Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Konsorcjum saudyjskie finalizuje przejęcie Newcastle United

Konsorcjum pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej zakończyło przejęcie klubu Premier League Newcastle United w czwartek, pomimo ostrzeżeń Amnesty International, że umowa stanowi „pranie sportu” w zakresie praw człowieka w królestwie Zatoki Perskiej.

Premier League poinformowała, że ​​rozstrzygnęła spory prawne, które początkowo wstrzymały przejęcie, i otrzymała „prawnie wiążące zapewnienia”, że rząd saudyjski nie przejmie kontroli nad klubem.

„Po zakończeniu testów właścicieli i menedżerów Premier League klub został sprzedany konsorcjum ze skutkiem natychmiastowym”.

„Dziękujemy fanom Newcastle za ich bardzo lojalne wsparcie na przestrzeni lat i jesteśmy podekscytowani współpracą z nimi”.

Konsorcjum, w skład którego wchodzą Arabski Publiczny Fundusz Inwestycyjny (PIF), PCP Capital Partners i bracia miliarderzy David i Simon Reuben, zawarło w kwietniu 2020 roku umowę o wartości 300 milionów funtów (408 milionów dolarów), aby kupić klub od niepopularnego właściciela Mike’a Ashleya.

Arabia Saudyjska w 2017 roku zakazała nadawcy, który rozszerzył swoje angielskie prawa pierwszej klasy na Bliski Wschód i Afrykę Północną na początku tego roku do 2025 roku, kosztem 500 milionów dolarów, na początku zakazu dyplomatycznego i transferu. Katar, który wygasł w styczniu.

Fundusz Inwestycji Publicznych, któremu przewodniczy książę Mohammed bin Salman, powszechnie znany jako MBS, ma nabyć 80 procent udziałów w ramach proponowanej umowy.

Ashley był bardzo niepopularny podczas 14 lat sprawowania urzędu, w którym to czasie klub dwukrotnie spadł z Premier League, zanim powrócił do lukratywnej pierwszej ligi angielskiej piłki nożnej.

Jednak Amnesty International wezwała Premier League do zbadania stanu praw człowieka w Arabii Saudyjskiej.

„Odkąd po raz pierwszy rozmawiano o tym porozumieniu, Amnesty stwierdziła, że ​​jest to bardzo wyraźna próba saudyjskich władz, by wyprać przerażający rekord praw człowieka w sporcie za pomocą splendoru Premier League”.

W lutym amerykański wywiad opublikował raport, w którym oskarżył Mohammeda bin Salmana o zgodę na zabójstwo, co Saudyjczycy zdecydowanie odrzucili.

READ  Fani szaleją za Kim Clijsters, Andy Murray

Kolejność zwycięzców serii Manchester City od przejęcia w 2008 roku szejka Mansoura, członka rodziny królewskiej Abu Zabi, jest wzorem dla Newcastle.

kca / jw / dj