Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Komisja Europejska zielone światło dla wielomiliardowego projektu morskiego wiatru w Polsce

Komisja Europejska zatwierdziła polski projekt, który wspiera technologię wody morskiej zgodnie z zasadami pomocy rządu UE.

Za 25 lat różnicą dla umowy dwukierunkowej będzie pomoc w postaci premii, ale tylko 100 000 godzin pełnego obciążenia na zainstalowany megawat. W tym modelu zmienna ta jest obliczana jako różnica między ceną referencyjną premii a ceną rynkową energii elektrycznej. Gdy cena rynkowa jest niższa od ceny referencyjnej, użytkownicy są uprawnieni do otrzymywania płatności równych różnicy między tymi dwoma cenami.

Jednak gdy cena rynkowa jest wyższa od ceny referencyjnej, beneficjenci muszą zapłacić państwu różnicę między dwiema cenami.

Całkowity maksymalny budżet projektu wynosi 0,5 22,5 miliarda (0,5 27,5 miliarda) i potrwa do 2030 roku.

W styczniu Senat RP przyjął ustawę Prawo morskie regulujące rozwój morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Po wejściu w życie ustawy polskie firmy energetyczne odwracają uwagę od swoich zasobów węgla i koncentrują się bardziej na powietrzu morskim.

„Potencjał energetyczny Bałtyku jest ogromny, a warunki w polskiej części oceanu są idealne do tego typu inwestycji. Musimy to wykorzystać – komentuje Camila Turnaca, wiceprezes stowarzyszenia.

READ  Wyndham Grand wchodzi do Polski z hotelem w centrum Krakowa