha wzrosła o prawie 11 stopni Fahrenheita w porównaniu z temperaturą 20 zdrowych pacjentów, co pokazuje zdolność kolczyka do monitorowania gorączki.

„W medycynie często monitorujemy gorączkę, aby ocenić reakcję na leczenie, aby na przykład sprawdzić, czy antybiotyk działa w leczeniu infekcji” – powiedział współautor. Doktor Mustafa Springston, instruktor kliniczny medycyny ratunkowej w Szkole Medycznej Uniwersytetu Wisconsin. „Długoterminowy monitoring to sposób na zwiększenie czułości wykrywanych gorączki, ponieważ mogą one rosnąć i opadać w ciągu dnia”.

Temperatura płatka ucha również zwykle waha się bardziej niż temperatura ciała. Naukowcy stwierdzili, że w testach kolczyk skutecznie wykrywał zmiany temperatury związane z jedzeniem, ćwiczeniami, stresem i owulacją.

„Obecne urządzenia do noszenia, takie jak Apple Watch i Fitbit, mają czujniki temperatury, ale podają jedynie średnią temperaturę w ciągu dnia, a odczyty temperatury z nadgarstków i dłoni są zbyt głośne, aby śledzić owulację” – powiedziała Xue. „Chcieliśmy więc zbadać unikalne zastosowania kolczyków, zwłaszcza te, które przypadną do gustu kobietom i wszystkim osobom zainteresowanym modą”.

READ  Czy powinieneś kupić telefon do gier?

Następnie naukowcy planują wytrenować algorytmy kolczyków, aby lepiej pasowały do ​​każdego potencjalnego zastosowania, a także przeprowadzić bardziej szczegółowe testy.

Przyszłe wersje mogą również obejmować monitorowanie tętna i aktywności, powiedział Xue. Urządzenia będą prawdopodobnie zasilane energią słoneczną lub energią kinetyczną wytwarzaną w wyniku oscylacji kolczyka.

„Docelowo chcę stworzyć kolekcję biżuterii monitorującej stan zdrowia” – powiedział Xue. „Kolczyki będą wykrywać wskaźniki aktywności i zdrowia, takie jak temperatura i tętno, podczas gdy wisiorek może służyć jako monitor EKG w celu uzyskania bardziej efektywnych danych na temat zdrowia serca”.

Badanie opublikowano w poniedziałek w godz Postępowanie ACM w sprawie wszechobecnych przenośnych technologii interaktywnych do noszenia.

więcej informacji

Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley ma ich więcej Urządzenia do noszenia.

Prawa autorskie © 2024 Dzień Zdrowia. Wszelkie prawa zastrzeżone.