Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Korea Północna wystrzeliwuje rakietę dalekiego zasięgu przed rozmowami między Japonią a Koreą Południową

podpis pod zdjęciem,

Ludzie w Seulu oglądają doniesienia o wystrzeleniu rakiety dalekiego zasięgu w czwartek rano

Korea Północna wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) na kilka godzin przed spotkaniem przywódców Korei Południowej i Japonii na historycznym szczycie.

Japońscy i południowokoreańscy urzędnicy potwierdzili wystrzelenie rakiety dalekiego zasięgu w czwartek rano.

Przeleciał około 1000 km (620 mil) i wylądował na wodach na zachód od Japonii.

To był czwarty wystrzelony pocisk z Pjongjangu w zeszłym tygodniu – chociaż pozostałe pociski były krótkiego zasięgu.

Akcja ma miejsce w ramach trwających ćwiczeń morskich między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Południową wokół Półwyspu Koreańskiego – największych między dwoma sojusznikami od pięciu lat. Korea Północna wielokrotnie powtarzała, że ​​uważa takie ćwiczenia za prowokację.

Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej poinformowało, że pocisk został wystrzelony o godzinie 07:10 (22:10 GMT) z Pjongjangu na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej.

Japońskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że był to międzykontynentalny pocisk międzykontynentalny i powiedział, że leciał na wysokości ponad 6000 km przez 70 minut.

Po czwartkowym starcie prezydent Korei Południowej Yoon Sok-yol nakazał armii swojego kraju kontynuowanie wspólnych ćwiczeń amerykańskich zgodnie z planem.

Dodał, że Pjongjang zapłaci cenę za swoje „lekkomyślne prowokacje”.

Korea Północna ostatnio wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny mniej niż miesiąc temu – ruch, który wywołał nadzwyczajne posiedzenie ONZ i potępienie ze strony krajów G7.

Międzykontynentalne międzykontynentalne rakiety balistyczne budzą szczególne obawy ze względu na ich duży zasięg, w tym do kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych.

Zintensyfikowana aktywność rakietowa Korei Północnej ma być jednym z priorytetów podczas spotkania Yoon z premierem Japonii Fumio Kishidą w Tokio w czwartek.

Oba kraje oświadczyły, że po czwartkowym wystrzeleniu rakiety zorganizują posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.