Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Korea Północna ostrzega, że ​​przechwycenie pocisków rakietowych przez USA podczas testów byłoby „wyraźnym znakiem wojny”

Korea Północna ostrzega, że ​​przechwycenie pocisków rakietowych przez USA podczas testów byłoby „wyraźnym znakiem wojny”

Korea Północna ostrzegła, że ​​zestrzelenie jej rakiet podczas próbnego startu nad Oceanem Spokojnym byłoby „wyraźnym wypowiedzeniem wojny”.

Stany Zjednoczone i Korea Południowa zintensyfikowały współpracę obronną, w tym wspólne ćwiczenia, w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony uzbrojonego w broń nuklearną Pjongjangu, który w ostatnich miesiącach przeprowadził falę zakazanych testów broni.

Korea Północna powiedziała, że ​​jej programy broni nuklearnej i rakietowej służą samoobronie i wyraziła niezadowolenie z ćwiczeń wojskowych między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Południową, opisując je jako próby inwazji.

„Będzie to uznane za wyraźne wypowiedzenie wojny KRLD, w przypadku odpowiedzi militarnej, takiej jak sprzeciw wobec naszych testów broni strategicznej” – powiedział Kim Yo Jong, potężna siostra przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. oświadczenie. , używając oficjalnej nazwy Korei Północnej.

„Pacyfik nie należy do suwerenności Stanów Zjednoczonych ani Japonii”. W swoim oświadczeniu opublikowanym przez Koreańską Centralną Agencję Informacyjną (KCNA) dodała, że ​​Korea Północna jest „zawsze gotowa do podjęcia odpowiednich, szybkich i przytłaczających środków w dowolnym momencie”.

W tym miesiącu siły zbrojne USA i Korei Południowej przeprowadzą największe wspólne ćwiczenia od pięciu lat.

Przed tymi ćwiczeniami, zwanymi Tarczą Wolności i zaplanowanymi na co najmniej 10 dni od 13 marca, alianci przeprowadzili w tym tygodniu ćwiczenia powietrzne z udziałem amerykańskiego ciężkiego bombowca B-52 zdolnego do przenoszenia broni jądrowej.

We wtorkowym oświadczeniu MSZ Korei Północnej oskarżyło Stany Zjednoczone o „celową” eskalację napięć.

„Niedawne wspólne ćwiczenia lotnicze… wyraźnie pokazują, że amerykański plan użycia broni nuklearnej przeciwko KRLD jest realizowany na poziomie rzeczywistej wojny” – napisano w oświadczeniu przekazanym przez agencję prasową KCNA.

„Głęboko żałujemy nieodpowiedzialnego i niepokojącego napinania mięśni przez Stany Zjednoczone i Koreę Południową”.

W zeszłym roku Pjongjang ogłosił się „nieodwracalnym” mocarstwem nuklearnym i wystrzelił rekordową liczbę pocisków.

Kim Jong-un wezwał ostatnio do „masowego” zwiększenia produkcji broni, w tym taktycznej broni jądrowej.

READ  Korytarz podróżny między Australią a Singapurem zostanie otwarty 8 listopada

Korea Północna określiła swoje testy rakietowe i ćwiczenia wojskowe jako uzasadnione środki zaradcze w następstwie ćwiczeń USA-Korea Południowa.

W zeszłym tygodniu wezwała ONZ do zaprzestania tych ćwiczeń i potwierdziła, że ​​jej broń nuklearna gwarantuje równowagę sił w regionie.

Korea Południowa chce uspokoić swoją coraz bardziej roztrzęsioną opinię publiczną o zaangażowaniu USA w tak zwane rozszerzone odstraszanie, w ramach którego amerykańskie zasoby wojskowe, w tym broń nuklearna, służą zapobieganiu atakom na sojuszników.

W zeszłym miesiącu manewr stołowy między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Południową w Pentagonie koncentrował się na odpowiedziach na atak nuklearny Korei Północnej.

Pjongjang odpowiedział na te ćwiczenia wystrzeleniem pocisków manewrujących i stwierdził, że zintensyfikowane ćwiczenia między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Południową „można uznać za wypowiedzenie wojny”.