Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Korea Południowa strzela odrzutowcami i strzela z broni palnej, gdy północnokoreańskie drony infiltrują południową przestrzeń powietrzną

Korea Południowa wystrzeliła myśliwce, helikoptery szturmowe i oddała strzały po pięciu latach Północnokoreańskie drony naruszyły w poniedziałek ich przestrzeń powietrzną.

Południowokoreański urzędnik wojskowy powiedział, że drony zostały zauważone około 10:25 czasu lokalnego nad niebem Kimpo, na obrzeżach stolicy, Seulu, po przejściu z Korei Północnej przez tak zwaną wojskową linię demarkacyjną.

Powiedział, że w ramach swojej odpowiedzi południowokoreańskie wojsko wysłało samoloty zwiadowcze na północ, aby sfotografować swoje obiekty wojskowe.

„To wyraźny prowokacyjny akt Korei Północnej, która narusza naszą przestrzeń powietrzną” – powiedział Lee Sung-O, południowokoreański urzędnik w Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

Jeden z pięciu północnokoreańskich dronów przeleciał w pobliżu stolicy Korei Południowej, Seulu, podczas gdy pozostałe leciały blisko zachodniego wybrzeża.

Lee powiedział, że południowokoreańskie wojsko „operowało aktywami, aby zestrzelić” drony.

Nie podano, czy jakiekolwiek drony zostały pomyślnie zestrzelone, ale agencja informacyjna Yonhap poinformowała później, że południowokoreańskie wojsko wystrzeliło około 100 pocisków, z których żaden nie został zestrzelony.

Lee powiedział, że Korea Południowa początkowo oddała „strzały ostrzegawcze”, kiedy po raz pierwszy wykryła drony.

Południowokoreański lekki samolot szturmowy KA-1 rozbił się wkrótce po starcie z bazy Wonju na wschodzie kraju, powiedział urzędnik ministerstwa obrony, próbując przechwycić drony.

Jego dwóm pilotom udało się uciec przed katastrofą samolotu i są teraz w szpitalu.

Ministerstwo transportu poinformowało, że loty z portów lotniczych Incheon i Gimpo w Seulu zostały tymczasowo zawieszone na prośbę wojska.

Urzędnik ministerstwa powiedział Reuterowi, że zawieszenie rozpoczęło się o 13:08 w Gimpo i o 13:22 w Incheon i trwało około godziny.

Urzędnik nie ujawnił dalszych szczegółów zawieszenia.

Ten incydent jest pierwszym wtargnięciem północnokoreańskich dronów do Korei Południowej od 2017 roku.

Dzieje się to trzy dni po tym, jak Korea Południowa ogłosiła, że ​​Korea Północna wystrzeliła próbnie dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w ramach ostatniego testu broni.

agencji Reutera

READ  Papież Franciszek rozważa przejście na emeryturę i przyznaje, że po podróży do Kanady musi zwolnić tempo