Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Koncerty Rogera Watersa w Polsce zostały odwołane w związku z ostrymi reakcjami Ukrainy

Koncerty Rogera Watersa w Polsce zostały odwołane w związku z ostrymi reakcjami Ukrainy

  • Adama Eastona
  • BBC News, Warszawa

Skomentuj zdjęcie,

Polska jest zagorzałym sojusznikiem Ukrainy, a wypowiedzi Watersa wywołały gwałtowne reakcje

Koncerty zaplanowane przez współzałożyciela Pink Floyd, Rogera Watersa w Polsce, zostały odwołane w związku z silnym gniewem z powodu stanowiska muzyka w sprawie wojny na Ukrainie.

Organizator koncertu, firma Live Nation Poland, potwierdziła odwołanie koncertu, ale nie podała powodu.

Kontrowersje wywołał list otwarty napisany przez Watersa do Pierwszej Damy Ukrainy Oleny Zełenskiej.

Powiedział w nim, że „ultranacjonaliści” na Ukrainie „sprowadzili wasz kraj na ścieżkę tej katastrofalnej wojny”.

Jej mąż oskarżył prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o niedopełnienie złożonych w kampanii wyborczej obietnic zaprowadzenia pokoju w regionie Donbasu i nie wskazał odpowiedzialności Rosji za wojnę.

W odpowiedzi Zełenska napisała na Twitterze, że to Rosja najechała Ukrainę, a teraz niszczy jej miasta i zabija ludność cywilną. „Rogerze Watersie, musisz poprosić prezydenta innego kraju o pokój” – napisała.

List otwarty Watersa skłonił krakowskiego radnego Lukasa Wantuscha do nawoływania ludzi do bojkotu koncertów.

Członkowie rady miejskiej przygotowali uchwałę uznającą pana Watersa za persona non grata i głosowanie nad nią zaplanowano na 28 września.

„Biorąc pod uwagę zbrodniczy atak Rosji na Ukrainę, a także coraz większą liczbę ujawnianych zbrodni wojennych popełnianych przez rosyjskich żołnierzy, [the councillors] Uchwała stanowi wyraz oburzenia w związku z tezami i wypowiedziami Rogera Watersa dotyczącymi rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Waters, który obecnie koncertuje w USA, odpowiedział w innym poście na Facebooku zatytułowanym „Hej Łukasz Wantuch, zostaw ich dzieci w spokoju”, co jest nawiązaniem do tekstu klasycznej piosenki Pink Floyd „Another Brick in the Wall”.

Zaprzeczył wcześniejszym doniesieniom mediów, jakoby on lub jego menadżer sami odwołali koncerty i oskarżył Wantosha o nałożenie „surowej cenzury” na jego twórczość.

Zapytany, czy odwołanie ma związek z komentarzami pana Watersa, rzecznik krakowskiej Areny Toruń powiedział BBC: „Bez komentarza”.

Polski rząd był silnym sojusznikiem Zełenskiego. Wysłała na Ukrainę setki czołgów i innej broni z czasów radzieckich oraz zachęciła Unię Europejską do nałożenia surowszych sankcji na Rosję.

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym rząd podjął decyzję o otwarciu granic Polski dla milionów ukraińskich kobiet i dzieci uciekających przed walkami.

Według Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, w sąsiedniej Polsce do tymczasowej ochrony zarejestrowało się prawie 1,4 mln Ukraińców.

Polacy udzielili schronienia w swoich domach setkom tysięcy uchodźców.

READ  Co robić w Detroit w kwietniu