Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Najlepsze znaleziska vintage i znaleziska na rok 2022

Zespół archeologów odkrył w lutym na odległej wschodniej pustyni Jordanii starożytne stanowisko neolityczne, które ma prawdopodobnie 9000 lat.

Uważa się, że odkrycie dokonane przez jordańskich i francuskich archeologów to kompleks rytualny znajdujący się w pobliżu dużych konstrukcji zwanych „pustynnymi latawcami”.

Uważa się, że konstrukcje te są dużymi pułapkami używanymi do wabienia dzikich jeleni na rzeź.

Pułapki te składają się z dwóch lub więcej wysokich kamiennych ścian zbiegających się w kierunku ogrodzenia i są rozmieszczone na pustyniach Bliskiego Wschodu.

„To miejsce jest wyjątkowe, po pierwsze ze względu na stan zachowania” – powiedział współreżyser projektu, jordański archeolog Wael Abu Azizah.

„Ma 9000 lat i prawie wszystko było w porządku”.

Wewnątrz świątyni znajdowały się dwa wyrzeźbione stojące kamienie z antropomorficznymi postaciami, z których jednemu towarzyszyło przedstawienie „pustynnego latawca”, a także ołtarz, palenisko, muszle morskie i makieta pułapki na jelenie.

Sanktuarium „rzuca zupełnie nowe światło na symbolikę, ekspresję artystyczną, a także kulturę duchową tych nieznanych dotąd populacji neolitycznych” – napisali naukowcy w oświadczeniu.

W oświadczeniu stwierdzono, że bliskość miejsca wskazuje, że mieszkańcy byli wyspecjalizowanymi myśliwymi, a pułapki były „centrum ich życia kulturalnego, gospodarczego, a nawet symbolicznego na tym marginalnym obszarze”.

Stanowisko zostało przebadane podczas ostatniego sezonu wykopaliskowego w 2021 roku.

READ  Huragan w Kentucky wysyła obrazy na odległość ponad 200 kilometrów przez Stany Zjednoczone